0
Dalinkitės

JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) pirmadienį palengvino sąlygas spartinti amerikietiškų ginklų tiekimą Ukrainai, pasirašęs įstatymą, pagrįstą Antrojo pasaulinio karo laikų lendlizo sistema, padėjusia Vašingtono sąjungininkėms nugalėti nacistinę Vokietiją.

J. Bidenas pasirašė Lendlizo įstatymą Baltųjų rūmų Ovaliajame kabinete ir pareiškė, kad Jungtinės Valstijos palaiko ukrainiečių „kovą ginant savo šalį ir demokratiją nuo [Rusijos prezidento Vladimiro] Putino brutalaus karo“.

Pripažindamas, kad Jungtinės Valstijos remdamos Kyjivą jau išleido milijardus dolerių, prezidentas pažymėjo, kad „nusileisti agresijai kainuoja dar brangiau“.

J. Bidenas pabrėžė, kad įstatymą jis pasirašo kitą dieną po gegužės 8-osios, kai Jungtinės Valstijos ir Vakarų Europa minėjo Pergalės Europoje dieną ir Adolfo Hitlerio Trečiojo reicho sutriuškinimą 1945 metais.

Lendlizo įstatymas „yra paremtas Antrojo pasaulinio karo programa, padėjusia Europai pasipriešinti Hitleriui“, nurodė Baltieji rūmai.

Šia priemone atnaujinamas 1941 metais tuometinio prezidento Franklino D. Roosevelto (Franklino D. Ruzevelto) pasirašytas įstatymas dėl pagalbos sąjungininkėms kovoti su nacistine Vokietija. Lendlizo įstatymas Kongrese buvo priimtas tuometiniam britų ministrui pirmininkui Winstonui Churchilliui (Vinstonui Čerčiliui) paprašius pagalbos ir sudarė sąlygas Vašingtonui perduoti ar išnuomoti karinę įrangą JAV sąjungininkėms.

J. Bidenui pasirašius „2022-ųjų Ukrainos demokratijos gynimo lendlizo įstatymą“, administracija įgis daugiau galimybių siųsti karinę įrangą ne tik Ukrainai, bet ir sąjungininkėms Rytų Europoje, įskaitant Lenkiją.

Prezidentas taip pat atkreipė dėmesį, kad gegužės 9-ąją minima Europos diena, žyminti Europos Sąjungos įkūrimą 1950 metais ir naujos „ekonomikos jėgainės“ bei „pasaulinės jėgos už taiką“ susikūrimą.

Simboliška, kad įstatymas pasirašytas būtent tą dieną, kai Kremlius švenčia ir kariniu paradu žymi pergalę, kuri buvo finansuota lendlizo pagrindu. Garsiosios rusų “Katiušos” (salvinės ugnies sistemos, vadinamos dabar “Grad” arba “Uragan”) šaudė nuo Amerikoje pagamintų važiuoklių. JAV sovietų armijai tiekė milijonus porų batų, aprangas, koservus, chemines medžiagas artilerijai, degalų komponentus,  tankus, sunkvežimius, tvarsliavą, streptocidą ir peniciliną (pastarąjį sovietai perpakuodavo į savo indelius bei pasakojo, kad tai jų išradimas) ir visokias kitokias gėrybes.

Kaip yra pažymėjęs istorikas Markas Soloninas, Antrojo pasaulinio karo metu Vokietija sunaudojo daugiau metalo povandeniniams laivams karui su anglosaksais Atlanto vandenyne, negu tankams rytiniame fronte. Šiandien Rusijai besiskelbiant “kovojančia prieš nacizmą” šalimi toks JAV žingsnis yra itin simboliškas. Ta roga prismintina pranašystė, kuomet Winstonas Churchillis pasakė, jog tikriausi fašistai ateityje skelbsis antifašistas.

BNS, kaunieciams.lt

Jums gali patikti

Komentarai

Comments are closed.

Dagiau iš temos: Pasaulis