0

2021 09 02

Artėjant šaltajam sezonui visus migrantus iš laikinų apgyvendinimo vietų rengiamasi perkelti į stovyklavietes su šildomomis patalpomis ir visa reikalinga infrastruktūra. Pasienio užkardose ir savivaldybių patalpose – daugiausia mokyklose – iki spalio migrantų turėtų nelikti. Tokį migrantų apgyvendinimo planą patvirtino Vidaus reikalų ministerija (VRM).

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė kartu su socialinės apsaugos ir darbo viceministre Justina Jakštiene ir Lietuvos Raudonojo Kryžiaus vadove Kristina Meide apžiūrėjo baigiamą įrengti ir apgyvendinti stovyklavietę Medininkų Pasieniečių mokyklos teritorijoje, kur iš viso tilps 800 migrantų.

Perkeliant migrantus prioritetas teikiamas šeimoms su mažamečiais vaikais, besilaukiančioms moterims, kitoms pažeidžiamoms grupėms – nepilnamečiams, neįgaliesiems, sergantiems. Visus migrantus iki spalio planuojama perkelti arba į pastatus, arba į apšiltintus ir šildomus modulinius namelius, kur bus užtikrintos bazinės gyvenimo sąlygos.

Migrantams bazinės sąlygos, gyventojams – saugumas

Migrantų apgyvendinimo reikalams Valstybės sienos apsaugos tarnyboje (VSAT) įkurtas MURC (Mega užsieniečių registracijos centras), kuriam pavesta rūpintis visa migrantų apgyvendinimo infrastruktūra ir administravimu. Pažeidžiamų grupių apgyvendinimu rūpinasi Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Pabėgėlių priėmimo centras.

„Kai per trumpą laiką reikia surasti šiltą pastogę tūkstančiams žmonių – idealių sprendimų nėra. Baziniai apgyvendinimo poreikiai migrantams turi būti užtikrinti – nepaliksime jų žiemoti palapinėse. Juk tarp migrantų yra mažamečių vaikų, besilaukiančių moterų.

Kartu turime užtikrinti, kad gyventojų bendruomenės, šalia kurių įkuriamos migrantų stovyklavietės, jaustųsi saugios ir nekiltų nepatogumų ar kritinių situacijų.

Norėčiau padėkoti toms savivaldybėms, kurios iki šiol laikinai buvo priglaudusios migrantus. Be tokios pagalbos nebūtume išsivertę. Tuo pačiu jau dabar galvojame apie sprendimus, jeigu pabėgėlių srautas netikėtai ir ženkliai išaugtų“, – teigia vidaus reikalų ministrė A. Bilotaitė.

„Migrantų apgyvendinimo vietose jau organizuojame būtiniausią socialinę pagalbą pažeidžiamiems migrantams: nėščioms moterims, skirtingo amžiaus vaikams, nelydimiems nepilnamečiams, neįgaliesiems. Pažeidžiamus migrantus lankys mobilios specialistų komandos, bus siekiama atliepti jų būtinuosius ir specialiuosius poreikius“, – sako socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Justina Jakštienė.

Iškels iš užkardų ir mokyklų

Labiausiai socialiai pažeidžiamos grupės – šeimos su mažais vaikais, besilaukiančios moterys – bus įkurdintos Pabėgėlių priėmimo centre Rukloje esančiame pastate ir modulinių namelių stovyklavietėje bei Vilniuje – uždaromuose nakvynės namuose Naujininkuose. Vaikams bus sudarytos sąlygos mokytis ir užsiimti įvairia veikla. Apgyvendinimu čia rūpinsis Pabėgėlių priėmimo centras.

Planuojama, kad Rukloje ir Vilniuje galėtų tilpti apie 900 migrantų iš pažeidžiamų grupių. Skaičiuojama, kad pusė visų migrantų – apie 2000 yra iš pažeidžiamų grupių.

Modulinių namelių stovyklavietė kyla Pasieniečių mokyklos Medininkuose teritorijoje, kur galės apsigyventi iki 800 migrantų. Taip pat plečiamos galimybės migrantus apgyvendinti VSAT Užsieniečių registracijos centre Pabradėje – čia laikinai įrengtas palapines pakeis moduliniai nameliai. Čia iš viso atsiras 1000 vietų migrantams.

