Ina Antaniškytė, Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos narė, advokato padėjėja2021.08.23 16:02
Jau kurį laiką Lietuvoje vykdomas periodinis testavimas, kuris yra privalomas nepersirgusiems ir neskiepytiems darbuotojams. Nors testavimo tvarka yra nusistovėjusi ir vis dar yra apmokama iš valstybės biudžeto, tačiau neretai darbuotojams kyla klausimų: ko gali reikalauti darbdavys iš darbuotojo susirgusio COVID-19 liga? Ar darbuotojui susirgus COVID-19 liga, darbdavys turi teisę reikalauti testuotis ir ar gali jis neleisti darbuotojui sugrįžti į darbo vietą be neigiamo COVID-19 testo?
Pirmiausia norėtųsi priminti, kad COVID-19 liga (koronoviruso infekcija) yra pripažinta ypač pavojinga ir užkrečiama liga, o teisės aktai numato darbdaviui pareigą organizuoti privalomą testavimą, kurį vis dar apmoka valstybė. Tokia pareiga įtvirtinta Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatyme. Minėtas įstatymas taip pat numato darbdavio pareigą sudaryti darbuotojams saugias ir sveikatai nekenksmingas darbo sąlygas.
Na, o Lietuvos Respublikos žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatyme numatyta darbdavio ir darbuotojo pareiga laikytis darbuotojo sveikatos privalomo tikrinimo dėl užkrečiamųjų ligų išvadų nurodymų. Minėtame įstatyme įtvirtinta, kad darbuotojas, atsisakęs nustatytu laiku pasitikrinti, ar neserga užkrečiamąja liga, atsižvelgiant į darbo pobūdį gali būti skiriamas dirbti nuotoliniu būdu arba gali būti perkeliamas toje pačioje darbovietėje į kitą darbą, kurį jam leidžiama dirbti pagal sveikatos būklę. Jeigu tokių galimybių nėra, darbuotojas yra nušalinamas nuo darbo, nemokant jam darbo užmokesčio iki tos dienos, kol jis pasitikrins, ar neserga užkrečiamąja liga.
Sąrašas, kokiuose darbuose ir veiklose leidžiama dirbti darbuotojams, periodiškai besitikrinantiems, ar neserga COVID-19 liga, yra nustatytas 2021 m. liepos 14 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarime Nr. 559. Valstybės numatytoms grupėms profilaktiškai tikrintis, ar neserga COVID-19, būtina periodiškai kas 7–10 dienų. Darbuotojas, kuriam privaloma atlikti tyrimą, savo darbdaviui turi pateikti dokumentą su COVID-19 tyrimo atsakymu – jį galima gauti prisijungus prie savo paskyros https://www.esveikata.lt/ arba gydymo įstaigoje.
Dalis darbuotojų privalomą testavimą priimą kaip alternatyvą skiepams arba kaip būdą neiškristi iš darbo rinkos. Dėl to kartais kyla nesusipratimų ir nepagrįstų darbdavio reikalavimų, kaip antai reikalauti, jog darbuotojas testuotųsi kas 48 val. už savo pinigus. Toks reikalavimas yra nepagrįstas ir greičiausiais yra painiojamas su mokamu testavimu Galimybių pasui gauti. Būtent jam atliktas PGR tyrimas galioja 48 valandas.
Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymas įtvirtina darbuotojo teisę būti informuotam apie darbo aplinkoje esančius sveikatai kenksmingus ir (ar) pavojingus veiksnius bei atsisakyti dirbti jeigu yra pavojus darbuotojų saugai ir sveikatai. Jis taip pat turi būti supažindintas su išankstinių ir periodinių privalomų sveikatos patikrinimų rezultatais. Jeigu su gautais rezultatais nesutiktų, jis turi teisę sveikatą pasitikrinti pakartotinai. Tuo atveju, jeigu darbuotojas atisakytų atlikti privalomą testavimą, tikėtina, kad jis netektų galimybės įstatymų nustatyta tvarka reikalauti, kad būtų atlyginta žala, padaryta sveikatai dėl nesaugių darbo sąlygų.
