2021 10 15
Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė susitiko su naujai paskirta Prancūzijos Respublikos ambasadore Lietuvoje Alix Everard. Susitikimo metu buvo aptarta susidariusi situacija Lietuvos – Baltarusijos pasienyje ir Prancūzijos pirmininkavimo Europos Sąjungos (ES) Tarybai planai.
„Nors šiandien jau galime teigti, kad neteisėtos migracijos situacija stabili, tačiau negalime atsipalaiduoti – reikia sutelkti jėgas ir padaryti viską, kad ateityje nedemokratiški režimai negalėtų piktnaudžiauti neteisėta migracija. Ši krizė atskleidė galiojančių ES teisės aktų spragas, todėl sprendimai, kurie leistų greičiau ir veiksmingiau reaguoti į tokius hibridinius išpuolius, pasitelkiant nelegalios migracijos instrumentą ir panašaus pobūdžio grėsmes, yra būtini“, – pabrėžė ministrė A. Bilotaitė.
Susitikimo metu ministrė A. Bilotaitė pristatė Vidaus reikalų ministerijos paruoštus siūlymus tobulinti ES teisės aktus ES sienų apsaugos, migracijos ir prieglobsčio srityse bei kreipėsi į Prancūzijos ambasadorę palaikymo. Lietuva jau yra subūrusi 12 šalių aljansą, išreiškusį Lietuvai solidarumą šiuo klausimu, taip pat palaikymą viešai išreiškė dar dvi šalys.
Lietuva siekia Šengeno sienų kodekse numatyti aiškias taisykles, kokių veiksmų šalys gali imtis neteisėtos migracijos ir kitų hibridinių grėsmių atvejais, įtvirtinti fizinį barjerą kaip vieną iš apsaugos priemonių, kuriai būtų skirtas adekvataus finansavimas iš ES biudžeto bei toliau plėtoti bendrus ES sienų kontrolės ir ypač išorės sienų stebėjimo standartus.
Ambasadorė Alix Everard pabrėžė, kad Baltarusijos režimo veiksmai, kuriais neteisėta migracija išnaudojama politiniam spaudimui vykdyti, yra nepriimtini ir pritarė, kad išorės sienų apsaugos klausimams ir veiksmingam Šengeno erdvės funkcionavimui reikia didelio dėmesio. Ambasadorė taip pat sveikino Lietuvą su sėkme telkiant bendramintes laišką Europos Komisijai pasirašiusias ES valstybes nares.
Ministrė padėkojo Ambasadorei už Prancūzijos suteiktą paramą. Per Europos Sąjungos civilinės saugos mechanizmą Lietuva iš Prancūzijos ir dar 17 šalių sulaukė humanitarinės pagalbos – palapinių ir modulinių namelių, lovų, antklodžių, baldų, elektros generatorių, šildytuvų ir kitokios migrantams apgyvendinti reikalingos įrangos.
Dvišaliu pagrindu Lietuva sulaukė ekspertinės pagalbos, technikos, modulinių namelių, koncertinos iš Austrijos, Estijos, Lenkijos, Slovėnijos ir Ukrainos. Iš Čekijos Lietuva sulaukė apie 530 tūkst. eurų finansinės paramos su neteisėta migracija ir saugant išorinę ES sieną.
Lietuvoje dirba „Frontex“, Europolo ir Europos prieglobsčio paramos biuro ekspertai, vertėjai, sienos stebėjimo pareigūnai, socialiniai darbuotojai, apklausų atlikėjai, kurie padeda sparčiau ir efektyviau įveikti migrantų krizę. Be to, iš Austrijos, Estijos, Lenkijos ir Slovėnijos atvykę pareigūnai kartu su mūsų pasieniečiais dirba Lietuvos pasienyje su Baltarusija ir padeda valdyti neteisėtos migracijos keliamus iššūkius.