0

Ar svarbu maitintis sąmoningai?

Dėl kasdien patiriamo streso ir skubėjimo vis daugiau žmonių patiria valgymo sutrikimų: persivalgymą, nesąmoningą nevalgymą visą dieną ir atsigriebimą vakare. Alindami savo organizmą galime susirgti įvairiomis nervų bei virškinamojo trakto ligomis. Siekiant maitintis sąmoningai nepakanka vien žinių – labai svarbu ir tai, kaip mes galvojame ir koks mūsų santykis su maistu. Didžioji dauguma norinčiųjų imtis pokyčių yra moterys. Tačiau būtina įsisąmoninti, kad rūpintis savo sveikata reikia visiems (moterims, vyrams ir vaikams) ir visada. Norintiesiems pradėti maitintis sąmoningai gali padėti šie patarimai:

  • valgydami nesinaudokite telefonu, kompiuteriu, nežiūrėkite televizoriaus, priešingu atveju prarandate malonumą pajusti tai, ką valgote, blogai sukramtote maistą, todėl apkraunate savo virškinimo sistemą;
  • valgykite lėtai, analizuokite maisto tekstūrą, pajuskite skonį;
  • įsiklausykite, kodėl norite vieno ar kito maisto – galbūt jūsų norui turėjo įtakos socialinės medijos, bendraamžių įpročiai ir kt.;
  • užsiimkite menais, fizine veikla, nes tai suteiks energijos, nukreips mintis nuo persivalgymo.

Sąmoningas valgymas prisideda prie lėtinių neinfekcinių ligų rizikos sumažinimo, antsvorio mažinimo arba veikia kaip prevencija. Asmenys, kurie geba maitintis sąmoningai, po maisto nesijaučia apsunkę, išlieka geros nuotaikos, o dėl to gerėja psichinė sveikata.

Galbūt dėl neteisingos mitybos manote, jog turite antsvorio ar kad Jūsų mityba nepilnavertė? Kviečiu Jus šilto pokalbio, kurio metu susipažinsime, išanalizuosime Jūsų mitybos įpročius ir imsimės veiksmų išsikeltam tikslui pasiekti.

Informaciją parengė visuomenės sveikatos specialistė (mityba) Andželika Kiškūnė. Kontaktai: el. p. andzelika.kiskune@gmail.com, tel. 86 59 72717

Naudota literatūra:

  1. Sladkevičiūtė, D., Pakrosnis, R. (2020). Sveikatingumu besidominčių moterų sveikos gyvensenos ryšys su gebėjimu dėmesingai įsisąmoninti patirtį. Vilnius: ,,Visuomenės sveikata“ 2020/2(89).
  2. Znotinaitė, J. (2019). Lėtinėmis ligomis sergančiųjų pacientų subjektyvus sveikatos ir kūno svorio vertinimas, valgymo elgsena bei sąsajos su svorio kontrole. Kaunas: LSMU.
  3. Mockeliūnaitė, G. (2017). Darbe patiriamo streso ir profesinio išsekimo paplitimas tarp šeimos medicinos rezidentų. Kaunas: LSMU.
  4. Markevičius, V., Mostauskas, S., Lukošaitytė, R. (2014). Dailės terapijos įtaka valgymo sutrikimų turinčių asmenų kūno suvokimui. Kaunas: LSMU.

Jums gali patikti

Komentarai

Comments are closed.

Dagiau iš temos: Sveikata