0

Vienas lenkų karys, patruliavęs prie Europos Sąjungos rytinės sienos su Baltarusija, dezertyravo ir paprašė ten politinio prieglobsčio, penktadienį pranešė Lenkijos ir Baltarusijos pareigūnai.

Įtampa pasienyje tvyro jau kelis mėnesius, tūkstančiams migrantų bandant patekti į ES.

Bendrija kaltina Baltarusijos režimą migrantų srautų organizavimu ir vadina tai hibridine agresija keršijant už bloko sankcijas Minskui dėl represijų prieš opoziciją.

Baltarusija tokius kaltinimus neigia ir kritikuoja migrantų neįsileidžiančias ES nares – Lietuvą, Latviją ir Lenkiją.

Baltarusijos sienos apsaugos tarnyba pranešė, kad minėtą lenkų karį sustabdė jos pareigūnai ir kad jis „pasiprašė politinio prieglobsčio šalyje“.

Tarnyba nurodė, kad karys, kurį ji pavadino Emiliu Czeczko (Emiliu Čečku), buvo sustabdytas ketvirtadienį netoli Tušemlios pasienio kontrolės punkto.

Režimo kontroliuojama žiniasklaida tuomet paskelbė interviu su tuo kariu, kuris sakė, kad „dezertyravo iš kariuomenės pabėgęs per aštrią vielą“.

„Nusirengiau uniformą ir be rūbų, nuogas, bėgau Baltarusijos link“, – remiantis vertimu į rusų kalbą teigė jis.

Vyras sakė, kad „neįmanoma tylėti apie tai, kas vyksta Lenkijos teritorijoje“.

Baltarusijos pasieniečiai pareiškė, kad jis nepritaria griežtai Lenkijos politikai nelegalios migracijos atžvilgiu.

Per Baltarusijos nacionalinę televiziją, kuri yra griežtai kontroliuojama valstybės, anksčiau šiais metais buvo parodytas interviu su Baltarusijos opozicijos tinklaraštininku Ramanu Pratasevičiumi po to, kai jo lėktuvas buvo priverstas leistis Minske. Jo šeima ir bendražygiai teigė, kad tas interviu įrašytas per prievartą.

Kiek vėliau Lenkijos kariuomenė paskelbė pareiškimą, kuriame patvirtino, kad įvyko „gėdingas, vienkartinis dezertyravimo atvejis“.

„Jis kirto Baltarusijos sieną ir įžeidė Lenkijos kariuomenę“, – teigiama jame.

Lenkų gynybos ministras Mariuszas Blaszczakas (Marjušas Blaščakas) sakė, kad tas karys „turėjo rimtų problemų su teise ir buvo pateikęs prašymą palikti kariuomenę“.

„Jis niekada neturėjo būti paskirtas į tarnybą pasienyje. Paprašiau paaiškinimo, kas už tai atsakingas“, – socialiniame tinkle „Twitter“ sakė ministras.

Kariuomenė savo ruožtu vėliau pranešė, kad trys dezertyravusio kario vadai buvo atleisti.

Tūkstančiai migrantų iš Vidurinių Rytų, įskaitant daug Irako autonominio Kurdistano regiono gyventojų, praeitą mėnesį buvo įstrigę stovykloje prie Lenkijos ir Baltarusijos sienos. Jų pastangos neteisėtai patekti į ES teritoriją kursto įtampą tarp Vakarų šalių ir Baltarusijos bei ją remiančios Rusijos.

Tačiau Lietuva, Lenkija ir Latvija sugriežtino savo sienų apsaugą, pasienyje dislokavo kariuomenę ir nuteisė pjaunančios vielos užtvaras, kad sustabdytų iš Baltarusijos nelegaliai sieną kertančius migrantus.

Lenkija ėmėsi griežčiausių priemonių migrantams sustabdyti. Ji kriminalizavo neteisėtą sienos kirtimą ir pasienio regione įvedė nepaprastąją padėtį, sutelkė tūkstančius policininkų ir karių.

BNS, Užsienio naujienų skyrius

Jums gali patikti

Komentarai

Comments are closed.

Dagiau iš temos: Pasaulis