Pasaulio sveikatos organizacija konstatuoja faktą, jog elektroninės cigaretės kenkia sveikatai, ir kartu su kitomis tabako kontrolės organizacijomis skatina visus vartotojus elgtis apdairiai ir susilaikyti nuo jų vartojimo, nes galimos elektroninių cigarečių vartojimo pasekmės ilgalaikėje perspektyvoje dar nėra iki galo ištirtos. Pirmosios elektroninės cigaretės buvo patentuotos 2003 metais, tačiau iki šiol vis dar trūksta mokslinių tyrimų, kurie atskleistų aiškų nuolatinio ir ilgalaikio elektroninių cigarečių vartojimo šalutinį poveikį.
Vis dėlto, šiandien jau yra žinoma apie kelis ūminius plaučių pažeidimus, susijusius su elektroninių cigarečių vartojimu, o ypač su į elektronines cigaretes pilamu skysčiu, kuris sudarytas iš įvairių cheminių medžiagų (nikotino, propilenglikolio, glicerolio, etilenglikolio, skonį sukuriančių kvapiųjų medžiagų ir įvairių sunkiųjų toksinių metalų: chromo, nikelio, švino, mangano, cinko). Tiesa, pats cinkas nėra toksiškas, tačiau tokiu tampa, kai yra įkvepiamas.
Visų pirma, elektroninių cigarečių vartojimas gali sukelti plaučių pažeidimą, įgijusį specialų pavadinimą EVALI (angl. e-cigarette or vaping use-associated lung injury). Remiantis JAV ligų kontrolės ir prevencijos centru, pirmieji šios ligos simptomai gali pasireikšti po kasdienio 90 dienų elektroninės cigaretės vartojimo. 2020 metais EVALI buvo nustatyta daugiau kaip 2 800 JAV pacientų, iš kurių net 68 asmenys mirė. Dažniausi simptomai, pasireiškiantys EVALI ligos atveju, yra panašūs į kitų su kvėpavimo sistemomis susijusių ligų simptomus. EVALI liga gali pasireikšti tiems asmenims, kurie vartoja elektronines cigaretes su priemaišomis (dažniausia priemaiša – THC). Dauguma pacientų pranešė vartojantys produktus iš neoficialių platintojų, įskaitant draugus, šeimos narius ir internetinius pardavėjus.
Antroji žinoma žala, susijusi su elektroninių cigarečių vartojimu, yra kiti plaučių pakenkimai, tokie kaip kvėpavimo ligos, padidėjusi astmos simptomų rizika, lėtinio bronchito simptomų rizika. Jaunuoliams, kure serga epilepsija, elektroninių cigarečių rūkymas gali padidinti epileptinių priepuolių dažnumą.
Ūmūs pažeidimai gali būti ne tik tiesiogiai susiję su plaučiais, bet ir paveikti kitas kūno dalis. Brokuotos, ilgą laiką vartojamos ar savadarbiškai modifikuotos elektroninės cigaretės gali sprogti. Tokių atvejų pasitaiko ir Lietuvoje. Dažniausiai elektroninės cigaretės sprogsta krovimo metu, o sprogusios rūkymo metu gali sužaloti veidą, žandikaulius, burnos ertmę.
Be garų poveikio, taip pat esama rizikos, susijusios su elektroninių cigarečių skysčių nurijimu – pranešta apie kelis mirtinus arba beveik mirtinus atvejus, kai nuryta elektroninių cigarečių skysčio.
Tarp jaunimo pasitaiko ir elektroninių cigarečių su tam tikromis priemaišomis (narkotinėmis medžiagomis, pvz., sintetiniais kanabinoidais ir kitomis psichoaktyviosiomis medžiagomis) vartojimo atvejų. Sintetiniai kanabinoidai – tai grupė sintetinių psichoaktyviųjų medžiagų, kurios veikia per kanabinoidinius receptorius ir gali imituoti kanapėse esančios psichoaktyviosios medžiagos tetrahidrokanabinolio (THC) sukeliamą psichoaktyvųjį poveikį. Sintetiniai kanabinoidai dažniausiai sukelia mišrų poveikį, t. y., šių medžiagų veikimas gali būti įvairus – gali pasireikšti ir slopinamasis, ir stimuliuojamasis, ir net haliucinogeninis poveikis. Kodėl sintetiniai kanabinoidai yra pavojingi? Pirmiausia, elektroninės cigaretės vartojimas su sintetiniais kanabinoidais gali sukelti apsinuodijimą, psichikos, kraujotakos sutrikimus ar net staigią mirtį. Tokios priemaišos, platinamos kaip neva legalūs kanapių pakaitalai, yra nebrangios ir jų galima lengvai įsigyti – užtenka turėti telefoną ir internetą.
Kita psichoaktyviųjų medžiagų grupė, kuri gali būti randama elektroninių cigarečių skysčiuose – sintetiniai katinonai. Tai grupė sintetinių psichoaktyviųjų medžiagų, kurios sukelia panašų psichoaktyvųjį efektą kaip kokainas, amfetaminas, MDMA (ekstazis). Sintetiniai katinonai organizmą veikia stimuliuojamai – sukeliamas energijos antplūdis, euforija, tačiau perdozavus pereinama į nerimo būseną, kuri gali sukelti psichozę, didelį agresyvumą, sumišimą ir haliucinacijas.
Šių dviejų kategorijų medžiagos yra platinamos nelegaliai elektroninių cigarečių skysčio pavidalu ir sukelia apsinuodijimus, perdozavimą ir kitas neigiamas pasekmes. Šių medžiagų vartotojai dažniausiai yra jauni asmenys, klaidingai manantys, kad šios medžiagos yra saugesnės, nes yra gražiai ir patraukliai supakuotos. O realybė yra ta, kad nelegaliose laboratorijose kuriami ir pilstomi skysčiai negarantuoja tokios pat sudėties, nes nelegaliose laboratorijose pagamintuose produktuose veikliosios (psichoaktyviosios) medžiagos kiekis nuolat kinta. Šių produktų vartotojai dažniausiai patys nežino, ką vartoja, ir tai tampa pagrindine stiprių apsinuodijimų ar net mirčių priežastimi.
Vis dar nėra aiškios ilgalaikio elektroninių cigarečių vartojimo pasekmės sveikatai, bet trumpalaikio jų rūkymo poveikio tyrimų rezultatai jau įspėja apie galimas grėsmes.
Vienintelis geriausias būdas apsaugoti save, šeimos narius, draugus, artimuosius ir kitus nuo su rūkymu susijusio pavojaus sveikatai – mesti rūkyti.
Rūkymo atsisakymas yra naudingas sveikatai bet kuriame amžiuje, nepriklausomai nuo to, kiek laiko, kaip dažnai ar kokiais kiekiais rūkyta.
Informaciją parengė Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų koordinatorė Greta Račkauskaitė
*Informacija parengta remiantis moksliniais tyrimais.
The post Elektroninių cigarečių poveikis: ką būtina žinoti appeared first on Visuomenės sveikatos biuras.