0

Jungtinių Valstijų karinių pajėgų vadas generolas Markas A. Milley (Markas Milis) sekmadienį pranešė, jog į Lietuvą atvyks daugiau amerikiečių karių.

Pasak generolo, jie bus paimti iš rytiniame NATO sparne dislokuojamos maždaug 3,5 tūkst. karių JAV brigados.

Pajėgos bus dislokuojamos tęsiantis Rusijos invazijai į Ukrainą.

„Šiuo metu vyksta čia atvyksiančių karių dislokavimas“, – žurnalistams Pabradės poligone, Švenčionių rajone sakė M. A. Milley.

Pasak jo, JAV karių brigada atvyksta į Vokietiją, kur iš sandėlių apsirūpins reikiama ginkluote.

„Tada generolas (Todas) Woltersas, NATO vyriausiasis ginkluotųjų pajėgų Europoje vadas, ir generolas (Christopheris) Cavoli išsiųs juos į skirtingas šalis“, – kalbėjo M. A. Milley.

„Lietuva yra viena iš jų“, – pridūrė jis.

Oro gynyba, artilerija

Anot generolo, konkrečiai kiek karių kokiose valstybėse dislokuoti, šiuo metu sprendžiama.

Pasak JAV kariuomenės 5-ojo korpuso vado, generolo Johno Kolasheskio (Džono Kolašeskio), šiuo metu priimti sprendimai dėl priešlėktuvinės ir priešraketinės gynybos radarų, artimo nuotolio priešlėktuvinės gynybos sistemų ir savaeigės artilerijos vieneto dislokavimo Lietuvoje.

Jie bus skirti pastiprintam Pabradės poligone dislokuotam šarvuotam JAV batalionui, kur šiuo metu tarnauja apie pusė tūkstančio karių.

Amerikiečiai Lietuvoje, Aviacijos bazėje Šiauliuose, taip pat yra dislokavę naikintuvus F-35, šalyje taip pat tarnauja JAV specialiųjų operacijų pajėgų kariai.

Dėl Rusijos grėsmės NATO sąjungininkams Lietuvoje dislokuojant daugiau pajėgų, Vyriausybė šią savaitę skyrė 40 mln. eurų naujoms stovykloms, skirtoms priimti papildomas pajėgas.

Pasak Lietuvos kariuomenės vado generolo leitenanto Valdemaro Rupšio, stovyklos atsiras Marijampolėje, Kazlų Rūdoje ir Pabradėje.

Jo teigimu, kiekviena jų galės talpinti po maždaug 800 karių, o tai reiškia, kad kartu sudėjus Lietuvoje galės būti dislokuotas brigados dydžio sąjungininkų vienetas.

V. Rupšys JAV pavadino „artimiausia, stipriausia mūsų sąjungininke“.

Amerikiečių lyderystė „mus užtikrina, kad nesame vieni, kad galime atgrasyti ir, blogiausio scenarijaus atveju, galime ginti savo valstybę“, teigė Lietuvos kariuomenės vadas.

M. A. Milley teigė, kad nepaisant Rusijos įsiveržimo į Ukrainą, aiškių, nedviprasmiškų duomenų apie galimą Maskvos puolimą prieš Lietuvą ar kitas NATO šalis šiuo metu nėra.

„Tai gali pasikeisti, tai gali pasikeisti šiąnakt, tai gali pasikeisti rytoj, tai gali pasikeisti kitą savaitę, tačiau dabar to nematome“, – sakė generolas.

Svarsto nuolatinį dislokavimą

M. A. Milley taip pat patvirtino, kad JAV svarsto nuolatinį karių dislokavimą Lietuvoje.

Amerikiečių batalionai Lietuvoje nuolat rotuojami nuo 2019 metų, anksčiau čia laikytos kuopos, tačiau Lietuvos pareigūnai vis prašo JAV, kad kariniai vienetai šalyje būtų dislokuojami nuolat.

Pasak M. A. Milley, JAV Gynybos departamentas šiuo metu peržiūri amerikiečių pajėgų buvimą visame pasaulyje.

„Idėją dėl nuolatinio mūsų pajėgų buvimo Lietuvoje ar bet kurioje kitoje šalyje šiuo klausimu svarsto mūsų politikos formuotojai“, – sakė generolas.

Rusijos karą prieš Ukrainą jis pavadino neteisėtu.

„Visas pasaulis tai supranta“, – pareiškė karininkas.

Autorius Saulius Jakučionis

BNS

Jums gali patikti

Komentarai

Comments are closed.

Dagiau iš temos: Lietuva