0

Dalinkitės

Rusijai, nepaisant didelių aukų, karštligiškai puolant Ukrainą ir mėginant bet kuria kaina  atkurti imperiją, įrodyti pranašumą prieš Vakarus, kas yra asmeninė Putino ambicija, ant kalno sėdi Kinija, kuri tiesiog, daugelio analitikų nuomone, žiūri kas bus bei niekur neskuba. O ar pavyks?

Pagrindinė Xi Jinpingo vadovaujamos Kinijos užsienio politikos pastanga ir pagrindinis Xi Jinpingo diplomatinis  tikslas – įtvirtinti Kiniją kaip pirmaujančią pasaulinę galią, kuriai tenka svarbus vaidmuo visuose svarbiausiuose pasaulio reikaluose. Todėl dabar Kinija, nors ir toli gražu ne visuose regionuose dominuojanti galia, tačiau beveik visur yra strateginė veikėja. Sėdi ant kalno ir stebi kas bus.

Vykstant pokyčiams klaustina, ar Kinija ir toliau laikysis šios trajektorijos, kaip keisis Kinijos siekis tapti pasauline galybe. Svarbiausias veiksnys, lemiantis šio siekio sėkmę, bus tai, ar Kinija sugebės susidoroti su vidaus iššūkiais ir palaikyti nuolatinę ekonominę, karinę ir technologinę plėtrą.

Kaip rodo jau daugelį metų besitęsiantis Kinijos gyventojų išbandymas COVID-19 epidemijos prevencija, o ir kitais iššūkiais, ištvermės ten pakanka. Ne mažiau svarbi geopolitinė dedamoji yra ta, kad Pekinas aršiai reaguoja kam nors kišantis į jo vidaus reikalus.

Siekį geriau suprasti šią dinamiką nurodo leidinys China Brief, paskelbęs specialųjį numerį “Kinijos užsienio politika kryžkelėje”, kuriame pateikiami keturi straipsniai, nagrinėjantys Kinijos diplomatines pastangas už tradicinės Rytų Azijos strateginės aplinkos ribų.

Naujausi leidinio duomenys rodo, kad Kinijos sėkmė siekiant savo pasaulinių ambicijų buvo nevienareikšmė: kai kuriuose regionuose Pekinas pasiekė rimtų laimėjimų, tačiau kitose teritorijose kinams nepavyko taip tobulai suderinti savo sparčiai kylančios retorikos su konkrečiais pasiekimais.

Apie tai vėliau.

Jums gali patikti

Komentarai

Comments are closed.

Dagiau iš temos: Pasaulis