0
Dalinkitės

Elektros energijos biržos operatorė „Nord Pool“ nusprendė stabdyti prekybą rusiška elektra iš vienintelio jos importuotojo Baltijos šalyse – įmonių grupės „Inter RAO“.

Tai reiškia, jog nuo sekmadienio Lietuvoje bus sustabdytas rusiškos elektros importas, penktadienį pranešė Energetikos ministerija.

Lietuvos elektros poreikis bus užtikrinamas vietine generacija bei importu per turimas jungtis su Švedija, Lenkija ir Latvija,

Rusijai pradėjus karą Ukrainoje, Lietuvos įmonės taip pat jau yra atsisakiusios rusiškos naftos ir gamtinių dujų importo.

„Tai be galo svarbus riboženklis ne tik Lietuvos kelyje į energetinę nepriklausomybę. Tai mūsų solidarumo su kariaujančia Ukraina išraiška, nes negalime leisti, jog mūsų pinigais būtų finansuojama Rusijos karo mašina“, – pranešime spaudai sakė energetikos ministras Dainius Kreivys.

Ministras taip pat pabrėžia, jog visišką energetinę nepriklausomybę Lietuva pasieks tik tada, kai sėkmingai įgyvendins elektros tinklų sinchronizaciją su Vakarų Europa, o savo elektros poreikius užsitikrins vietine žaliosios energijos gamyba bei taps elektrą eksportuojančia valstybe.

Kiek pakils kainos vartotojui?

Komentuoja Lietuvos atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacijos prezidentas Martynas Nagevičius:

“Truputį pakils, lyginant su tuo, kas būtų, jei tokio sprerndimo nebūtų. Bet yra gerokai daugiau kainą lemiančių veiksnių, kurie žymiai labiau įtakoja ar kainos kils ar kris, lyginant su dabartinėmis. Taigi, kalbam apie 5-10% elektros. Jei imam viso Baltijos šalių mastu – iki 3-5 proc.

Iš esmės tai daugiau simbolinis žingsnis, kadangi pastaruoju metu komerciniai srautai iš Kaliningrado srities į Lietuvą ir iš Rusijos į Estiją buvo labai maži. Kadangi tai simbolinis žingsnis, tai simbolinis yra ir jo poveikis elektros kainoms Baltijos šalių rinkoje. <…> Ko aš nežinau ir ką norėčiau sužinoti – tai kaip Lietuva atsiskaito su Rusija už sistemines paslaugas. Dažnio palaikymą, pirminį rezervą. Tikrai įdomu būtų apie tai paklausti Litgrid vadovų,” – sakė jis portalui kaunieciams.lt
Toliau šia tema domėsis redakcija.

Jums gali patikti

Komentarai

Comments are closed.

Dagiau iš temos: Lietuva