Į Lietuvą parskraidinami pirmieji su lietuviais Afganistane dirbę vertėjai ir jų šeimos nariai. Kaip pranešė Krašto apsaugos ministerija, Lenkijos oro linijų lėktuvas šiąnakt leisis Vilniaus oro uoste. Juo į Lietuvą atvyksta 14 vertėjų šeimos, iš viso – 50 asmenų.
Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas interviu LRT RADIJUI sako, kad operacija buvo itin sunki.
„Iš tikrųjų tai nėra tokia paprasta operacija ir aš labai dėkingas tiems kariams, pareigūnams, kurie įsijungė į šios operacijos organizavimą ir vykdymą, nes be jų tokio aktyvaus, sakyčiau, proaktyvaus būtų labai sudėtinga ją įgyvendinti, nes kiek žinau, tekdavo išeiti ir gerokai toliau, negu mes galime įsivaizduoti saugumo zonas, kurios yra oro uoste, aplink oro uostą Kabule. Mes situaciją žinojome. Dėl to aš maniau, kad vis dėlto operacija yra sudėtinga ir pavojinga“, – kalbėjo jis.
– Ar buvo lietuvių kariams kilęs realus pavojus?
– Aš manau detales sužinosime kariams sugrįžus į Lietuvą, bet aš manyčiau, kad tokios aplinkybės galėjo susiklostyti ir ačiū Dievui, kad jos nesusiklostė. Bet daugiau detalių bus šiek tiek vėliau.
– Kariai, kurie dalyvauja operacijoje, kaip apibūdintumėte jų patirtį? Ar jie yra dalyvavę panašiose operacijose?
– Taip, faktiškai visi yra misijų dalyviai ir tiesiog aš turiu pasakyti, kad Lietuvos kariuomenėje didelė dalis profesionalų, karininkų ypatingai, yra tarptautinių operacijų misijų dalyviai. Jie turėjo patirtį tose operacijose ir šiuo atveju tai taip, buvo patyrę žmonės, kurie gebėjo ir galėjo įgyvendinti tokią operaciją.
– Ar galima tikėtis, kad į Lietuvą bus atgabenta daugiau afganistaniečių artimiausiu metu?
– Be abejonės, tiesą sakant, bus ne vienas lėktuvas, bus ko gero 3 transportai. Bus atgabenti visi, kurie ėjo į kontaktą ir sutiko būti išgabenti.
– Gal žinote skaičių?
– 148.
– Per kokį laikotarpį?
– Šiomis dienomis, praktiškai labai greitai.
– Tie žmonės, kurie atkeliauja šiandien ar atkeliaus vėliau, kas jie yra, kas apie juos žinoma? Vertėjai, jų šeimų nariai?
– Taip, tai yra pagrindinė kategorija, žmonės, kurie dirbo su mūsų kariais, ne vienas iš jų turi mūsų valstybinius apdovanojimus, pagerbti Lietuvos valstybės. Šiuo atveju, tai yra visai kita kategorija žmonių, kurie, sakysime, atsidūrė dabar Lietuvoje. Jie turi pilnas teises, legalų pagrindą prašyti politinio prieglobsčio, jiems jis bus suteiktas ir jie po visų migracijos procedūrų įgyvendinimų, sakyčiau taip, bus laisvi žmonės visoje ES teritorijoje.
– Galbūt bus kam nors siūloma pasilikti Lietuvoje, įsidarbinti, pavyzdžiui, valdžios institucijose?
– Žinote, negalėčiau atskleisti tokių dalykų, bet visokių planų yra.
– Ar galite patikinti, kad Afganistane nebus bėdoje paliktų lietuviams padėjusių afganistaniečių, kurie norėtų išvykti, bet neišvyks?
– Šiuo atvejų yra atvežami tie, kurie palaikė su mumis kontaktą. Ar yra daugiau, aš tokių duomenų neturiu ir negalėčiau atsakyti į šitą klausimą.
Praėjusią savaitę Į Lietuvą karinių pajėgų lėktuvu „Spartanu“ jau buvo atskraidinta viena afganistaniečių šeima. Tai buvo Europos Sąjungos atstovybės Kabule vairuotojas su artimaisiais.
Tuo metu vertėjų evakuacijos operacija prasidėjo penktadienį – dėl to į Kabulą buvo išsiųsta dešimties Lietuvos karių komanda. Jie per kelias dienas subūrė vertėjus ir jų šeimas Kabulo oro uoste bei su Lenkijos vyriausybe suderino skrydį į Lietuvą.
Šaltinis: LRT.LT