Pirmąją Lietuvai talkinusių afganų vertėjų ir jų šeimų pargabenimo operacijos dalį užsienio reikalų ministras vertina kaip „labai sėkmingą“, o likusius asmenis tikimasi pargabenti nelaukiant oficialios JAV pasitraukimo iš Afganistano datos rugpjūčio 31-ąją.
„Situacija gana greitai keičiasi dėl to, kad vieni partneriai, su kuriais sutarėme dėl skrydžio, dėl kokių nors aplinkybių pakeičia savo poziciją arba pirmas pažadėtas paimti skaičius pasikeičia. Dabar dar vyksta derinimas ir bandymas visais įmanomais būdais tuos žmones išgabenti“, – LRT RADIJUI trečiadienį sakė G. Landsbergis.
LRT.lt primena, kad trečiadienį Vilniaus oro uoste apie 4 val. ryto nusileido Lenkijos oro linijų lėktuvas, kuriuo atvyko 14 vertėjų šeimos, iš viso – 50 asmenų. Dar 148 turėtų Lietuvą pasiekti artimiausiomis dienomis.
„Darome viską, kad pavyktų per artimiausias kelias dienas, nenorime laukti paskutiniųjų, nes suprantame, kad kuo toliau, tuo chaoso daugės“, – sakė ministras.
JAV prezidentas Joe Bidenas nusprendė laikytis rugpjūčio 31-osios termino amerikiečių kariams iš Afganistano išvesti, antradienį pranešė Jungtinių Valstijų žiniasklaida. Tai reiškia, kad beveik 6 000 JAV karių, kurie nuo rugpjūčio 14 dienos yra perėmę Kabulo Hamido Karzajaus tarptautinio oro uosto kontrolę, turi tik septynias dienas užbaigti operacijai ir išvykti. Sprendimo išvakarėse Vokietijos, Jungtinės Karalystės ir Prancūzijos pareigūnai sakė, kad jų evakuacijos galėtų tęstis ir po rugpjūčio 31-osios, šios šalys išreiškė pageidavimą, kad JAV pajėgos Kabule pasiliktų ilgiau ir padėtų organizuoti tarptautinę evakuaciją.
„Amerikos sprendimas yra aiškus, jie jį įvardino ir prezidentas prisiima visą atsakomybę už jį. Nematau galimybės jo kažkaip kvestionuoti, partneriai buvo įspėti, informuoti ir neturėtų būti labai didelis siurprizas“, – situaciją komentavo G. Landsbergis.
Į Lietuvą atvykę ir politinio prieglobsčio pasiprašę afganistaniečiai, valdžią šalyje perėmus Talibanui, išvykti turėjo dėl savo saugumo – baiminamasi talibų keršto. Užsienio reikalų ministras sako, kad kol kas spręsti apie Talibano pripažinimo galimybes yra anksti.
„Manau, kad mes laikysimės europinės pozicijos, derinsime savo veiksmus su partneriais tiek NATO, tiek Europos Sąjungoje. Aš asmeniškai manau, kad bet kokie bendradarbiavimo žingsniai bus įmanomi tuomet, kai matysime, kaip Talibanas elgiasi. Jeigu tai yra toks pat režimas, koks buvo prieš beveik 20 metų, kuomet ir Lietuva dalyvavo pirmojoje operacijoje Afganistane, kuomet tai buvo tikrai brutalus režimas, kuris žudė žmones ir darė tą atvirai, visiškai nesislėpdamas, būtų sunku įsivaizduoti ES ir NATO valstybes užmezgančias diplomatinius santykius su tokiu režimu“, – laidai „Ryto garsai“ sakė G. Landsbergis.
Šaltinis: LRT.LT