Pažiūrėjau ką tik pasirodžiusį 6 dalių serialą “Naftos platforma” (The Rig, 2023). Tai šiems laikams tipiška drama, kurioje, mano nuomone, prifarširuota leftistinių temų ir stereotipų. Pagrindinė jų – žmonių kaltė dėl gamtos niokojimo. Seriale palaipsniui rutuliojama idėja, kad artėja šeštasis rūšių išnykimas ir jį galima būtų sustabdyti tik bendradarbiaujant su fundamentaliomis gamtos jėgomis, kurios pabunda kažkur jūros gelmėse ir telepatiškai “prabyla” į pasiruošusiųjų jas “išgirsti” širdis, nes kitaip gresia visuotinė pražūtis.
Įdomu, kad tais naująjį sąmoningumą atradusiais tampa keli vandenyne stovinčios naftos platformos darbininkai, o prieš juos stoja ciniškas ir bedvasis naftos korporacijos vadovybės atstovas.
Seriale, kaip ir priklauso, netrūksta nūnai madingų klišių ir personažų. Tarp pagrindinių veikėjų geriečių – ir maskulinistiška nėščia lesbietė, ir simpatiškų gėjų porelė, ir emociškai palūžęs bei praeities traumų neatsikratęs silpnas lyderis – platformos vadovas, ir pasiaukojantis dėl žmonijos išgelbėjimo juodaodis.
Žodžiu, toks stalinizmo laikų socrealistinius filmus ir jų vertybes bei fabulą kiek primenantis veikalas. Jame daug veikėjų diskusijų, kuriose jie palaipsniui suvokia problemos esmę ir ieško būdų išgelbėti pasaulį. Keista tik, kad nieks nepastebi, jog žmonių kaltė, kuri esą ir prišaukė globalų sunaikinimą, juk negalėjo būti ankstesnių penkių rūšių išnykimų priežastis?
Ironiška, o gal ir graudžiai dėsninga, kad herojus galiausiai išgelbsti ne dialogo ir atgailos prieš gamtos aukas paieška, o tos pačios gamtą niokojančios godžios naftos korporacijos atsiųsti sraigtasparniai, kartu paėmę ir pagrindinį blogietį. O gal tai ir dėsninga, nes šiuolaikinis leftizmas, kaip ir juo grįstas ekologinis judėjimas, juk nėra jokia atsvara ar alternatyva neoliberaliam kapitalizmui.
Trumpai tariant, daug veiksmo, silpnas politinis bei filosofinis pagrindimas ir dar silpnesnis išeities pasiūlymas…
Dar pagalvojau – jei šį serialą galima laikyti šiuolaikinės kairės svarstomų temų ir problemų iliustracija, tai kažin kaip atrodytų analogiškas dešiniajai problematikai skirtas serialas? Ar apskritai toks galėtų būti pastatytas ne kaip dešinumo parodija? Kokios temos čia dominuotų?
Rasa Čepaitienė (Europos Humanitarinio Universiteto profesorė, istorikė, kultūrologė)