Netoli vykstantis karas, chaosas finansų rinkose ir mažėjanti tarptautinė prekyba nežada nieko gero nei Lietuvos Fintech sektoriui, kaip ir visai Lietuvos ekonomikai. Nepaisant to, Lietuvos Fintech sektorius turėtų būti pakankamai atsparus šiems neigiamiems pokyčiams, kadangi tik maža sektoriaus dalis susijusi su investicijomis į vertybiniu popierius ar paskolų verslui išdavimu. Lietuvos Fintech sektoriuje vyrauja mokėjimų ir vartojimo kreditų paslaugos, kurios yra mažiau paveikios galimai krizei bent jau pradiniame jos etape.
Manau, kad investicijų į Lietuvą atėjimą šiuo metu labiausiai neigiamai veikia karas Ukrainoje. Nepaisant Lietuvos narystės NATO ir ES potencialūs investuotojai vengia investuoti Lietuvoje, kadangi vis dar sieja Lietuvą su rytų Europos regionu kur yra reali karinio konflikto grėsmė. Matyt, kad su šita bėda teks kurį laiką susitaikyti ir gyventi, ruošiantis geresniems laikams ir per tą laiką stengiantis neprarasti patrauklumo investuotojams verslo reguliavimo ir mokesčių srityje.
Visame šiame kontekste ypač atsargiai reikėtų elgtis vykdant dabar planuojamą mokesčių reformą. Blogėjanti mokestinė aplinka verslui ir didėjanti mokesčių našta kombinacijoje su karu Ukrainoje ir ekonominės krizės grėsme dėl JAV prezidento vykdomo muitų tarifų karo gali sukurti tokį sprogstamąjį mišinį Lietuvoje, kurios sprogimas nublokš mus atgal tiek, kad apie ekonomikos augimą ir investicijoms patrauklios šalies įvaizdį galėsime pradėti galvoti tik po 5 menų. Turime suprasti, kad mūsų gerbūviio, atlyginimų kilimas ir visa dar besitęsiantis ekonomikos augimas yra pakankamai trapūs ir gali greitai baigtis, kaip tai jau yra atitikę kaimyninėse Latvijoje ir Estijoje. Kaip žinia, mes nuo šių valstybių labai mažai kuo skiriamės.
Maloni išimtis čia yra vakar viešai paskelbta informacija, kad Lietuvos bankas išdavė A kategorijos finansų maklerio licenciją JAV investicinių paslaugų gigantui Robinhood. Nors Robinhood antrinė bendrovė Robinhood Europe UAB Lietuvoje jau veikia kelis metus tekdama su kriptovaliutų įsigijimu susijusias paslaugas, finansų maklerio įmonės licencijos išdavimas leis Robinhood teikti Europos klientams ir finansų maklerio įmonės paslaugas, kur Robinhood yra stipriausia. ECOVIS ProventusLaw advokatų kontora labai stipriai prisidėjo prie Robinhood atėjimo į Lietuvą, o šios garsios JAV biržoje listinguotos bendrovės buvimas Lietuvoje neabejotinai paskatins ir kitus investuotojus sekti jos pavyzdžiu.
Kęstutis Kvainauskas
ECOVIS ProventusLaw advokatų kontoros advokatas