2021 10 14
Aplinkos ministerija spalio 18-24 d. jau trečius metus rengia Klimato savaitę, kuria siekiama atkreipti visuomenės, verslo ir kitų suinteresuotų grupių dėmesį į aktualiausius klimato kaitos klausimus. Šiemet į akciją jungiasi institucijos ir organizacijos iš visos Lietuvos, ypač aktyvios švietimo įstaigos.
Šių metų Klimato savaitės tema Lietuvoje „Kodas: raudona“. Raudona spalva – ženklas, kad veiksmų dėl sparčiai besikeičiančio klimato reikia imtis dabar. Priešingu atveju 2040 m. pasaulio temperatūra, palyginti su iki pramoniniu laikotarpiu, padidės 1,5 laipsnio Celsijaus – gerokai greičiau, nei buvo prognozuota anksčiau. Tokią simboliką renkasi ir didieji pasaulio miestai, kaip Niujorkas.
Klimato savaitė prasidės Aplinkos ministro susitikimu su Davidu Moranu, COP26 regioniniu ambasadoriumi Europai, Centrinei Azijai, Turkijai ir Iranui. Susitikimas įvyks likus savaitei iki Glazge rengiamo klimato viršūnių susitikimo, kuriame globalinis atšilimas bus pagrindinė tema.
Spalio 22-ąją Aplinkos ministerija kviečia įsijungti LRT naujienų portalą arba ministerijos socialinius tinklus Facebook ir YouTube ir stebėti renginį, kuriame VU Chemijos ir geomokslų fakulteto Geomokslų instituto direktorius Egidijus Rimkus aptars Tarpvyriausybinės klimato kaitos komisijos (IPCC) vertinimą dėl praeities ir ateities klimato šilimo tendencijų, svečiai iš Nyderlandų karalystės pasidalins savo patirtimi kovojant su klimato kaita, gyventojams bus pristatytas ir dekarbonizacijos procesas.
Po to vyks diskusija, kurioje politikai, verslo, švietimo ir nevyriausybinių organizacijų atstovai tarsis, kaip Lietuvai siekti klimato neutralumo. Diskusijoje dalyvaus aplinkos ministras Simonas Gentvilas, „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis, Lietuvos švietimo tarybos pirmininkė prof. dr. Saulė Mačiukaitė-Žvinienė, Lietuvos atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacijos prezidentas Martynas Nagevičius, žurnalistė, LRT tyrimų skyriaus vadovė Indrė Makaraitytė.
Be Aplinkos ministerijos organizuojamų renginių, vyks daugybė kitų renginių visoje Lietuvoje. Klimato savaitę aktyviai minės savivaldybės, įvairios įstaigos. Pirmąją Klimato savaitės dieną bus minimas Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos šimtmetis, ta proga rengiama konferencija „Klimato kaita – stebime jau 100 metų“. Ši institucija atlieka svarbų vaidmenį ne tik rengiant prognozes, bet ir prisidedant prie klimato kaitos stebėsenos.
Jonavoje visą savaitę vyks medžių sodinimo akcija „Stabdykime klimato kaitą sodindami medžius“. Gargždų gyventojai ir miesto svečiai kviečiami užsukti į kino teatrą „Minija“ – ten pirmadienio ir trečiadienio pavakarę nemokamai bus rodomi su klimato kaita susiję filmai. Gyvą diskusiją „Europietiško mąstymo kryptys, šiuolaikinės visuomenės problemos ir ateitis besaikio vartojimo kelyje“ surengs „Europe Direct Utena“ centras.
Spalio 19 d. Šiaulių miesto mokiniai turės galimybę sudalyvauti protmūšyje „Kova su klimato kaita“, kurį organizuoja Šiaulių miesto savivaldybės administracija kartu su iniciatyva „Kita forma“. Taip pat spalio 22 d. Jungtinės Karalystės ambasada kartu su Žaliosios politikos institutu kviečia visos Lietuvos 7-10 klasių moksleivius dalyvauti protmūšyje.
Tą pačią dieną paskelbsime fotoblyksnės „Pagauk klimato kaitos padarinius“, kurią organizuoja Vilniaus rajono savivaldybės administracija, nugalėtojus. Savo akimirkas galite siųsti iki spalio 17 d. el. paštu nuotraukos@vrsa.lt.
Kviečiame aktyviai dalyvauti, diskutuoti, dalintis ir sekti informaciją apie renginius Aplinkos ministerijos sukurtame renginyje Facebook, taip pat portale www.klimatokaita.lt.