Dalinkitės
Šia savaitę, balandžio 24–26 dienomis, Europos prokuroras Tomas Krušna ir Europos deleguotieji prokurorai Gedgaudas Norkūnas, Jolita Kančauskienė bei Jurgita Steponavičiūtė-Otto vyko į apygardų prokuratūras pristatyti Europos prokuratūros veiklos rezultatus 2022 metais.
Susitikimų metu taip pat aptartas darbas su kitomis ES įstaigomis ir institucijomis, bendradarbiavimo su nacionalinėmis teisėsaugos institucijomis stiprinimo klausimai, atsakyta į susitikimo dalyvių klausimus apie Europos prokuratūroje atliekamus tyrimus, proceso veiksmų atlikimą tarptautiniuose tyrimuose.
Buvo pasidžiaugta sklandžiu bendradarbiavimu tarp Europos prokuratūros ir nacionalinių institucijų keičiantis informacija apie nusikalstamas veikas ir atliekamus ikiteisminius tyrimus, priskiriamus Europos prokuratūros kompetencijai.
Susitikimo metu buvo atkreiptas dėmesys į tai, kad turint duomenų apie nusikalstamas veikas, kuriomis daroma žala ES finansiniams interesams, visais atvejais apie tai informuoti Europos deleguotųjų prokurorų biurą telefonu ar elektroniniu paštu kaip galima greičiau nuo tokios informacijos paaiškėjimo. Kontaktus galima rasti čia.
Europos prokuroras T.Krušna paminėjo, kad daugiausia tyrimų, kuriuos kontroliuoja Europos prokuratūra, atlieka Specialiųjų tyrimų tarnybos bei Finansinių nusikaltimų ir korupcijos tyrimo tarnybos pareigūnai. Pažymėta, kad Lietuvoje atliekamus ikiteisminius tyrimus kontroliuoja Nuolatinės kolegijos, sudarytos iš kitų šalių Europos prokurorų – taip siekiama užtikrinant nešališką ir objektyvų tyrimą. Visi atliekami ikiteisminiai tyrimai susiję su ES finansinių interesų apsauga.
Susitikimuose apygardų prokuratūrose dalyvavo ne tik prokurorai, besispecializuojantys PVM sukčiavimų, pinigų plovimo, ES fondų lėšų pasisavinimo, korupcijos tyrimuose, bet ir vietos FNTT, STT, MKT, policijos atstovai.
———————
Europos prokuratūra yra nauja nepriklausoma Europos Sąjungos institucija. Ji atsakinga už ES finansiniams interesams kenkiančių nusikaltimų tyrimą, baudžiamąjį persekiojimą ir bylų perdavimą teismui. Tokie nusikaltimai apima kelių rūšių sukčiavimą, sukčiavimą PVM kai padaroma daugiau 10 milijonų eurų žala, pinigų plovimą, Europos Sąjungos fondų lėšų pasisavinimą, sukčiavimą, aktyviąją / pasyviąją korupciją ir kt.
Europos prokuratūra atlieka tyrimus, vykdo baudžiamojo persekiojimo veiksmus ir atlieka prokuroro funkcijas kompetentinguose dalyvaujančių valstybių narių teismuose, kol byla galutinai išnagrinėjama ir priimamas sprendimas. Iki šiol šias nusikalstamas veikas tyrė ir baudžiamąjį persekiojimą vykdė tik nacionalinės institucijos, tačiau jos galėdavo veikti tik savo valstybių teritorijose. Tokios organizacijos kaip Eurojustas, OLAF ir Europolas neturėjo reikiamų įgaliojimų tirti tokias nusikalstamas veikas ir vykdyti baudžiamąjį persekiojimą.
Europos prokuratūra veiklą pradėjo 2021 m. birželio 1 d., šiuo metu jai priklauso 22 ES valstybės narės.
Nuotraukos iš susitikimų: Klaipėdoje
Šiauliuose
Panevėžyje
Kaune
prokuraturos.lt informacija ir nuotraukos.