0

Įpusėjus javapjūtei vėl tikimasi rekordinio derliaus – tai reiškia ne tik didesnes ūkininkų bei žemės ūkio bendrovių pajamas, bet ir poreikį didinti technikos resursus. Visoje Lietuvoje veikianti, 11 finansinių paslaugų įmonių grupę vienijanti Jungtinė centrinė kredito unija KREDA ir valstybės valdomas „Žemės ūkio paskolų garantijų fondas“ (ŽŪPGF) kviečia nelaukti darbų pabaigtuvių, o pasitaikius progai pasidomėti atnaujintomis sąlygomis gauti lengvatinį kreditą. 

„Produktas skirtas visiems ūkininkams – ir nukentėjusiems nuo COVID-19, ir nenukentėjusiems nuo pandemijos. Pagrindinis skirtumas yra gaunamos garantijos dydis – nukentėję nuo pandemijos gauna 90 proc. garantiją, o nenukentėję – 80 proc.“, – sako Jungtinės centrinės kredito unijos KREDA administracijos vadovė Kristina Simonovič.

  1. Simonovič teigimu, bene didžiausias darbas siekiant palankesnio finansavimo – dokumentų našta, todėl ji siūlo šią užduotį perduoti profesionalams, ypač, kai laukuose pats darbymetis. KREDA ir ŽŪPGF vienija jėgas ir kviečia ūkio subjektus, kurių veikla susijusi su žemės ūkiu, žemės ūkio produktų gamyba ir perdirbimu, miškininkyste, kaimo plėtra, akvakultūra ir žuvininkyste, pildyti vieną paraišką ir tik vieną kartą.

Likusiais tolimesniais uždaviniais – kredito suteikimu, garantijos gavimu, palūkanų kompensavimu ir kitais formalumais – pasirūpins KREDA grupės unijų darbuotojai. Bendras su ŽŪPGF sukurtas produktas labai palengvins dokumentų naštą ūkininkams ir pasitarnaus kaip puiki alternatyva prekybiniam kreditui, kurį siūlo grūdų, trąšų ir kuro tiekėjai. Tai – apyvartinis kreditas žemės ūkiui be hipotekos įkeitimo.

Kristina Simonovic

Žemės ūkio ministerijos duomenimis, augintojai per šią javapjūtę turi nestokoti optimizmo. Grūdų kainos pasaulinėje rinkoje išlieka aukštos nepaisant to, jog augintojai savo aruoduose dar tebeturi 2020 metų derliaus likučių.

Lietuvoje daugiausia pasėta kviečių, kurių derlingumas turėtų siekti 5,6 tonų iš hektaro. Palyginti, pernai derlingumas siekė 5,4 t/ha. Rapsų derliaus padidėjimą taip pat turėtų lemti geresnis derlingumas – prognozuojama 3,7 t iš hektaro. Tikimasi, kad bendras grūdinių augalų derlius šiais metais sudarys 6,93 mln. tonų, iš jų kviečiai – 4,89 mln. tonų. Rapsų derlius turėtų pagaliau peržengti simbolinę 1 mln. tonų ribą ir siekti 1,04 mln. tonų. Tai – geriausias derlius per pastarąjį dešimtmetį.

Naujas instrumentas, gamybos išlaidoms padengti, gerokai pigesnis 

Lietuvos grūdų augintojų asociacijos vadovas Ignas Jankauskas atkreipia dėmesį, jog apyvartinio kapitalo formavimas žemės ūkio sektoriuje yra ne mažiau svarbus nei pelningumo valdymas, ypač tuo metu, kai brangsta žaliavos, gamybos priemonės, didėja darbo užmokestis ir net ekstremalėja gamtinės sąlygos.

„Mažėjančio pelningumo fone brangūs prekiniai kreditai, su apribota galimybe prekiauti savo produkcija, kelia dar didesnę finansinę riziką. Kartais tenka spręsti situacijas, kai po prastesnių metų ūkininko pajamos yra mažesnės nei per metus panaudotas prekinis kreditas. Žemdirbiai privalo apsirūpinti apyvartinėmis lėšomis visų metų trukmės gamybos sezonui. Didžioji dalis ūkių gamybos išlaidas finansuoja skolintais pinigais ir itin dažnai tai daro, naudodamiesi prekiniais kreditais. Tačiau tai kainuoja. Finansų specialistai skaičiuoja, kad kaina kartais gali siekti net iki 18 proc. metinių palūkanų. Tad KREDOS įmonių grupės ir ŽŪPGF naujoji priemonė, tikrai, daugeliui ūkių padės spręsti finansines problemas“, – teigia I. Jankauskas.

