0

Krašto apsaugos  ministras Laurynas Kasčiūnas  gegužės 31- birželio 2 d. dalyvavo didžiausiame Indijos ir Ramiojo vandenyno regiono saugumo forume „Shangri-la Dialogue 2024“ Singapūre. Šių metų konferencijoje dėmesys skirtas ne tik Indijos – Ramiojo vandenynų saugumo aplinkai bet ir ginkluotiems konfliktams kituose regionuose, Ukrainoje vykstančiam karui, priemonių skirtų mažinti įtampas vystymui.

Renginio metu JAV pristatė partnerių Indijos – Ramiojo vandenynų regione, Europoje ir Amerikoje gynybos pramonės bendradarbiavimo iniciatyvą. „Lietuva, kaip šio formato narė, bendradarbiaus su bendraminčiais partneriais siekiant stiprinti gynybos pramonės atsparumą“ – akcentavo krašto apsaugos ministras.

L. Kasčiūnas taip pat turėjo ir dvišalius susitikimus su šio regiono gynybos ministrais ir jų atstovais, su jais aptarė saugumo iššūkius, aktualius bendradarbiavimo gynybos srityje klausimus. Ministras, premjerės I. Šimonytės delegacijos sudėtyje, taip pat dalyvavo pokalbiuose su Filipinų prezidentu Ferdinand Marcos Jr.

Lietuvos strateginė partnerė Indijos ir Ramiojo vandenyno regione yra Japonija. Vyksta nuolatiniai pokalbiai ir nuosekliai plečiami praktiniai kontaktai su Singapūru,  Australija, Korėjos Respublika. Krašto apsaugos ministerija regione pradėjo pokalbius su Naująja Zelandija, renginio metu pirmą kartą susitiko Lietuvos ir Filipinų gynybos ministrai. Su šio regiono šalimis daugiausia bendradarbiaujama kibernetinio saugumo, visuotinės gynybos, visuomenės atsparumo, kovos su dezinformacija ir hibridinėmis grėsmėmis srityse.

„Suprantame, kad saugumas Indijos ir Ramiojo vandenynų regione gali tiesiogiai paveikti saugumą Euro-Atlantinėje erdvėje. Esame pasirengę ir turime kalbėtis su bendramintėmis Indijos ir Ramiojo vandenynų regiono šalimis siekiant atsispirti agresorių vykdomam spaudimui, stiprinti vieni kitų pajėgumus ir apsaugoti tarptautinės teisės principus“, – sakė  L. Kasčiūnas.

Dvišaliame susitikime su Japonijos gynybos ministru Minoru Kihara L. Kasčiūnas aptarė paramą Ukrainai, padėkojo Japonijai už dalyvavimą Lietuvos drauge su Islandija vadovaujamoje Ukrainos išminavimo koalicijoje, šiuo metu vienijančioje 22 valstybes. Paramos Ukrainai klausimą L. Kasčiūnas aptarė ir su Naujosios Zelandijos, Australijos, Korėjos Respublikos, Filipinų, Singapūro gynybos ministrais ir jų atstovais. Pabrėžęs, kad Lietuvai paramos Ukrainai klausimas yra prioritetinės svarbos, L. Kasčiūnas pakvietė ir kitas šio regiono šalis rasti tinkamą formą kaip prisidėti prie Ukrainos išminavimo koalicijos tikslų.

Susitikimuose L. Kasčiūnas taip pat diskutavo kibernetinio saugumo ir gynybos klausimais. Lietuvai siekiant platesnio bendradarbiavimo su Indijos ir Ramiojo vandenyno regiono šalimis kibernetinio saugumo sityje, L. Kasčiūnas savo kolegas kvietė prisijungti prie  Lietuvoje veikiančio Regioninio kibernetinės gynybos centro,  kuris galėtų būti pagrindinis bendradarbiavimo formatas šioje srityje. L. Kasčiūnas taip pat kvietė šių šalių kibernetinio saugumo ekspertus dalyvauti šį rudenį Lietuvoje vyksiančiose tarptautinėse kibernetinio saugumo pratybose „Gintarinė migla 2024“. „Šiandien visas pasaulis susiduria su grėsmėmis kritinei infrastruktūrai. Jos apsauga svarbus nacionalinio saugumo užtikrinimo aspektas, kuriam Lietuva skiria didelį dėmesį. Pratybos puiki praktinio bendradarbiavimo galimybė, leidžianti dalintis skirtingų regionų patirtimi bei įžvalgomis“, – sakė ministras.

Pasak ministro L. Kasčiūno,  Lietuva yra taip pat suinteresuota stiprinti ir karinį bendradarbiavimą  Indijos ir Ramiojo vandenyno regione.  „Vykimas stebėti vieni kitų karinių pratybų yra pats paprasčiausias būdas užmegzti pirmuosius kariuomenių kontaktus “, – susitikimuose sakė L. Kasčiūnas.  Šį klausimą ministras akcentavo ir  dvišaliame pokalbyje su JAV kariuomenės Indijos ir Ramiojo vandenyno vadavietės vadu admirolu Samueliu Paparo. Ministras pabrėžė, jog šioje srityje Lietuva prioritetą skiria bendriems veiksmams su JAV. Taip pat pristatė 2023 m. pabaigoje Lietuvos Respublikos Seimo patvirtintą mandatą, kuris  leidžia siųsti  Lietuvos karius į tarptautines operacijas Indijos ir Ramiojo vandenyno regione.

The post L. Kasčiūnas: Indijos ir Ramiojo vandenyno regiono šalys tampa stipriomis Lietuvos partnerėmis gynybos ir saugumo srityje appeared first on Kauniečiams kasdienės naujienos.

Jums gali patikti

Komentarai

Comments are closed.

Dagiau iš temos: Lietuva