0

Kelionių automobiliu mėgėjai žino, kad kelionės ne tik puikus būdas aplankyti naujas vietas, bet ir kultūrinis reiškinys, turintis savo vertybes ir madas. Kelionių automobiliu populiarumo laikotarpiais tokių kelionių metu įgyta patirtis būdavo apdainuojama dainose, aprašoma knygose, rodoma filmuose. Taip susiformavo atskiri žanrai: „kelionių romanas“, „kelio filmas“, „kelionės knyga“, skelbiama pranešime žiniasklaidai.

„Daug kas nepagalvoja, kad keliavimas automobiliu gali tapti įkvėpimo šaltiniu – nežinomas kelias, nuotykiai, keliautojų santykiai yra puiki paletė kūrybai. Jau nuo kelionių automobiliu išpopuliarėjimo šeštajame dešimtmetyje, menininkai, įkvėpti kelionių, pradėjo kurti dainas, filmus bei rašyti šia tema. Kelio įkvėpta kūryba tęsiasi iki šiol“, – sako Vaidas Klumbys, DFDS Komunikacijos vadovas Baltijos šalims.

Kelias dainose

Kelio dainų yra sukurta tūkstančiai, o pačios populiariausios melodijos nesikeičia jau kelis dešimtmečius. Pagal amerikiečių tinklaraščio „Insider“ sudarytą sąrašą, įsimintiniausios dainos apie keliones pasižymi savo įvairove. Vienas iš energingiausių, kelionės pradžioje dažnai skambančių kūrinių yra grupės „AC/DC“ atliekama daina „Highway to hell“. Už jos sąraše rikiuojasi šiek tiek svajingesnė, ritminga Princo daina „Little red Corvette“, kurios klausantis keliautojas gali pasijausit tarsi vairuojantis nedidelį, raudoną kabrioletą vingiuotais vidurio Jungtinių Amerikos Valstijų keliai. Šiai klasikai nenusileidžia ir 2008 m. Rascalo Flattso hitas „Life is a highway“ skambėjusi ne tik visų radijo imtuvuose, bet ir filmo visai šeimai „Ratai“ garso takelyje.

„Dar vienas muzikinis kūrinys daugeliui primenantis keliones automobiliu yra Johno Denverio daina „Take Me Home, Country Roads“ – ji buvo parašyta 1971 m., kelionėms automobiliu tik išpopuliarėjus ir tapus daugelio šeimų atostogų pramoga. Todėl keliautojams su šia daina buvo labai paprasta susitapatinti. Be to, šis kūrinys dabar yra pripažintas kaip oficiali Vakarų Virdžinijos valstijos daina“, – primena Vaidas Klumbys.

Kelionės kino filmuose

DFDS Komunikacijos vadovas pastebi, kad kelionių automobiliu tema dažnai naudojama ir kine, ypač dažnai kelione prasideda veiksmo filmai. Toks filmų žanras išpopuliarėjo Holivudo aukso amžiuje, kurio laikotarpis sutapo su JAV kelio tinklų infrastruktūros suklestėjimu. Vienas iš pirmųjų filmų apie keliones automobiliu kino ekranus pasiekė jau 1953 m. Tai buvo Ida Lupino režisuotas „Autostopininkas“, kuriame vaidino Edmondas O‘Brianas.

Pagal filmų vertinimo tinklaraščio „Rotten Tomatoes“ sukurtą geriausių kelionių filmų sąrašą yra išskiriami keli šedevrai, kurie tapo kelionės filmų klasika: Johno Landžio režisuota komedija „Broliai bliuzai“, sukurta 1980 m., kurios garso takelį įrašė didžiausios to meto muzikos žvaigždės, ir 1969 m. pasirodęs Delio Hoperio kūrinys „Nerūpestingas keliautojas“, apdovanotas Kanų kino festivalyje.

Filmai apie keliones vertinami ne tik žiūrovų, bet ir kino srities profesionalų. 2019 m. Peterio Farrelly režisuotas filmas „Žalioji knyga“ apie koncertuojančio menininko kelionę automobiliu JAV valstijų keliais laimėjo net 3 Oskarus: už geriausią filmą, geriausią originalų scenarijų ir geriausią antro plano aktorių.

Kelionės automobiliu knygų puslapiuose

Knygoms kelionių automobiliu tema labai tinkama dėl gausybės galimų siužeto vingių: įvykių, nuotykių bei sudėtingų keliautojų santykių. Vienas iš pirmųjų šia tema parašytų literatūrinių kūrinių yra „Didžiojo Gatsbio“ autoriaus F. Scotto Fitzgeraldo 1924 m. išleista knyga „Riedančio šlamšto kruizas“. Tai trumpa istorija apie autoriaus ir jo žmonos kelionę pietine rytų Jungtinių Amerikos Valstijų pakrante, iš pradžių išleista automėgėjams skirtame žurnale, o vėliau skaitytojų rankas pasiekusi ir knygos formatu. Tačiau žinomiausią ir skaitomiausią knygą apie kelionę automobiliu „Kelyje“ 1957 m. parašė Jackas Kerouacas. Knygoje pasakojama apie draugų kelionę per Jungtines Amerikos Valstijas, joje gausu džiazo ir poezijos.

Netikėtą ir įdomią istoriją turi „Michelin“ kelionių gidas, kuriame šiomis dienomis vertinami šalių geriausi restoranai, tačiau šis leidinys savo pirmais gyvavimo metais buvo visiškai kitoks. „Michelin“ padangų įmonė įsikūrė 1889 m., tačiau tuo metu paklausos automobilių padangoms beveik nebuvo, nes keliuose važinėjo vos keli automobiliai. Broliai Michelin, galvodami, kaip paskatinti žmones važinėti ir naudoti jų parduodamas padangas, išleido kelionių gidą, kuriame buvo nurodyti viešbučiai, degalinės, instrukcija kaip pasikeisti transporto priemonės padangas bei keliautojų dėmesio verti pakelės restoranai, kurie iš pradžių buvo vertinami tik viena žvaigždute.

Laikui bėgant šis gidas labai išpopuliarėjo, broliai pradėjo jį pardavinėti, o restoranų vertinimo sistema tapo subtilesnė. Dabar restoranai yra vertinami trijų žvaigždučių sistemoje, kurios reiškia: viena – restorano virtuvė yra viena iš savo tipo geriausių, dvi – puiki virtuvė, verta nukrypti nuo savo maršruto, trys – šio restorano maistas vertas kelionės.

„Įvairūs kūriniai kuria kelionių automobiliu kultūrą. Kelionėje patirti nuotykiai, pamatytos vietos, pažinti žmonės inspiruoja menininkus kurti. Jų aprašytomis kelionėmis, patirtimi ir potyriais gali džiaugtis ne viena karta. Matome, kad kelionių kultūra atgimta, o keliautojai vis dažniau leidžiasi į atostogų nuotykį nuosavu automobiliu“, – sako Vaidas Klumbys, DFDS Komunikacijos vadovas Baltijos šalims.

Šaltinis: LRT.LT

Jums gali patikti

Komentarai

Comments are closed.

Dagiau iš temos: Lietuva