„KREDA unijų grupės unijoms žemės ūkio sektorius strategiškai svarbus, todėl nepaliekame žemdirbių likimo valiai. Nuolat galvojame apie finansavimo produktus, kurie padėtų subalansuoti ūkio piniginius srautus ir dirbti pelningai. Prasidedant naujam gamybos sezonui rinkai pristatome visiškai naują apyvartinių lėšų finansavimo produktą, patogumu ir paprastumu nenusileidžiantį prekiniams kreditams ir net keliolika kartų pigesnį“, –  tvirtina K. Simonovič.

KREDA grupės kreditų portfelis 2021 m. liepos pradžioje siekė 176,89 mln. Eur. Iš šių lėšų daugiau nei trečdalis (59,3 mln. Eur) – kreditai žemės ūkiui. KREDA grupės strategija – didinti žemės ūkio sektoriaus dalį.

Pagrindinė KREDA ir ŽŪPGF naujojo produkto informacija: 

  • Terminas – iki 3 metų, su galimybe pratęsti dar 3 metams;
  • Palūkanų kompensacija – 80 proc. (Tik ūkio subjektams, susijusiems su žemės ūkio veikla);
  • Maksimali palūkanų norma kompensacijai – 4 proc.;
  • ŽŪPGF suteikia 90 proc. garantiją nuo COVID-19 nukentėjusiems ūkio subjektams neatgautos kredito sumos ir Jungtinei centrinei kredito unijai išduodamas dalies kredito vekselis. Tuo tarpu nuo COVID-19 nenukentėjusiems ūkio subjektams siūloma 80 proc. neatgautos kredito sumos ir dalies kredito vekselis;.
  • Paslauga teikiama iki 2021 m. gruodžio 31 d.

Kredito suma:

Kredito suma apskaičiuojama individualiai. Nukentėjusiems nuo pandemijos, vadovaujantis viena iš 3 sąlygų:

  • Kredito suma neturi viršyti dvigubo ūkio subjekto darbuotojams priskaityto darbo užmokesčio ir su juo susijusių išlaidų 2019 m.;
  • Kredito suma negali viršyti 25 proc. ūkio subjekto apyvartos 2019 m.;
  • Kita reikalinga kredito suma, siekiant patenkinti likvidumo poreikius nuo paskolos sutarties pasirašymo momento ateinantiems 18 mėn. ūkio subjektams, kurie priskiriami mažoms ir vidutinėms įmonėms.

Nenukentėjusiems kredito suma apskaičiuojama priklausomai nuo ūkio vykdomos apyvartos.

Kas gali gauti kreditą?:

 

Ūkio subjektai, užsiimantys žemės ūkio veikla, kurių žemės ūkio valda yra įregistruota LR žemės ūkio ir kaimo verslo registre:

  • Ūkininkų ūkiai;
  • Žemės ūkio bendrovės;
  • Kooperatinės bendrovės (kooperatyvai) – nustatyta tvarka pripažintos žemės ūkio kooperatinėmis bendrovėmis (kooperatyvais);
  • Kitos žemės ūkio veikla užsiimančios įmonės (UAB, MB ir pan.).

Kaip gauti kreditą?:

Norintys pasinaudoti žemės ūkio apyvartinio kredito paslauga turi atitikti keliamas finansines sąlygas, pateikti Jungtinei centrinei kredito unijai bendrą paraišką paskolai gauti bei kitus reikalingus dokumentus. Likę formalumai patikimi į KREDA unijų grupės darbuotojų rankas.

Kredito suteikimui taikomos finansinės sąlygos:

  • Ūkio subjektas atitinka 2019 m. gruodžio 31 d. sunkumų patiriančios įmonės ar ūkio bei kitus keliamus kriterijus;
  • Ūkio subjektas yra įregistravęs žemės ūkio valdą (išskyrus žuvininkystės veikla užsiimančius ūkio subjektus);
  • Ūkio subjektui reikalingas kreditas išvardintiems tikslams įgyvendinti.

Daugiau apie siūlomus finansinius sprendimus galite sužinoti apsilankę https://www.kreda.lt/

arba susisiekę su KREDA unijų grupėje dirbančiais profesionalais telefonu +370 612 333 66 ir elektroniniu paštu info@kreda.lt.

Jums gali patikti

Komentarai

Comments are closed.

Dagiau iš temos: Lietuva