0

2021 09 02

Pirmosios naujų mokslo metų dienos rugsėjį atneša ne tik džiaugsmus, bet ir nemažai atsakomybės – miesto gatvėse, kaip įprasta, padaugėja eismo dalyvių, tarp kurių – ir patys mažiausieji. Todėl itin svarbu, kad pradedantieji eismo dalyviai kelyje būtų budrūs ir matomi, žinotų jiems aktualias Kelių eismo taisykles ir kasdien saugiai pasiektų savo ugdymo įstaigas bei namus. Apie naujų mokslo metų pradžią ir tai, kas svarbu jauniausiems eismo dalyviams bei jų tėvams, kalbamės su Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Viešosios tvarkos valdybos bendruomenės pareigūne Reda Antanavičiūte

Prasidėjo nauji mokslo metai, vaikai sugrįžo į mokyklas, o patys mažiausi kelią iki mokyklos išbando dar tik pirmąjį kartą. Tad, į ką labiausiai šiomis pirmomis rudens dienomis turėtų atkreipti dėmesį mokiniai ir jų tėvai?

Pirmiausia, tėvai su vaikais turi aptarti po vasaros atostogų pasikeitusias rytines tradicijas ir įpročius, prie kurių moksleiviai, ypač pirmų klasių, nebuvo įpratę, t. y. anksti keltis, planuotis rytines šeimos keliones ir laiką, naujus maršrutus ir pan. Skubėjimas – viena pagrindinių visų Kelių eismo taisyklių pažeidimų priežasčių, kai kalbame apie įvykius, kuriuose dalyvauja mažieji eismo dalyviai pirmosiomis mokslo metų dienomis. Pavyzdžiui, tėveliai skubėjo, kad nevėluotų ir viršijo leistiną greitį, vaikai nespėjo prisisegti saugos diržo, o skubantys tėvai tuo nepasirūpino, 135 cm ūgio neturinčius vaikus „trumpam ir greitai“ pavežė ne specialiai tam skirtose saugos kėdutėse, vaikai skubėjo per gatvę, kad nevėluotų į pamokas ir bėgo neapsidairę, ne per pėsčiųjų perėją, nes vėluojantys tėvai „greitai“ juos išleido tam neskirtoje vietoje. Iš tiesų, rugsėjo mėnesį skuba visi – ir tie, kurie savo šeimose neturi vaikų, ir tie, kurie neįvertino mieste susidariusių rytinių spūsčių ar nėra prie jų pratę. Todėl labai svarbu kalbėtis su mažaisiais, kad neužtenka žinoti, jog kertant važiuojamąją dalį reikia apsidairyti – privaloma visapusiškai įsitikinti, kad įžengti į gatvę yra saugu ir jokiais būdais nebėgti.

Ne vienerius metus Kauno apskrities policijos pareigūnai visą rugsėjo mėnesį skiria ypatingą dėmesį jauniausiems eismo dalyviams – dovanoja ne tik atšvaitus, bet ir dalijasi žiniomis apie eismo saugumą: skaito paskaitas, organizuoja susitikimus, konsultuoja. Kokių planų turite šį rugsėjį?

Šį rugsėjį su kolegomis ir vėl aplankysime visus Kauno apskrities pirmų klasių moksleivius, kuriuos supažindinsime su pagrindinėmis Kelių eismo taisyklėmis. Susitikimų metu žiūrime interaktyvius prevencinius filmukus, kurių pagalba mokomės žaisminga forma pateiktas Kelių eismo taisykles, sprendžiame praktines užduotis, išsiaiškiname, kad atšvaitas yra mažas, tačiau labai svarbus ir mūsų gyvybes saugantis elementas. Nuolat bendradarbiaujame ir su įvairiomis įmonėmis, tad šiemet, kaip ir ankstesniais metais, aplankydami pirmokus, kiekvienam jų dovanosime po atšvaitą, kuriuos ne pirmus metus dovanoja įmonių grupės „Kesko Senukai“ atstovai. Su vyresnių klasių moksleiviais susitinkame pasikartoti Kelių eismo taisykles, kurių jau buvome išmokę praėjusiais mokslo metais, atlikti praktines užduotis specialiai tam skirtose vietose, kad vaikai įgautų kuo daugiau saugaus eismo įgūdžių. Šiemet tęsime ir smagiausią tradiciją, kai anksti ryte prieš pamokas atvykstame į ugdymo įstaigas su visų vaikų mylimu ir laukiamu policijos pareigūnų bičiuliu – šuniuku Amsiumi, kuris į pamokas skubančius vaikus „patikrina“, ar šie laikosi su pareigūnais išmoktų Kelių eismo taisyklių, ar taisyklingai dėvi ir turi atšvaitus. 