Jeigu darbdavys neužtikrintų privalomo testavimo reikalavimo, jam Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimo kodekso tvarka grėstų bauda nuo 140–600 Eur, pakartotinu atveju – nuo 550–1200 Eur. Tuo atveju, kai sukeliamas pavojus išplisti COVID-19 ligai, darbdaviui užtrauktų administracinę nuobaudą nuo 1440–3000 Eur, o jeigu sukeliamas pavojus išplisti COVID-19 ligai karo, nepaprastosios padėties, mobilizacijos, karantino, riboto karantino metu, taip pat susidarius ekstremaliajai situacijai ar ekstremaliajam įvykiui, jeigu ekstremalioji situacija ar ekstremalusis įvykis kelia pavojų žmonių gyvybei ar sveikatai, tai darbdaviui tektų susimokėti nuo 1500–6000 Eur.
Reiktų suprasti, kad siekiant užtikrinti visuomenės saugumą bei užkirsti kelią galimų COVID-19 ligos protrūkių atsiradimui, svarbu laiku nustatyti užsikrėtimą koronovirusu. Testavimas (sveikatos patikrinimas) yra viena iš COVID-19 ligos valdymo priemonių. Tai yra ypač svarbu sergant besimptome forma.
Lietuvos Respublikos žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatyme nustatyta, kad darbuotojui, kuris užsikečia koronoviruso infekcija ir serga COVID-19 liga iki šeimos gydytojo leidimo draudžiama tęsti darbą jo darbovietėje, išskyrus atvejus, kai dirbama nuotoliniu būdu arba asmuo yra perkeltas toje pačioje darbovietėje į kitą darbą, kurį jam leidžiama dirbti pagal sveikatos būklę. Darbuotojas grąžinamas į ankstesnį darbą nuo tos dienos, kurią pateikia darbdaviui sveikatos patikrinimo išvadas, kad gali tęsti darbą.
Užsikrėtimo atveju darbdaviai turi užtikrinti, kad nuotoliniu būdu dirbtų tik darbuotojai, neturintys ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų ir kitų užkrečiamųjų ligų požymių. Jeigu darbuotojas serga, jis izoliuojasi ir gydosi. Privalomą izoliaciją paprastai skiria Nacionalinis visuomenės sveikatos centras, kuris išduoda pažymą asmens sveikatos priežiūros įstaigai. Izoliacijos trukmė yra ne ilgesnė nei 14 kalendorinių dienų nuo paskutinės sąlyčio su užsikrėtusiuoju dienos pagal Nacionalinio visuomenės sveikatos centro šeimos gydytojui pateiktą pažymą.
Asmenims, sirgusiems lengvos formos COVID-19 liga, izoliacija gali būti nutraukta po 10 dienų nuo simptomų atsiradimo pradžios, jei jis nebekarščiuoja ne mažiau kaip 3 dienas, nevartodamas vaistų, mažinančių pakilusią kūno temperatūrą, ir susilpnėjo kiti COVID-19 ligos simptomai. Esant sunkiai COVID-19 ligos formai, žmogui izoliacija gali būti nutraukiama po 20 dienų nuo simptomų atsiradimo pradžios, jei ligos simptomai susilpnėjo ir jis nebekarščiuoja ne mažiau kaip 3 dienas, nevartodamas vaistų, mažinančių pakilusią kūno temperatūrą.
Tik itin išskirtiniais atvejais šeimos gydytojo sprendimu, atsižvelgiant į asmens sveikatos būklę, izoliacija gali būti nutraukta anksčiau, jei pacientas nebekarščiuoja ne mažiau kaip 3 dienas, nevartodamas vaistų, mažinančių pakilusią kūno temperatūrą, susilpnėjo kiti COVID-19 ligos simptomai ir atlikus tyrimus PGR metodu du kartus iš eilės ne trumpesniu kaip 24 val. intervalu juose nerandama koronaviruso.
Taigi, darytina išvada, jog darbuotojas laikomas pasveikusiu nuo COVID-19 ligos tik gydančio gydytojo sprendimu. Būtent jis priima sprendimą nutraukti izoliaciją. Tokiu atveju darbuotojui nereikia atlikti papildomo nosiaryklės ir ryklės tepinėlio ištyrimo PGR metodu, todėl darbdavys neturėtų reikalauti iš darbuotojo neigiamo COVID-19 testo rezultato.
Šaltinis: LRT.LT