0
Dalinkitės

Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis (Mateušas Moraveckis) trečiadienį sakė, kad Rusijos sprendimas sustabdyti dujų tiekimą yra „tiesioginis puolimas“ prieš Lenkiją, bet pridūrė, kad jo šalis nepasiduos „šiam šantažui“.

M. Morawieckis kalbėjo Lenkijos valstybinei dujų įmonei PGNiG patvirtinus, kad Rusijos milžinė „Gazprom“ „visiškai sustabdė“ dujų tiekimą Lenkijai vamzdynu Jamalas–Europa.

„Rusija įvykdė ne tik brutalų, žudikišką Ukrainos užpuolimą… bet ir atakavo visos Europos energetinį bei maisto saugumą“, – įstatymų leidėjams sakė M. Morawieckis.

„Tai tiesioginis puolimas prieš Lenkiją… Mes užsiimsime šiuo šantažu, šiuo į galvą įremtu pistoletu taip, kad lenkai nepajustų poveikio“, – sakė premjeras.

„Dėl mūsų pastangų Lenkijai nuo rudens išvis nereikės rusiškų dujų“, – pareiškė jis.

„Gazprom“ anksčiau paskelbė sustabdanti tiekimą Lenkijai ir nuo rusiškų dujų itin priklausomai Bulgarijai, šioms dviem Europos Sąjungos narėms atsisakius mokėti rubliais.

Reaguodama į tai Europos Sąjunga trečiadienį pranešė, jog yra „pasirengusi“ rusiškų dujų tiekimo 27 valstybių blokui sustabdymui, ir planuoja „koordinuotą“ atsaką.

„Gazprom“ sprendimas – tai dar vienas Rusijos bandymas šantažuoti mus dujomis. Esame pasirengę tokiam scenarijui. Planuojame koordinuotą ES atsaką“, – pareiškė Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen (Urzula fon der Lajen).

„ES nebus šantažuojama. Mes nebijome [Rusijos prezidento Vladimiro] Putino. Lenkija, Bulgarija ir kitos taikiniais tapusios valstybės sulauks mūsų paramos“, – per „Twitter“ parašė Europos Parlamento pirmininkė Roberta Metsola (Roberta Mecola).

„Europos Parlamentas pasisako už nedelsiamą visos Europos embargą Kremliaus kontroliuojamų energijos išteklių tiekimui, – pridūrė ji. – Laikas kartą ir visiems laikams nutraukti mūsų priklausomybę nuo autokratų.“

Tuo metu Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas trečiadienį per įprastą spaudos konferenciją atmetė Bulgarijos, Lenkijos ir ES kaltinimus, kad dujų tiekimo sustabdymas prilygsta „šantažui“ ir tvirtino, kad Maskva šį sprendimą priėmė dėl šių šalių „beprecedenčių nedraugiškų žingsnių“ jos atžvilgiu.

„Ši būtinybė buvo padiktuota fakto, kad mums užblokavo, rusiškai tariant, pavogė gana reikšmingą mūsų atsargų sumą. Visa tai pareikalavo, kad pereitume prie naujos apmokėjimo sistemos“, – aiškino jis.

„Apie jokį šantažą šiuo atveju nekalbama, apie visas šios naujos sąlygas laiku buvo pranešta pirkėjams“, – teigė D. Peskovas.

Redaktorius Raimondas Čiuplys

BNS, Užsienio naujienų skyrius

Jums gali patikti

Komentarai

Comments are closed.

Dagiau iš temos: Pasaulis