0

Irano prezidentas Ebrahimas Raisi žuvo sudužus sraigtasparniui, būdamas 63 metų, patvirtino Irano vyriausybė. Anksčiau buvo praneštą a[ie “sunkų nusileidimą”. Šalies užsienio reikalų ministras ir dar septyni žmonės žuvo po katastrofos atokioje kalnuotoje vietovėje Irano šiaurės vakaruose.

I. Raisi buvo antras pagal įtaką asmuo Islamo Respublikoje po aukščiausiojo lyderio ajatolos Ali Khamenei. Irano pirmasis viceprezidentas Mohammadas Mokhberas dabar laikinai eina prezidento pareigas, o vyriausiasis derybininkas Ali Bagheri Kani paskirtas laikinai einančiu užsienio reikalų ministro pareigas.

Prezidentas žuvo įtemptu tarptautinių santykių laikotarpiu, praėjus vos kelioms savaitėms po to, kai Iranas, atsakydamas į mirtiną smūgį jo diplomatiniam kompleksui Damaske, surengė dronų ir raketų ataką prieš Izraelį.

Griežtosios linijos šalininkas Raisi tapo prezidentu per istoriškai nekonkurencingus 2021 m. rinkimus. Jis prižiūrėjo sustiprintas represijas prieš nesutarimus šalyje, kurią sukrėtė jaunimo protestai prieš dvasininkų valdymą.

Be to Iranas nuosekliai remia Rusijos agresiją prieš Ukrainą, nuo pat karo pradžios tiekdamas diktatoriaus Putino režimui dronus, kurių surinkimą vėliau padėjo organizuoti ir Rusijos teritorijoje.

***

Politikos apžvalgininkas Rimvydas Valakta savo socialinio tinklo Facebook paskyroje neseniai paskelbė tokį įvykio komentarą:

” Iraniečiai egzilyje ir ne fanatikai pačiame Irane nuo vakar vakaro fejerverkais švenčia prezidento Ebrahimo Raisi žūtį. Juos galima suprasti. Netgi vertinant daug laisvesniais Artimųjų Rytų žiaurumų masteliais Raisi buvo neeilinis budelis.

Iškart po islamo revoliucijos, vos per dvidešimt perkopęs Raisi buvo paskirtas Karajaus miesto netoli Teherano prokuroru. Ajatolos Chomeinio eros pabaigoje, 1988 m., Raisi buvo vienas iš keturių šariato teisėjų, prižiūrėjusių egzekucijas politiniams kaliniams. Net trylikamečius siuntė į improvizuotas kartuves – ant mobilių statybos kranų pririšdavo šešias virves. Kraupūs vaizdai – išrikiuoti kranai ir daug jaunų kūnų, kybančių ant jų. Už akių šis padaras po to vadintas Teherano mėsininku ir kitomis pravardėmis.
Britų dienraštis “The Telegraph” rašo, kad Raisi “sąskaitoje” gali būti apie 30 000 pakartų disidentų. Po egzekucijų Raisi rengdavo vakarėlius už aukų kišenėse rastus pinigus. Raisi tapus prezidentu, jo paklausė, ar jis nesigaili šių nusikaltimų? Atrėžė, kad visi nužudytieji buvo teroristai.
Kai 2009 m. jam buvo pavesta ištirti į kalėjimus sukištų demonstrantų masinius išprievartavimus, apsiekė, kad būtų nubausti ne prievartautojai, o tie, kurie iškėlė kaltinimus. 2019 m. buvo paskirtas teismų sistemos vadovu. Po to išrinktas prezidentu. Praėjusiais metais po masinių demonstracijų Iraną užliejo dar viena disidentų egzekucijų banga.”
Putino propaganda jau paskelbė, kad šis veikėjas žuvo “kankinio mirtimi”

 

The post Galą gavo Putino draugas – Irano prezidentas appeared first on Kauniečiams kasdienės naujienos.

Jums gali patikti

Komentarai

Comments are closed.

Dagiau iš temos: Pasaulis