0
Dalinkitės

Europos Sąjunga trečiadienį pareiškė, jog yra „pasirengusi“ scenarijui, kad Maskva gali sustabdyti dujų tiekimą 27 valstybių blokui, ir planuoja „koordinuotą“ atsaką, Rusijos koncernui „Gazprom“ nutraukus dujų tiekimą Lenkijai ir Bulgarijai.

„Gazprom“ pranešimas, kad jis vienašališkai nutraukia dujų tiekimą vartotojams Europoje, yra dar vienas Rusijos bandymas panaudoti dujas kaip šantažo priemonę“, – socialiniame tinkle „Twitter“ pareiškė Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen (Urzula fon der Lajen).

„Europiečiai gali būti tikri, kad esame vieningi ir solidarūs su paveiktomis valstybėmis narėmis“, – pridūrė ji.

Kiek anksčiau „Gazprom“ paskelbė stabdantis dujų tiekimą Lenkijai ir labai nuo jų priklausomai Bulgarijai, nes šios dvi ES narės atsisakė už rusiškas dujas mokėti Rusijos rubliais.

Vakarų demokratijoms dėl karo Ukrainoje plečiant Rusijai įvestas sankcijas, Kremlius praėjusį mėnesį įspėjo Europos Sąjungos valstybes nares, kad joms bus nutrauktas dujų tiekimas, jei jos nemokės už jas rubliais.

Vakarų šalys atsisakė tai daryti, sakydamos, kad jos ir toliau gali mokėti eurais arba JAV doleriais – valiutomis, kuriomis atsiskaitymas numatytas pagal galiojančias sutartis su „Gazprom“.

Pernai ES importu iš Rusijos patenkino apie 40 proc. gamtinių dujų poreikio.

Bulgarija ir Lenkija pareiškė, kad yra pasiruošusios gauti reikalingą dujų kiekį iš kitų šaltinių.

„Jau kurį laiką dedame pastangas, kad užtikrintume alternatyvų tiekimą ir geriausią įmanomą atsargų lygį visoje ES“, – pareiškime sakė U. von der Leyen.

„Valstybės narės parengė būtent tokiam scenarijui skirtus nenumatytų atvejų planus ir mes su jomis koordinuotai ir solidariai dirbome“, – pridūrė ji.

„Šiuo metu kaip tik vyksta Dujų koordinavimo grupės posėdis“, – tęsė ji.

U. von der Leyen pasmerkė vienašališką Rusijos žingsnį kaip „nepateisinamą ir nepriimtiną“.

„Tai dar kartą parodo Rusijos, kaip dujų tiekėjos, nepatikimumą“, – teigė EK vadovė.

Redaktorė Rūta Androšiūnaitė

BNS, Užsienio naujienų skyrius

Jums gali patikti

Komentarai

Comments are closed.

Dagiau iš temos: Pasaulis