2021 08 19
Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė prezidentą Gitaną Nausėdą ketvirtadienį supažindino su naujausiais Lietuvos pasiekimais pritraukiant užsienio investicijas ir planais gerokai sustiprinti inovacijų diegimą, kuris paspartintų šalies ūkio augimą.
Siekiant paskatinti inovacijų plėtrą Lietuvoje, Ekonomikos ir inovacijų ministerija kitų metų pradžioje planuoja įsteigti Inovacijų agentūrą, kuri kuriama agentūros „Versli Lietuva“ pagrindu bei sujungiant kitų institucijų, veikiančių inovacijų srityje, veiklas. Naujoji įstaiga bus atsakinga už visos inovacijų ekosistemos vystymą ir visus inovacinės veiklos etapus – nuo idėjų išplėtojimo iki produktų patekimo į rinką.
„Startuoliai, lazerių gamintojai ir kitos inovatyvios įmonės – tai ateities verslas, kuriantis gerai apmokamas darbo vietas, didesnę ekonominę vertę, skatinančios mokslo pažangą. Šiai sričiai skiriame didelį prioritetą, nes norime geriau išnaudoti Lietuvoje jau dirbančius talentus, pritraukti naujų žmonių ir investicijų. Manome, kad anksčiau valstybė tam skyrė nepakankamai dėmesio, todėl įkūrus Inovacijų agentūrą galime pasiekti aukštesnių tikslų“, – sakė ministrė.
Inovacijų vystymo Lietuvoje prioritetai bus biotechnologijų, pažangios gamybos, informacinių ir ryšių technologijų srityse. Dabar biotechnologijos sukuria 2 proc. Lietuvos BVP. Iki 2030 m. šį rodiklį siekiama padidinti iki 5 proc. Taip pat turėtų gerokai didėti aukštos pridėtinės vertės lietuviškų prekių ir paslaugų eksportas, darbo našumas Lietuvoje sparčiau vytųsi ES vidurkį.
Sukūrus Inovacijų agentūrą daugiau dėmesio bus skirta verslo ir mokslo bendradarbiavimui, ekspertinės ir konsultacinės pagalbos teikimui, prieigoms prie projektų finansavimo, paramos priemonių taikymui ir infrastruktūros kūrimui. Tai turėtų tapti dideliu impulsu inovatyvaus verslo plėtrai.
Ministrė prezidentui taip pat pristatė, kaip Lietuvai šiemet sekasi pritraukti tiesiogines užsienio investicijas. Per pirmąjį šių metų pusmetį ministerijai pavaldi agentūra „Investuok Lietuvoje“ pritraukė 22 užsienio investuotojus. Jie planuoja sukurti apie 3 tūkst. darbo vietų ir investuoti apie 100 mln. eurų. Šiuo metu derybos vyksta su dar 49 potencialiais investuotojais.
Lietuva šiuo metu analizuoja galimybes tobulinti įstatymus bei keisti kai kuriuos mokesčius ir taip padidinti savo patrauklumą užsienio investuotojams. Vertinamos galimybės taikyti mažesnį gyventojų pajamų mokesčio tarifą į Lietuvą grįžtantiems ar atvykstantiems aukštos kvalifikacijos specialistams, įsteigti Vilniaus LEZ ir t. t. Šiais metais buvo pakeisti teisės aktai ir taip sudarytos geresnės sąlygos perkelti verslus į Lietuvą iš trečiųjų šalių. Tai ypač aktualu pritraukiant iš Baltarusijos norinčias pasitraukti įmones.
„Turime ambicijų pritraukti dar daugiau tiesioginių užsienio investicijų ir sukurti naujų darbo vietų talentams bei aukštos kvalifikacijos specialistams“, – sakė ministrė.