0

Išmanūs sprendimai tvariai miškininkystei – vienas prioritetų, į kuriuos šiandien fokusuojasi agromaisto ir susijusių sektorių technologinę raidą skatinantys ART21. Baltijos šalyse ir už jos ribų novatoriškas idėjas realizuojanti įmonė drauge su patyrusiais partneriais ėmėsi naujos ForestTech iniciatyvos: kuria 5G ryšiu ir nuotoliniu stebėjimu grįstą miškų ir jų kelių informacinę sistemą (MIKIS). Kompleksinius uždavinius spręsianti technologija teiks pridėtinę vertę ne vien miškų ūkio, bet ir transporto sektoriui.

Motyvą pasufleravo neefektyvūs dabartiniai metodai ir alternatyvų stoka

Miškotyros mokslinėje veikloje daug kompetencijų turintis Vytauto Didžiojo universitetas ir veržlios IT sistemų kūrimo bei diegimo įmonės „Benco Baltic Engineering Company“ komanda dalinsis žiniomis bei praktine patirtimi, įgyvendinant MIKIS.

Sistema atliks kelias esmines funkcijas: vertins miškų gaisringumą, identifikuos išvartytus jų plotus, atnaujins miškų kelių būklės informaciją ir pateiks jų kokybės analizę. Skirtingi modulių uždaviniai glaudžiai susiję, nes keliai –  miško ekosistemos dalis, būtina veiksmingai miškų priežiūrai ir ekstremalių situacijų valdymui. Miškų kelių būklė neatsiejama ir nuo susisiekimo infrastruktūros gerinimo bei plėtros, taip pat rekreacijos.

Šiose srityse dirbantiems žmonėms MIKIS pateikiami išsamūs rezultatai padės greičiau, tiksliau priimti reikiamus svarbius sprendimus. Visgi tai ne vieninteliai aspektai, paskatinę naują mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros iniciatyvą dar menkai skaitmenizuotai šalies miškininkystei stiprinti.

„Šiuo metu miškų gaisringumas vertinamas pagal statistinius duomenis ir orų prognozes, o pažeisti plotai nustatomi vykdant fizines inspekcijas. Analogiškai vyksta miško kelių būklės vertinimas. Tuo tarpu miškingų vietovių kelių identifikavimui ir koordinačių nustatymui įtakos turi mechaniniu būdu renkamų įvairių miško parametrų nepakankamas tikslumas.

Rinkoje kol kas nėra technologiškai pažangių sprendimų, kurie galėtų sumažinti minėtiems metodams reikalingus nemenkus žmogiškuosius resursus, palengvinti tam tikrų specialistų darbą ir pateikti efektyvų rezultatą: kiek įmanoma tikslesnius duomenis“, – komentuoja ART21 įkūrėjas Augustas Alešiūnas.

Pažangus veikimas lemia paprastą naudojimą 

Kuriama miškų ir jų kelių informacinė sistema vertinimą atliks analizuodama tiriamos vietovės palydovinius vaizdinius duomenis, meteorologinę informaciją, taip pat bepiločiu orlaiviu sukauptus aerofotografijos duomenis ir automobilyje sumontuotos stebėjimo įrangos informaciją.

Dėl automatizuoto duomenų perdavimo, pasitelkiant 5G ryšio komunikaciją, MIKIS galės lengvai naudotis net specifinių techninių žinių neturintis asmuo. „Naujausios kartos ryšio technologija taip pat užtikrins stabilų sistemos ryšio tinklą, taigi informacijos perdavimo ir išanalizavimo procesas vyks sparčiau. Be to, 5G savybės leidžia atvaizduoti rezultatus artimu realiam laiku“, – priduria A. Alešiūnas.

Naujasis sprendimas rinkoje atlieps ne vienos tikslinės grupės poreikius. Pradedant valstybinėmis institucijomis, kurios kasdien sprendžia su miškais ir jų keliais susijusius strateginius bei praktinius klausimus: Valstybine miškų urėdija, Valstybine miškų tarnyba, Aplinkos bei Susisiekimo ministerijomis.

Miškų savininkams sistema padės efektyviau rūpintis jų valdomų teritorijų, įskaitant miško kelius, priežiūra ir tvarkymu. Gelbėtojams ir gaisrininkams operatyvi, patikima informacija apie miško kelių būklę ar pravažumą būtina ekstremaliose situacijose. Mokslo institucijoms inovacija pasitarnaus tyrimų srityje. Turizmo, aktyvaus laisvalaikio atstovams ir savarankiškai tokio tipo poilsį praktikuojantiems gamtos mylėtojams miško kelių būklė aktuali planuojant žygių maršrutus ar kitas veiklas.

Iniciatyva atliepia ambiciją skatinti sektoriaus augimą 

Pradėję nuo pažangių produktų bei paslaugų kūrimo, vystymo ir diegimo agromaisto industrijoje, jau kelerius metus ART21 aktyviai siekia inovuoti neišnaudotų galimybių pilną miškininkystę. Veiklų tematika apima nuotolinius tyrimus ir naujoves miškų būklės analizei, ligų bei parazitų identifikavimui, laukinių žvėrių stebėjimui ir skaičiavimui.

„Pavyzdžiui, prieš metus startavusios tarptautinės iniciatyvos FOREST 4.0 tikslas – sukurti išmaniosios miškininkystės kompetencijų centrą, kuriame dirbtinis intelektas ir daiktų internetas tarnauja kaip įrankis pertvarkyti miškų veiklą, skaitmenizuojant visą vertės grandinę: nuo išteklių valdymo iki galutinių produktų. Auginant centro teikiamas perspektyvas sieksime įtraukti suinteresuotąsias šalis pasauliniu mastu“, – pasakoja įmonės įkūrėjas.

Anot A. Alešiūno, būsimoji miškų ir miškų kelių informacinė sistema – nacionalinės reikšmės žingsnis, tačiau ieškant efektyviausių kelių į visuotinį tvarumą ir technologinį progresą derėtų žvelgti globaliai, bet pradėti veikti pirmiausia lokaliai.

The post Inovacijų ekspertai su partneriais siekia pagerinti Lietuvos miškų ir jų kelių būklę appeared first on Kauniečiams kasdienės naujienos.

Jums gali patikti

Komentarai

Comments are closed.

Dagiau iš temos: Lietuva