Pasiruošimas valstybiniam matematikos brandos egzaminui dažnai gali būti tikras galvos skausmas net ir patiems gabiausiems mokiniams. Kiekvienas egzaminas unikalus, speficinis, todėl svarbu jam tinkamai pasiruošti ir nusiteikti.
Po truputį artėjant baigiamiesiems metų atsiskaitymams, Alfa klasės matematikos korepetitoriai Vilniuje ir Kaune – Domas ir Andrius pasidalino patarimais, kaip sėkmingai pasiruošti ir išlaikyti matematikos valstybinį egzaminą.
Mokytojai įvardijo ne tik akademinius, bet ir ne ką mažiau svarbius psichologinius patarimus, padėsiančius į egzaminą keliauti be nerimo.
Korepetitoriaus Andriaus akademiniai patarimai
Pasiruošimą matematikos egzaminui siūlau pradėti nuo ankstesnių egzaminų užduočių ir programos peržvelgimo. To reikia tam, kad lengviau pavyktų numatyti, ko tikėtis egzamino dieną ir kurias temas reikėtų atidžiau pasikartoti. Rekomenduoju gerai pakartoti lygtis, nelygybes, funkcijas, stereometriją ir tikimybes, nes kiekvienais metais uždaviniai iš šių temų sudaro gana didelę taškų dalį.
Egzamino metu labai svarbu ne tik mokėti teoriją, bet ir ją taikyti. Dėl šios priežasties siūlau koncentruotis ne tik į teorines žinias. Rekomenduoju kartojant medžiagą atsiversti gerus 11–12 klasės uždavinynus ir peržvelgti pagrindines užduotis. Pažvelgus į uždavinį siūlau paklausti savęs „Ar mokėčiau išspręsti?“ Jei atsakymas – „ne“ ir pastarasis nėra priskiriamas prie sudėtingų uždavinių skilties, siūlau išsiaiškinti jo sprendimą.
▪ Jei nežinai, kaip spręsti uždavinį, kartodamas medžiagą paklausk draugo arba, jei yra galimybė, pasiteirauk mokytojo. Gali net susiskambinti su draugais ir kartu spręsti uždavinius – taip kils daugiau sprendimų idėjų ir mokytis nebus taip nuobodu.
▪ Būtinai „ištyrinėk“ savo skaičiuotuvo galimybes prieš eidamas į egzaminą. Net ir tie skaičiuotuvai, kuriais leidžiama naudotis, turi labai daug naudingų funkcijų, galinčių sutaupyti laiko egzamino metu.
▪ Laikydamas egzaminą nesustok prie uždavinių, kurių niekaip nepavyksta išspręsti. Praleisk juos ir sugrįžk prie jų tada, kai išspręsi kitus. Laikas egzamino metu yra labai svarbus, o jeigu ilgai nepavyks išspręsti vieno uždavinio, gali kilti įtampa, neleisianti efektyviai atlikti ir kitų veiksmų.
▪ Nuo to, kiek aiškiai, tvarkingai ir preciziškai užrašysi sprendimus, gali priklausyti matematikos egzamino vertinimas. Vertintojas tavęs nepažįsta, todėl turi jam parodyti, kad tikrai supranti medžiagą. Tai, kad tavo sprendimas yra aiškus tau, dar nereiškia, jog jis bus aiškus ir vertintojui. Vertintojai yra matematikai, o ne aiškiaregiai, tad tavo pareiga – pasirūpinti sprendimo aiškumu!
▪ Prieš pateikdamas atsakymų lapą, būtinai pasitikrink, ar sprendimuose nepalikai klaidų. Pirmoje testo dalyje neretai būna pateikti uždaviniai, kuriuose lengva suklysti, o atsakymas, gautas klaidingo sprendimo būdu, būna pateikiamas kaip vienas iš pasirinkimų. Neapsigauk!
Psichologiniai patarimai prieš matematikos egzaminą
➢ Pasirūpink savo savijauta egzamino dieną: nesimokyk iki išnaktų, verčiau išsimiegok. Teigiama, kad neišsimiegojusio žmogaus kognityviniai gebėjimai krenta apytiksliai 30%! Taip pat nepersivalgyk egzamino dienos rytą, nes daug energijos išeikvosi maistui virškinti, o ne protinei veiklai. Stenkis, kad savijauta egzamino dieną būtų kuo geresnė.
➢ Užsimerk ir šypsodamasis įsivaizduok, kad egzamino dieną spręsti uždavinius tau sekasi labai gerai, o kai sužinai rezultatus, be galo jais džiaugiesi! Manoma, kad tokia vizualizacija pagerina darbo rezultatus, padeda smegenims labiau pastebėti galimybes ir mažina streso lygį. Juk stresas egzamino metu yra tikras atminties žudikas!
➢ Tikėk, kad egzamino metu tau pasiseks ir pasitikėk savo jėgomis. Įžengiant į egzamino patalpą tau gali kilti mintis, kad „galėjai išmokti daugiau“. Taip galvoja beveik visi laikantys egzaminą, ir taip, visi visada „galėjome išmokti daugiau“. Bet juk tai dar nereiškia, kad išvis nieko nemoki! Įdėk visas savo pastangas, bet kartu nepamiršk, kad egzamino balas – tik matematinių gebėjimų įvertis, o ne tavo asmenybės, gyvenimo ar ateities rodiklis.
5 matematikos korepetitoriaus Domo patarimai
Beveik visi matematikos egzamino uždaviniai konstruojami taip, kad bent vienas taškas yra skiriamas už matematinio apibrėžimo pritaikymą: logaritmo apibrėžimo, išvestinės apibrėžimo, modos, medianos, n-tojo nario formulės ir t.t. Teisingai pritaikyta matematinė sąvoka toliau padės plėtoti matematinį konstruktą – uždavinio „griaučius“, kurie ves tiesiai į atsakymą!
Nepamiršk, kad yra matematikos egzamino formulės! Nereikia visko mokytis atmintinai, labai daug naudingos informacijos yra formulių lape. Išstudijuok jį, kad suprastum, kuriais atvejais naudojamos konkrečios formulės ir taikyk jas spręsdamas uždavinius.
Skaičiuotuvas. Nepamiršk ir jo. Geri naudojimosi skaičiuotuvu įgūdžiai tikrai spartina darbą ir netgi padeda suprasti kai kuriuos matematinius sąryšius. Į egzaminą neškis skaičiuotuvą, kurio funkcijas žinai ir kurį moki valdyti.
Uždaviniai. Nesvarbu kur, kaip, kada, spręsk uždavinius. Iš esmės, kuo daugiau uždavinių išspręsi, tuo geresnis bus tavo rezultatas. Egzaminuose naujo uždavinio formato niekas nesugalvoja, į senus šablonus „stato“ naujus skaičius, tad jei būsi matęs daug įvairių matematinių manipuliacijų ar konstruktų, tikėtina, kad naujų uždavinių egzamine nesutiksi.
Itin aktualu tiems, kurie siekia maksimalaus įvertinimo: paskutinis uždavinys. Jis dažniausiai būna iš šių temų: judėjimo, darbo uždavinių, skaičių teorijos ar tikimybių. Tad jei nori „nukauti“ egzaminą, siūlau gerai pasėdėti prie šių temų ir ieškoti iššūkių!
Linkime sėkmės ne tik išlaikyti matematikos egzaminą, bet padaryti tai puikiai!
Nepamirškite, jog sėkmingai pasiruošti egzaminams gali padėti patyrę korepetitoriai.
Daugiau informacijos galite rasti čia: https://alfaklase.lt/korepetitoriai/
Komentarai