2021 09 07
Antradienį vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė su Čekijos užsienio reikalų ministru Jakubu Kulhaneku pasirašė savitarpio supratimo memorandumą dėl 13,5 mln. Čekijos kronų (apie 530 tūkst. eurų) paramos kovojant su neteisėta migracija ir saugant išorinę Europos Sąjungos (ES) sieną.
Čekija yra pirmoji šalis, Lietuvai pasiūliusi finansinę pagalbą gintis nuo Baltarusijos režimo hibridinio išpuolio. Finansinė parama skirta veiklai, susijusiai su Lietuvos sienos su Baltarusija – ES išorės sienos – valdymu bei prieglobsčio ir migracijos sistemų pajėgumų stiprinimu.
„Esame ypač dėkingi Čekijos Vyriausybei už parodytą solidarumą ir skirtą pagalbą. Finansinę paramą galėsime panaudoti ir fiziniam barjerui Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje statyti – tai tik dar kartą parodo, kad ES valstybės narės yra suinteresuotos įrengti ES išorės sienos fizinį barjerą.
Tikiuosi, kad, rengiant ES teisės aktų pakeitimus, kaip viena iš galimų ES išorės sienų apsaugos priemonių bus numatytas fizinio barjero įrengimas ir tam bus užtikrinamas tinkamas ES finansavimas“, — teigia vidaus reikalų ministrės A. Bilotaitė.
„Lietuvos-Baltarusijos siena – tai visos Europos Sąjungos išorės siena, taigi, tam tikra prasme, tai ir Čekijos siena. Dėl to esame labai dėkingi Čekijai už paramą neteisėtos migracijos krizės metu ir greitą pagalbą, siekiat užtikrinti mūsų bendros sienos saugumą“, – kalbėjo LR užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.
Memorandume įvardyta, kad Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerija paramą gali panaudoti fiziniam barjerui pasienyje su Baltarusija įrengti, migrantų ir tarptautinės apsaugos prašytojų ir gavėjų priėmimo ir apgyvendinimo centrams statyti, taip pat pajėgumams bei kokybei didinti, tiesioginei materialinei migrantų ir pabėgėlių paramai ir nacionaliniams prieglobsčio ir migracijos sistemos pajėgumams stiprinti, įskaitant pareigūnų ir ekspertų įdarbinimą, mokymą ir būtinos techninės įrangos įsigijimą.
Už šio bendradarbiavimo koordinavimą bus atsakingi Čekijos Respublikos vidaus reikalų ministerijos Prieglobsčio ir migracijos politikos departamentas ir Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos Tarptautinio bendradarbiavimo grupė.
Anksčiau Čekija Lietuvai yra skyrusi ir humanitarinės paramos – palapinių, lovų, antklodžių, šildytuvų. Lietuva humanitarinės pagalbos iš viso sulaukė iš 18 ES šalių pagal ES civilinės saugos mechanizmą
Lietuva dvišaliu pagrindu sulaukė iš Austrijos, Estijos, Lenkijos, Slovėnijos ir Ukrainos ekspertinės pagalbos, technikos, modulinių namelių, koncertinos.
Lietuvoje dirba Frontex, Europolo ir Europos prieglobsčio paramos biuro ekspertai, vertėjai, sienos stebėjimo pareigūnai, socialiniai darbuotojai, apklausų atlikėjai, kurie padeda sparčiau ir efektyviau įveikti migrantų krizę.