0

Kam rekomenduojama pasitikrinti dėl ŽIV ir virusinių hepatitų

Ši savaitė visoje Europos ŽIV ir hepatitų testavimo savaitė, prie kurios savo iniciatyvomis kviečiamos prisidėti ne tik organizacijos, atliekančios ŽIV ir hepatitų tyrimus, bet ir visi socialiniai partneriai, ketinantys skleisti visuomenei patikimą informaciją apie ŽIV ir hepatitų profilaktiką, diagnostiką ir gydymą.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medikai primena, kad ŽIV infekcijai ir virusiniams hepatitams B ir C yra būdinga ilgai trunkanti besimptomė ligos eiga, todėl užsikrėtus ir nediagnozavus šių infekcijų, ligos progresuoja, blogėja gyvenimo kokybė bei yra rizika platinti infekcijas patiems to nežinant.

Pasitikrinti dėl ŽIV ir virusinių hepatitų visų pirma rekomenduojama:

Pasak medikų, kiekvienam asmeniui objektyviai įvertinus savo rizikos veiksnius ir kilus bent menkiausioms abejonėms, jog galėjo įvykti užsikrėtimas, rekomenduojama kreiptis į tyrimus atliekančias įstaigas arba savarankiškai pasitikrinti savikontrolės testais, kuriuos galima įsigyti vaistinėse arba internetinėse parduotuvėse.

Gavus teigiamą savikontrolės testo rezultatą, būtina kreiptis į šeimos gydytoją, kuris, esant reikalui, atliks papildomus tyrimus, ar išrašys siuntimą pas infekcinių ligų gydytoją nemokamai konsultacijai.

Dėl lytiškai plintančių infekcijų, įskaitant ŽIV, galima kreiptis tiesiogiai į gydytoją dermatovenerologą be šeimos gydytojo siuntimo.

Pagal šalyje galiojančius teisės aktus ne jaunesni kaip 16 metų pacientai turi teisę į anonimines sveikatos priežiūros paslaugas dėl ŽIV ir kitų lytiškai plintančių infekcijų, t. y. tokios paslaugos gali būti teikiamos neatskleidžiant asmens tapatybės. Už anonimines sveikatos priežiūros paslaugas pacientas moka pats.

Visoje Europoje kasmet vykstančių Europos ŽIV ir hepatitų testavimo savaitės iniciatyvų tikslas – didinti visuomenės informuotumą apie ŽIV ir hepatitus bei skleisti svarbią žinutę visuomenei, koks svarbus šių infekcijų ankstyvas diagnozavimas, kuris leidžia asmeniui laiku pradėti veiksmingą gydymą bei pristabdyti ligų progresavimą arba pilnai išgydyti ligą (virusinį hepatitą C).

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, ES/EEE šalyse mažėja žmonių, kurie nežino, kad yra užsikrėtę ŽIV infekcija, tačiau vėlyvoji diagnozė išlieka aktuali – kas antram žmogui ŽIV infekcija nustatoma pavėluotai. Apie hepatito B diagnozę nežino keturi iš penkių, o hepatito C – trys iš keturių gyventojų ES/EEE šalyse.

Organizacijos, ketinančios dalyvauti ir savo iniciatyvomis prisidėti prie Europos ŽIV ir hepatitų testavimo savaitės kviečiamos registruotis Europos testavimo savaitės tinklo interneto svetainėje  ČIA .

Įstaigų, turinčių teisę teikti ŽIV ir hepatitų testavimo paslaugas ir prisijungusių prie Testavimo savaitės, kontaktai bus viešai skelbiami tarptautinėje, viešai prieinamoje, duomenų bazėje.

Daugiau informacinės medžiagos apie ŽIV ir hepatitų testavimo savaitę galima rasti ULAC interneto svetainėje   ČIA,
Pranešimą parengė ULAC ŽIV/AIDS, LPI ir hepatitų priežiūros skyriaus medikai.

Jums gali patikti

Komentarai

Comments are closed.

Dagiau iš temos: Sveikata