Ką jums pačiai reiškia bendravimas su vaikais? Ar rugsėjis – jums laukiamas mėnuo?

Bendravimas su vaikais, savo žinių ir patirties jiems perdavimas man yra vienas geriausių ir gražiausių dalykų mūsų tarnyboje. Didžiausias įvertinimas, kai atvykus į ugdymo įstaigą vaikai tave pasitinka su šypsena, kviečia vardu, pažįsta nuo pirmos klasės ir nebijo policijos pareigūno. Praėjus daugiau nei 4 mokslo metams yra gera matyti užaugusią, atsakingą jaunųjų eismo dalyvių kartą, prie kurios ugdymo esi prisidėjusi nuo pirmos klasės. Smagu matyti jų švytinčias akis, žinant teisingą atsakymą į tavo užduotą klausimą, jų norą pasidalinti savo žiniomis, puoselėjamomis tradicijomis šeimose, bet smagiausia, kai visi kartu išmokstame naujų dalykų, saugaus elgesio, bendravimo kultūros, o vėliau vaikai to nepamiršta ir laikosi tam tikrų elgesio normų, rodydami pavyzdį kitiems. Rugsėjis man – daugiausia energijos, atsidavimo ir pastangų reikalaujantis mėnuo, nes rugsėjo 1-ąją į ugdymo įstaigas sugrįžtame ir mes, policijos pareigūnai. Tačiau nepaisant padidėjusio darbo krūvio, tai tikrai laukiamas mėnuo, nes bendravimas su vaikais, jų nuoširdumas ir gaunamas atgalinis ryšys atperka viską. 

Ar sutinkate, kad kalbant apie vaikų dalyvavimą eisme, itin reikšmingas tėvų indėlis? Kokiais patarimais su tėvais galite pasidalinti?

Vadovaujantis asmenine patirtimi galiu drąsiai teigti, kad lygiai taip, kaip ugdymo įstaigos atstovams bendradarbiaujant su vaikų tėvais ir įtraukiant juos į ugdymo procesą, vaikai gali pasiekti daug geresnių mokymosi rezultatų, taip ir kalbant apie vaikų dalyvavimą eisme, tėvų indėlis yra vienas pagrindinių veiksnių, lemiančių vaikų elgesį, įpročius, formuojant naujosios eismo dalyvių kartos kultūrą. Mes galime kiekvieną mėnesį susitikinėti su vaikais, mokyti juos, aiškinti kodėl ir kaip svarbu laikytis pagrindinių Kelių eismo taisyklių, kodėl atšvaitas ar šalmas važiuojant dviračiu toks svarbus ir būtinas, tačiau, jeigu grįžę namo vaikai matys visiškai kitokias jiems diegiamas vertybes, vieni policijos pareigūnai tokių teigiamų rezultatų kaip tikimės, tikrai nepasieksime. Pasirūpinimas kuprine su atšvaitais geras sprendimas keliaujant į ugdymo įstaigą, tačiau to nepakanka. Ant kuprinių atšvaitai būna prisiūti, kurių negalima nuimti ir pasiimti su savimi, kai po pamokų vaikai keliaudami į papildomus būrelius ar treniruotes jas palieka namie. Todėl tėveliai turi pratinti vaikus ir aiškinti jiems, kaip svarbu įprasti segėti juostinį atšvaitą, kurį užsidedame ant viršutinių lauko rūbų tamsiu paros metu, ar pritvirtinti pakabinamą atšvaitą gerai matomoje vietoje, kaip to reikalauja taisyklės. Padovanodami savo vaikams dviračius ar paspirtukus, tėveliai turi nepamiršti ir šalmo bei kitų saugos priemonių, reikalingų saugioms kelionėms. Kalbėtis su vaikais bei rodyti pavyzdį yra kertiniai dalykai saugių kelionių link. Kiekvienas bendruomenės pareigūnas dirbame teritoriniu principu, todėl kviečiame tėvelius pagal savo gyvenamąją vietą pamėgti bendruomenės pareigūnų feisbuko paskyras, kuriose nuolat dalinamės įvairiais prevenciniais patarimais, taisyklėmis ir naudingomis nuorodomis.

Kad moksleivių kelionės į ugdymo įstaigas būtų saugios, visą rugsėjo mėnesį Kauno apskr. VPK pareigūnai užtikrins saugų eismą avaringiausiose miesto gatvėse. Pareigūnai sustiprins patruliavimą greta mokyklų ir vaikų darželių esančių sankryžų, bus rengiamos įvairios priemonės užtikrinančios Kelių eismo taisyklių laikymąsi.

Kauno apskr. VPK ir Redos Vaičiūnienės nuotr. 

Jums gali patikti

Komentarai

Comments are closed.

Dagiau iš temos: Greitos naujienos