0

Dalinkitės

Rusija yra istoriškai antisemitinė valstybė, grįžtanti prie stalinizmo, tad antižydiški išpuoliai bei sprendimai nestebina, – portalui kaunieciams.lt sakė Vilniaus žydų bendruomenės veteranas, televizijos laidų autorius, Vilties prezidento Stasio Lozoraičio premijos laureatas Vitalijus Karakorskis.

***

Prieš kelias dienas Rusijos ir kitų šalių žiniasklaida pranešė, kad minėtos valstybės Teisingumo ministerija siekia uždaryti Žydų agentūros – Izraelio organizacijos, kuri rūpinasi žydų repatriacija ir įkurdinimu – padalinį. Apie dar praėjusį ketvirtadienį pranešė Maskvos teismas.

„Teismas gavo iš Teisingumo ministerijos pagrindinio departamento administracinį skundą prašant išformuoti organizaciją „Parama ryšiams su žydų diaspora, Žydų agentūra „Sokhnut“, – sakė Maskvos Basmano rajono teismo atstovė Jekaterina Buravcova. Ją citavo rusų naujienų agentūros. Atstovė tuomet teigė, kad prašymas pateiktas po teisinių pažeidimų, bet daugiau detalių nenurodė, sakoma „Interfax“ pranešime.

***

asmeninio albumo nuotr.

Portalas kaunieciams.lt kalbino vieną žinomiausių Lietuvos žydų bendruomenės atstovų V. Karakorskį:

 • Kaip vertinate tokį Maskvos Teisingumo ministerijos demaršą? Ar tai politinis puolimas?
 • Pats Rusijos sumanymas uždaryti šią agentūrą arba padaryti dar ką nors blogo žydams, Izraeliui – nei kiek nenustebino. Juk bendra dabartinės Maskvos politikos tendencija – grįžti į Sovietų Sąjungą. Visiškai. O Sovietų Sąjunga buvo antisemitinė valstybės, tuo labiau antisionistinė. Priešiška Izraeliui. Tai buvo oficiali politika.
 • Turite omenyje SSRS paramą bet kokiai arabų ar kitai šaliai, norinčiai sunaikinti Izraelį?
 • Juk pirmas priešas jiems visada buvo „ JAV imperializmas“, antroje vietoje – „tarptautinis sionizmas“. Puikiai prisimenu to paties Leonido Breženevo – buvusio SSRS vadovo kalbas ta tema. Dabar Rusija grįžta net ne į Brežnevo, o bemaž į Stalino laikus. Taigi naivu buvo tikėtis, kad politikoje neatsiras antižydiškų, Izraeliui priešiškų elementų. Ir tai ne pirmas toks signalas.
 • Kokie buvo ankstesni? Priminkite.
 • Pavyzdžiui, Putinas ieškodamas sau draugų važiuoja į Iraną. Tuo metru, kai Bidenas važiuoja į Izraelį ir Saudo Arabija – štai jums ir atsakymas. Iranas oficialiai deklaruoja, kad nori sunaikinti Izraelio valstybę taip pat, kaip Putinas (nors ir nedeklaruoja) siekia sunaikinti Ukrainos valstybę. Ne tik Ukrainos, beje, bet šiuo metu pirmiausiai ją. Štai ir atsakymas – negali vienu metu su Iranu ir Izraeliu draugauti.
 • Daug kas primena, kad Ukrainos karo pradžioje Izraelis nelabai skubėjo kažką garsiai deklaruoti. Matyt dėl savo geopolitinių realijų? Bet visgi susilaukė ir jis Rusijos rūstybės.
 • Be abejo, Izraelis turi savo problemų. Pirmiausia – priešiška aplinka. Nuo pat pirmos jo atsikūrimo (1948 metais) dienos visi kaimynai siekė jį sunaikinti. Dabar padėtis truputį kita, bet tas pats Kremlius juk visada ginklavo ir rėmė visas arabų šalis, kurios siekė Izraelį nušluoti nuo žemės paviršiaus.
 • Sovietinis antisemitizmas istoriškai žinomas ir Lietuvoje…
 • Tikrai taip. Kai sovietai pirmą kartą okupavo Vilnių, jie uždarė visas žydiškas organizacijas. Vėliau, kai Vilnius trumpam, iki galutinės okupacijos, buvo perduotas Lietuvai, jų veikla buvo trumpam atstatyta – tą padarė Lietuvos valdžia. Vėliau sovietai vėl viską likvidavo.
 • O asmeniškai Putinas yra antisemitas?
 • Jis yra KGB auklėtinis, o ta organizacija niekada nebuvo kitokia. Kitas reikalas, kad jis nėra toks zoologinis antisemitas, kaip Hitleris. Jis gali turėti ir asmeninių draugų ar partnerių žydų, jei jam naudinga. Beje, jam artimi broliai Kovalčiukai yra ukrainiečiai, tačiau netrukdo jam siekti sunaikinti Ukrainą, nepripažinti šios tautos ir valstybės.

Tomas Čyvas

Jums gali patikti

Komentarai

Comments are closed.

Dagiau iš temos: Lietuva