0

Europos Komisija antradienį paskelbė atšaukianti vidaus dokumentą su rekomendacijomis vartoti politiškai korektišką „įtraukią“ kalbą, išprovokavusį įnirtingus debatus šioje daugiakalbėje institucijoje, – perduoda žinią naujienų agentūra BNS.

Norėjo radikaliai keisti kalbas

Diskusija kilo ir šalyse narėse. Matyt tai kiek pristabdė sprendimų priėmimą, nors dalis atitinkamai nusiteikusių partijų bei interesų grupių jau skubėjo leisti neva privalomas instriukcijas arba investuoti į elektroninį sekimą tų, kas kalbės neva neteisingai. Tarp jų ir Kauno svarbiausia aukštoji mokykla.

„Buvo reiškiamas susirūpinimas dėl kai kurių pavyzdžių, pateiktų Įtraukios komunikacijos gairėse“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė Europos Sąjungos lygybės komisarė Helena Dalli (Helena Dali).

Jos paskelbtame pareiškime sakoma, kad prie šių gairių dar „aiškiai reikia daugiau padirbėti“, ir priduriama: „Todėl atšaukiu gaires ir toliau dirbsiu dėl šio dokumento.“

Dokumente EK darbuotojai buvo raginami vengti su lytimi susijusių pareigybių apibrėžimų ir su lytimi susijusių kreipinių sveikinantis, o vietoje jų rinktis neutralius žodžius su kultūra ar religija susijusioms progoms.

„Europos Komisija turi rodyti pavyzdį… Kad darytume tai veiksmingai, privalome visuomet vartoti įtraukią komunikaciją“, – atšaukto dokumento, kurio kopiją gavo naujienų agentūra AFP, pratarmėje rašė H. Dalli.

Gairėse Komisijos darbuotojai raginami „niekada nevartoti su lytimi susijusių daiktavardžių, tokių kaip „darbininkai, policininkai“, ar vyriškųjų įvardžių (jis, jo) kaip nustatytosios formos“. Dokumente raginama niekada nesikreipti į auditoriją „Ponios ir ponai“, ir vietoje to vartoti tokias formuluotes kaip „Mieli kolegos“ – anglų kalba toks kreipinys nėra susijęs su lytimi.

Gairėse taip pat raginama verčiau vartoti ne „panelė“ ar „ponia“, o „p.“ (angl. Ms), ne „seni žmonės“, o „pagyvenusieji“, taip pat raginama gerbti translyčių žmonių savęs identifikavimą.

Prancūzų naujienų žurnalas „Le Point“, kuris apie šias gaires sužinojo praėjusią savaitę, kritikavo siūlomą „teisingų pažiūrų žodyną“.

Konservatyvus italų laikraštis „Il Giornale“ teigė, kad „dėl įtraukumo Europos Komisija atšauks Kalėdas“ ir vietoje „Kalėdų laikotarpio“ įves „švenčių laikotarpį“.

Prancūzijos kraštutinių dešiniųjų kandidatė į prezidentus Marine Le Pen (Marin Le Pen) sakė, kad „šitie technokratai parodo savo tikrąjį veidą: mūsų tapatybių, mūsų šaknų, mūsų tradicijų priešo“ veidą.

Dokumente išties pažymima, kad ne visi yra krikščionys ar švenčia Kalėdas. Nors dokumente siūloma tinkamais atvejais vietoje „Kalėdų meto“ vartoti „švenčių metą“, jame taip pat pritariama tam, kad Komisijos darbuotojai vartotų terminus, kuriems teikia pirmenybę, kalbėdami su „tais, kas švenčia Kalėdas, Chanuką“.

H. Dalli šį dokumentą tviteryje pavadino nebaigtu rengti. „Nagrinėjame, dėl ko kilo susirūpinimas, siekdami išsklaidyti jį atnaujintoje gairių versijoje“, – sakė ji.

EK pridūrė, kad šiomis vidaus gairėmis siekta „parodyti Europos kultūros įvairovę ir… įtraukų Europos Komisijos pobūdį“ visų Europos piliečių ir jų įsitikinimų atžvilgiu.

Vakarų žlugimo grimasos

Pasak istorijos mokslų daktarės Rasos Čepaitienės

Tai Vakarų ksenofilijos grimasos – atmetama visa, kas sava, ir mylima visa, kas svetima. Tai žmonijos istorijoje kažkas nauja, nes visada būdavo atvirkščiai. Iš dalies tai ir komunistinės bei postmodernistinės dekonstrukcijos vaisiai – „pasaulį seną išardysim”, tik kas po to? Koks naujas (ar veikiau gerokai pašvinkęs senas ) socialinės inžinerijos projektas mūsų laukia? Laikyčiau tai vienareikšmiškos dekomunizacijos ir komunizmo prilyginimo nacizmui kaip absoliučiam blogiui nebuvimo pasekmėmis.

Tiesa, viena iš daugelio reformos oponenčių, kaip ir jos vienminčiai, netiki, kad kalbos pertvarkymo idologai ir propagandininkai atsitraukia ilgam.

„Čia panašiai kaip su Stambulo konvencija ar narkotikais – nepavyko dabar, stums, kol pavyks,” – įsitkinusi mokslininkė.

***

Primename, kad diskusijos, naujos kalbos kūrimo klausimu,  portale vyksta jau kurį laiką.

Vilniaus Universiteto Senatas jau, daugelio intelektualų nuomone, apsisprendė būti ideologine įstaiga.

Kauno Vytauto Didžiojo Universitetas yra išplatinęs žinią, kad prisidės prie naujo tipo kalbos taisyklėmis paremtos cenzūros.

Tomas Čyvas

Jums gali patikti

Komentarai

Comments are closed.

Dagiau iš temos: Pasaulis