Priimtas sprendimas migrantų stovyklavietei pritaikyti uždaromus Kybartų pataisos namus – uždaroje teritorijoje patalpose bei moduliniuose nameliuose padidinto saugumo sąlygomis bus apgyvendinti vieniši vyrai. Čia numatyta apie 800 vietų. Moduliniai nameliai palapines pakeis ir Rūdninkų stovyklavietėje, kur šiuo metu gyvena daugiau nei 700 žmonių.

Šiuo metu 16 pasienio užkardų bei 9 savivaldybių laikinai skirtose patalpose yra įkurdinti apie 1400 migrantų. Rudenį jų čia neliks.

„Nevyriausybinių organizacijų savanoriai dirba visose stovyklavietėse. Iškelti šeimas su mažais vaikais iš palapinių dabar svarbiausias prioritetas. Matome akivaizdų migrantų gyvenimo sąlygų pokytį per tuos du mėnesius, nuo tada kai migrantų banga plūstelėjo į Lietuvą iki šiol. Dėkoju toms savivaldybėms, bendruomenėms, kurios iki šiol suteikė pagalbą apgyvendinant migrantus ir rūpinosi pagrindiniais jų poreikiais. Žmogiškumas – svarbiausia“, – sako Lietuvos Raudonojo Kryžiaus vadovė K. Meidė.

Spartina migracijos procedūras

Šiuo metu Migracijos departamentas yra gavęs beveik 2000 prieglobsčio prašymų iš migrantų, kurie neteisėtai kirto Lietuvos – Baltarusijos sieną. Apie 250 prieglobsčio prašymų yra baigti nagrinėti iš esmės – nė vienam prieglobstis suteiktas nebuvo. Dalis prieglobsčio prašytojų sprendimus apskundė teismui. Taip pat kelių dešimčių prieglobsčio prašymų nagrinėjimas nutrauktas migrantams pasiprašius galimybės grįžti į kilmės šalį savo noru.

Migrantai stovyklavietėse gyvena tol, kol nagrinėjami jų prieglobsčio prašymai ir vykdomos kitos teisinės procedūros.

Jeigu nusprendžiama prieglobstį suteikti, pradedamas migrantų integravimo procesas.

Priėmus sprendimą prieglobsčio nesuteikti arba jei migrantai prieglobsčio neprašo, pradedamos išsiuntimo procedūros, bendraujama su kilmės šalies institucijomis. Jeigu migrantai nebendradarbiauja dėl grįžimo, procedūros gali užtrukti ilgiau nei pusę metų. Visą tą laiką migrantai praleistų uždarose stovyklavietėse.

Migrantams siūloma ir savo noru grįžti į kilmės šalį. Tuomet procedūra – paprastesnė, o migrantams suteikiama ir finansinė parama grįžimui.

Ruošiasi galimai migrantų bangai

Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) yra sudariusi preliminarių sutarčių dėl modulinių namelių nuomos, jų priežiūros ir visų apgyvendinimo paslaugų, kurių užteks į Lietuvą iki šiol neteisėtai atvykusiems migrantams apgyvendinti.

Taip pat VSAT rengiasi iš naujo skelbti viešąjį pirkimą preliminarioms namelių nuomos, priežiūros ir apgyvendinimo paslaugų sutartims, jeigu migrantų srautas ženkliai išaugtų. Preliminarios sutartys reiškia, kad nameliai būtų nuomojami ir už paslaugas mokama tik pagal poreikį.

Vyriausybė taip pat toliau nagrinėja valstybei priklausančio nekilnojamojo turto sąrašą ir analizuoja, kur dar galėtų tikti laikinai įkurdinti migrantus, jeigu jų srautai išaugtų. Patalpų ieškoma nuolat – kalbamasi su kai kuriomis savivaldybėmis, kurios turi galimybių apgyvendinti migrantus, keli objektai yra rezerve.

Jums gali patikti

Komentarai

Comments are closed.

Dagiau iš temos: Greitos naujienos