0

Persivalgymo sutrikimas (Binge eating disorder)

Visi žinome valgymo sutrikimus kaip anoreksija ir bulimija. Tačiau ne ką mažiau svarbus yra persivalgymo sutrikimas.

Tai kiek mažiau „apšnekėtas“ ir labiau nustumiamas į šoną sutrikimas, tačiau labai dažnai pasitaikantis visuomenėje. Pagal statistiką jis dažniau paplitęs nei anoreksija ar bulimija, dažnas sergantis persivalgymo sutrikimu tiesiog mano, kad daug valgo ir nelabai gali sukontroliuoti savo suvalgomo maisto kiekio kai jam liūdna, patiria stresą ar tiesiog neturi ką veikti. Vieno epizodo metu suvartojamas itin didelis maisto kiekis (3000-5000 kcal.). Tai jau yra liga, tad kviečiu paskaityti ir susipažinti su persivalgymo sutrikimu, daugiau girdimu kaip

Binge eating disorder. Galimi sinonimai: kompulsinis valgymo sutrikimas arba kompulsinis persivalgymas.

Kompulsinis persivalgymas – tai valgymo sutrikimas, kuriam būdingi nekontroliuojami, periodiški persivalgymo epizodai, lydimi emocinio bei stresinio fono, kai per labai trumpą laiką suvalgomo maisto kiekis dešimtis kartų viršija maisto kiekį, kurį normaliomis sąlygomis žmogus pajėgus suvartoti. Priepuoliai kartojasi bent 1 kartą per savaitę, priepuolių trukmė – ne trumpiau nei 6 mėnesiai (arba pasikartoja 2 kartus per savaitę ir trunka bent 3 mėnesius). Priepuolio metu pacientus lydi bejėgiškumo ir kontrolės praradimo jausmas, dėl kurio jie negali nustoti valgę, nors jaučia fizinį sotumą. Priepuoliui praėjus, jaučiama gėda ir pasibjaurėjimas savimi. Žmonės, sergantys persivalgymo sutrikimu, dažnai valgo vienumoje, vengia su maistu susijusių aplinkybių ir jaučia stiprią psichologinę frustraciją, susijusią su valgymo elgsena kitų asmenų atžvilgiu. Šiuo sutrikimu sergantys pacientai nutunka, jų KMI siekia 35 kg/m2 ir daugiau, nes sergantiems tikruoju persivalgymo sutrikimu, nebūdingas kalorijų pertekliaus atsikratymas ar kalorijų ribojimas.

Persivalgymo sutrikimas turi daug bendrų bruožų su kitais valgymo sutrikimais, tokiais kaip sutrikęs santykis su maistu, pakitęs kūno įvaizdžio suvokimas, bjaurėjimasis savo išvaizda, mitybinė elgsena, kuriai būdingas rituališkumas, socialinis nerimas, susijęs su valgymu viešumoje. Šie pacientai, kaip ir sergantys anoreksija bei bulimija, skundžiasi įvairaus spektro psichikos ir elgesio sutrikimais: depresija, nerimu, miego bei dėmesio koncentracijos sutrikimais, priklausomybėmis, impulsų kontrolės sutrikimais, obsesijomis – kompulsijomis. Kompulsinis persivalgymas kategorizuojamas kaip atskiras sutrikimas dėl kelių požymių, kurie ne visada būdingi sergant anoreksija ar bulimija. Persivalgymo sutrikimu sergantys pacientai dėl nuolat suvartojamo kalorijų pertekliaus ir negebėjimo kontroliuoti poreikio persivalgyti būna labai nutukę, KMI viršija 35 kg/m2. Pacientai dėl didelio nutukimo turi stipriai išreikštų metabolinio sindromo požymių bei kitų sveikatos sutrikimų, o sergantieji bulimija ar anoreksija paprastai būna itin liesi ar normalaus kūno svorio, morbidinis nutukimas jiems nebūdingas. Taip yra dėl to, kad sergančiųjų bulimija ir anoreksija kūno įvaizdžio suvokimas sutelktas į labai liekną konstituciją, bjaurimasi normaliu kūno sudėjimu.

Persivalgymo sutrikimu sergantys pacientai bjaurisi savo nutukusiu kūnu, nepajėgia valdyti impulsyviai kylančio poreikio valgyti. Maistas ir valgymas jiems yra priemonė slopinti emocijas ir sumažinti įtampą, nors persivalgymas taip pat kelia stresą ir dar didesnį norą persivalgyti. Valgyti nustojama tik tada, kai daugiau nebeįmanoma fiziškai. Kartais pasitaiko maisto ribojimo epizodų bei dietų, tačiau viskas baigiasi nauju persivalgymo priepuoliu.

Efektyviausias valgymo sutrikimų gydymo metodas yra kombinuotas gydymas. Persivalgymo sutrikimas – tai daugiaveiksnė būklė, kurią gydant svarbu pašalinti visus fizinės ir psichinės sveikatos sutrikimų mechanizmus. Mitybos koregavimas, fizinė veikla ar chirurginis nutukimo gydymas svarbus siekiant pagerinti paciento fizinę būklę ir organizmo funkcionavimą, užkirsti kelią II tipo cukrinio diabeto, arterinės hipertenzijos, širdies ligų vystymuisi, didelio nutukimo sukeltiems sąnarių, stuburo pakitimams. Skiriant medikamentinį gydymą psichikos sutrikimų sukeltų reiškinių mažinimui bei taikant gydymą psichoterapija, grąžinamas sveikas santykis su maistu ir formuojamas normalus kūno įvaizdžio suvokimas. Taip sumažinama psichologinė frustracija ir negatyvus emocinis fonas, formuojami nauji elgesio modeliai, todėl persivalgymo priepuoliai kartojasi rečiau. Tinkamas atsakas į gydymą yra pagerėjusi pacientų organizmo būklė, bendra gyvenimo kokybė, santykis su maistu bei socialiniai aspektai.

Informaciją parengė visuomenės sveikatos specialistė Roberta Mežetė

Informacijos šaltiniai:

  • Musneckytė, P. Abraitytė, T.Staniulis „Persivalgymo sutrikimas: samprata, palyginimas su kitais valgymo sutrikimais ir gydymo pagrindai“, Sveikatos mokslai, 2020 m.
  • www.nationaleatingdisorders.org

Jums gali patikti

Komentarai

Comments are closed.

Dagiau iš temos: Sveikata