Baltarusijos kapitalo įmonių Lietuvoje toliau daugėja – šiuo metu jų skaičius siekia 341, kai metų pradžioje buvo 320. Tačiau prognozuoto verslo persikėlimo kol kas nepastebima, o naujų įmonių steigimo tempai krinta. Per pirmuosius septynis šių metų mėnesius buvo įsteigta 21 nauja įmonė, kai pernai tokių buvo 49, o 2019 m. – 73.
Kredito biuro „Creditinfo Lietuva“ duomenimis, kai vienų įmonių finansinė situacija tampa stabilesnė, didžiulė dalis – 42,5 proc. – net nepateikė finansinės atskaitomybės už 2020 metus. Todėl įmonėms, besirengiančioms bendradarbiauti su kaimyninės šalies verslininkais, patariama atidžiau tikrinti, ar skaidriai deklaruojama finansinė situacija.
„Analizuojant baltarusiško kapitalo įmonių būklę, matyti, kad šias bendroves galima suskirstyti į dvi grupes – skaidriai deklaruojančias rodiklius ir neteikiančias finansinių ataskaitų. Pozityviai vertiname, kad šiemet padaugėjo laiku atsiskaitančių baltarusiškų įmonių, taip pat šiek tiek sumažėjo jų bankroto rizika. Tačiau tikslią situaciją galėtume įvertinti tik matydami visų įmonių finansinę atskaitomybę“, – sako „Creditinfo Lietuva“ vadovas Aurimas Kačinskas.
Analizuojant praėjusių metų finansines ataskaitas pateikusių įmonių būklę, nuo šių metų pradžios nuo 45 proc. iki 54 proc. padaugėjo žemai bankroto klasei priklausančių įmonių, taip pat nuo 28 proc. iki 26 proc. sumažėjo aukštai ir aukščiausiai bankroto rizikoms priskiriamų bendrovių.
Įmonėse, pateikusiose finansinę atskaitomybę, taip pat gerėja ir atsiskaitymo punktualumas. Palyginti su šių metų pradžia, nuo 35 proc. iki 45 proc. padaugėjo bendrovių, priskiriamų žemai vėlavimo klasei, ir nuo 11 proc. iki 9 proc. sumažėjo įmonių, patenkančių į aukščiausią vėlavimo klasę. Tačiau net 13 baltarusiško kapitalo bendrovių šiuo metu taikomas turto areštas arba vyksta teisminiai išieškojimo procesai. Finansinių ataskaitų nepateikė 145 baltarusiško kapitalo įmonės, todėl įvertinti jų kreditingumą nėra galimybių.
„Įprastai finansinę atskaitomybę vėluoja pateikti įmonės, kurių rodikliai nėra patys geriausi, o pats faktas, kad bendrovė nesilaiko įstatymų, rodo vadybinės drausmės stoką. Tokioms įmonėms patartume taikyti išankstinio apmokėjimo sąlygą, taip pat reikalauti, kad jos deklaruotų finansinius rodiklius“, – komentuoja A. Kačinskas.
Kas antros (53 proc.) baltarusiškos įmonės veikla susijusi su prekyba, penktadalis (21 proc.) teikia paslaugas, 15 proc. dirba transporto srityje, 8 proc. – statybose. Nekilnojamojo turto, viešbučių ir restoranų, elektros, apdirbamojoje pramonėje ir kitose srityse veikia po 1 proc. ir mažiau bendrovių.
Iš viso baltarusiško kapitalo įmonėse šiuo metu dirba 1349 darbuotojai, o finansines ataskaitas pateikusios 196 įmonės pernai uždirbo 424 mln. Eur.
Darbuotojų skaičiaus analizė rodo, kad daugiau kaip pusėje įmonių (183) dirba po vieną darbuotoją, 71 bendrovėje – po 2. Daugiausia darbo vietų yra sukūrusios šios Baltarusijos kapitalo įmonės: „Fleming baldai“ (175), „Aronvela“ (76), „Avtorikas“ (52) ir „Logistikos profesionalai“ (51).
Šaltinis: LRT.LT