0
Dalinkitės

Dėl Rusijos agresijos prieš Ukrainą būtina steigti specialų tribunolą, nes kitaip nebus įvertintas ideologinis karo nusikaltimų pagrindas, sako buvęs Konstitucinio Teismo (KT) vadovas, Kauno Vytauto Didžiojo Universiteto teisės fakulteto dekanas Dainius Žalimas.

„Būtina steigti specialų  tribunolą dėl agresijos prieš Ukrainą. Kodėl jis būtinas? Nepaisant to, kad yra pakankamai daug įvairių mechanizmų, ir Tarptautinis teisingumo teismas, ir Tarptautinis baudžiamasis teismas, bet nėra vieno esminio mechanizmo – nėra jokio tarptautinio teismo, kuris šiandien turėtų jurisdikciją dėl visų blogių blogio – agresijos. Nebūtų agresijos, neturėtumėm jokių kitų nusikaltimų“, – penktadienį žurnalistams per spaudos konferenciją Valdovų rūmuose sakė D. Žalimas.

Vilniuje penktadienį Valdovų rūmuose vyksta tarptautinė konferencija dėl Rusijos ir Baltarusijos vadovų Vladimiro Putino ir Aliaksandro Lukašenkos individualios baudžiamosios atsakomybės už karo nusikaltimus Ukrainoje.

D. Žalimas teigė, kad Niurnbergo tribunolo pavyzdžiu siūlomas kurti specialus tribunolas užtikrintų Rusijos ir Baltarusijos vadovų baudžiamąją atsakomybę dėl agresijos Ukrainoje, kurią pabrėžė esant „ideologiškai motyvuotu nusikaltimu“.

„Agresija yra ideologiškai motyvuotas nusikaltimas, ir ji yra labai pavojinga, tarptautinės bendrijos, galima sakyti, pražiopsota. Ji dar neturi tokio nusistovėjusio pavadinimo, „rašizmo“ (nuo angl. Russia – Rusija) ideologija, savotiškas sovietizmo ir nacizmo mišinys, pagal kurį yra tautos, kurios apskritai neturi teisės egzistuoti“, – pažymėjo teisininkas.

„Nereikia tikėtis, kad čia mes esam kažkokia išimtis, bet pirmiausia tai yra ukrainiečiai ir baltarusiai, ir ji persmelkta totalia neapykanta viskam, kas yra demokratinio pasaulio vertybės. Tik agresijos nusikaltimo įvertinimas duoda pagrindą įvertinti ir šią ideologiją ir ją visiems laikams išstumti į užribį“, – kalbėjo D. Žalimas.

Rusijai pradėjus karą prieš Ukrainą Lietuva inicijavo kreipimąsi į Hagos tribunolo prokurorą su prašymu pradėti tyrimą dėl Rusijos ir Baltarusijos karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmoniškumui.

Lietuva tapo pirmąja valstybe, inicijavusia „Hagos procesą“ pagal Romos statutą, kuriuo įsteigtas Tarptautinis baudžiamasis teismas, prie jos prisijungė kitos Europos ir pasaulio šalys.

Taip pat Lietuvos prokuratūra yra pradėjusi pradėti ikiteisminį tyrimą dėl Rusijos ir Baltarusijos režimų įvykdyto agresijos nusikaltimo prieš Ukrainą.

Teisingumo ministerija taip pat Europos Sąjungoje siūlo steigti specialų tribunolą, kuris užtikrintų Rusijos ir Baltarusijos vadovų baudžiamąją atsakomybę dėl agresijos Ukrainoje.

Portalo kaunieciams.lt paklaustas ar teisiant Rusijos vadeivas už karinius nusikaltimus nederėtų prisiminti ir Čečėnijos bei Gruzijos (Sakartvelo), kur taip pat masiškai žudyti civiliai, griauti miestai ir kaimai, D. Žalimas atsakė: „Konferencijoje apie tai irgi kalbama”.

BNS, kaunieciams.lt

Jums gali patikti

Komentarai

Comments are closed.

Dagiau iš temos: Pasaulis