0
Dalinkitės

Pirmadienį vykusios konferencijos „Apsirūpinimas maistu – nacionalinio saugumo prioritetas“ dalyviai iškėlė diskusiją apie žemės ūkį ir jo vietą nacionalinio saugumo kontekste, o taip pat apie apsirūpinimo maistu politikoje kylančius iššūkius ir galimybes, ES iniciatyvas sprendžiant apsirūpinimo maistu klausimą Rusijos karo Ukrainoje akivaizdoje. Konferencijos metu aiškiai pasirodė jau eilę metų iškylančios problemos, kurioms iki šiol bandoma ieškoti sprendimo būdų. Dėl šios priežasties, Darbo partija kviečia parlamentines partijas pradėti rengti Nacionalinį susitarimą dėl žemės ūkio.

Seimo Darbo partijos frakcijos nario prof. dr. Vigilijaus Juknos surengtoje konferencijoje pagrindinis dėmesys buvo skiriamas apsirūpinimo maistu klausimui ir kylančioms grėsmėms – galimam jo trūkumui ir ženkliai augančioms kainoms.

Natūralu, kad paskutiniu metu vis dažniau kalbama apie besikeičiančią geopolitinę situaciją, karo Ukrainoje padarinius ir maisto apsirūpinimo klausimą, kuris sparčiai tampa prioritetiniu klausimu.

Atsižvelgiant į šias aplinkybes, žemės ūkis, jame vykstantys procesai ir susiję klausimai jau nebe paliekami nuošalyje, o atsiduria šalia kitų aktualijų. Siekis užtikrinti sklandų apsirūpinimą maistu paskatino ne tik žemės ūkio procesų suaktyvėjimą, bet ir politinėje dienotvarkėje atsirandančias diskusijas apie aktualiausias žemės ūkio ekonomikos problemas ir sprendimų būdus.

Dabartinė situacija lėmė tai, jog ne viena šalis pranešė sustabdančios grudų eksportą, Ukrainos eksporto apimtys taip pat sumažės, situacija pasaulinėje maisto sistemoje patiria krizę. Energijos išteklių ir trąšų kainos ženkliai padidėjusios ir pasekmes jau dabar pradeda jausti kiekvienas vartotojas. Visa tai turi tiesioginės įtakos ne tik mūsų žemės ūkiui, bet ir kiekvienam iš mūsų. Kartu brangsta mėsa, pienas, kiaušiniai ir kiti maisto produktai. O koks šioje situacijoje yra valstybės požiūris į maisto politiką ir žmonių aprūpinimą maistu?

Diskusijos metu žemės ūkio viceministras Paulius Astrauskas nepasidalijo jokiais konkrečiais planais ir veiksmais, kurie padėtų apsirūpinti trąšomis ir užtikrintų sklandžią maisto tiekimo grandinę. Kyla klausimas, kokias duonos ir daržovių kainas išvysime šį rudenį?

Konferencijoje dalyvavę asociacijų nariai vieningai tvirtino, kad šiuo laikotarpiu būtina sumažinti biurokratinius reikalavimus, peržiūrėti žaliojo kurso strategiją, aiškiai susidėlioti prioritetus. Pasak jų, Vyriausybės kalbos ir veiksmai apie kuriuos deklaruojama jokių realių rezultatų neatnešė. Taip pat pasigendama žinojimo, kad valstybė veikia kartu su žemdirbiais, o šiandienines problemas padės įveikti tik tuomet kai bus juntamas visų susitelkimas ir bendradarbiavimas.

Pasak prof. dr. Vigilijaus Juknos, maisto nepritrūksime šiandien, tačiau be nuoseklių žingsnių situacija gali pasikeisti, o ekstremalių situacijų metu ypatingai išryškėti.

Darbo partijos iniciatyva, artimiausiu metu bus išsiųstas kvietimas visų parlamentinių partijų pirmininkams deleguoti asmenis į Nacionalinio partijų susitarimo dėl žemės ūkio darbo grupę. Sprendimai skirti paremti žemės ūkį privalo būti priimami nedelsiant.

Jums gali patikti

Komentarai

Comments are closed.

Dagiau iš temos: Lietuva