0

Į restoraną „Bonocosi“ be galimybių paso negalėjusios patekti nėščios moters vyras piktinasi, kad ji buvo diskriminuojama. Savo ruožtu restoranas sako palaikantis klientę, bet nieko padaryti negalintis, nes pasirinko aptarnauti tik galimybių pasą turinčius lankytojus. 

Į LRT.lt kreipėsis vyras piktinasi jog dėl Vyriausybės priimtų draudimų jo nėščia žmona nebuvo aptarnauta picerijoje „Bonocosi“, nes neturėjo galimybių paso. Vyro įsitikinimu, tai buvo diskriminacija dėl sveikatos būklės.

„Bonocosi“ picerijoje „Ozo“ prekybos centre darbuotoja atsisakė aptarnauti mano nėščią žmoną be galimybių paso. Noriu pabrėžti, kad neįsigaliojus Vyriausybės sprendimui, toks atsisakymas aptarnauti yra diskriminacinio pobūdžio, kuomet diskriminuojama dėl sveikatos būklės. Jau nekalbu apie reikalavimo neadekvatumą aptarnavimui lauke“, – piktinasi vyras.

Jis tikina, kad žmona nesiskiepija, nes nei viena iš Lietuvoje naudojamų vakcinų nebuvo tirta su nėščiomis moterimis. Vyras sako, kad žmona galėtų nemokai pasidaryti PGR testą, tačiau jis galioja tik 48 val. nuo mėginio paėmimo, o sužinojus rezultatą bus per mažai laiko pasinaudoti galimybių pasu.

NVSC: lankytoja negalėjo būti aptarnaujama

Nacionalinės visuomenės sveikatos centro (NVCS) specialistė Justina Petravičienė aiškina, kad moteris galėjo būti neaptarnauta todėl, jog dalis restoranų, siekdami mažesnių ribojimų, pasirinkimo dirbti tik su galimybių pasu. Tokiu atveju aptarnauti galimybių paso neturinčių asmenų restoranas negali net ir lauke.

Taip pat skaitykite

„Jeigu kavinė yra pateikusi deklaraciją, jog aptarnauja tik tuos klientus, kurie turi galimybių pasą, tuomet lankytojai be galimybių paso ir negali būti aptarnaujami“, – sako J. Petravičienė.

LRT.lt primena, kad jau nuo rugpjūčio 16 d. restoranams, barams, kino teatrams, grožio salonams, viešbučiams ir kitiems verslams leista pasirinkti aptarnauti tik galimybių pasą turinčius klientus.

Tokiu atveju verslams yra netaikomi jokie ribojimai, kurie lieka tik rekomendacinio pobūdžio. Pavyzdžiui, restoranuose, kur aptarnaujami tik galimybių pasą turintys asmenys, tiek klientai, tiek ir personalas neprivalo dėvėti apsauginių kaukių, laikytis 2 m atstumo tarp klientų, o prie stalo gali susėti neribotas skaičius žmonių.

Visoje šalyje aptarnauti tik galimybių pasą turinčius asmenis jau pasirinko 523 maitinimo įstaigos.

J. Petravičienė primena, kad nepasiskiepijusioms ar COVID–19 nepersirgusioms nėščioms moterims yra sudaroma galimybė nemokamai pasidaryti PGR testą galimybių pasui gauti savivaldybių mobiliuosiuose punktuose.

Be to, NVSC specialistė atkreipia dėmesį ir į tai, kad skiepytis nuo COVID–19 saugu ir netgi rekomenduojama net ir nėščiosioms.

„Lietuvos akušerių ginekologų draugija (LAGD), įvertinusi naujausią mokslinę informaciją, kitų pasaulio specialistų bei atsakingų organizacijų rekomendacijas, teigia, kad skiepytis nuo COVID–19 saugu ir netgi rekomenduojama. Visoms nėščiosioms rekomenduojama skiepytis COVID–19 mRNR vakcinomis – „Comirnaty“ (gam. „BioNTech ir Pfizer“) arba „Spikevax“ (gam. „Moderna“). Tai galima daryti bet kuriuo nėštumo trečdaliu. Tos pačios vakcinos rekomenduojamos ir žindyvėms“, – pataria J. Petravičienė.

Restoranas: šioje situacijoje palaikome klientę

Moters negalėjęs aptarnauti restoranas „Bonocosi“ LRT.lt teigia taip pasielgęs, nes priėmė sprendimą dirbti tik su galimybių pasą turinčiais.

„Patvirtiname, kad esame pateikę NVSC prašymą dirbti tik su galimybių pasą turinčiais asmenimis – būtent tokią informaciją mūsų aptarnaujantis personalas perduoda kiekvienam užėjusiam klientui bei paprašo pateikti galiojantį galimybių pasą ar kitokį galimybių pasui lygų dokumentą“, – rašoma atsakyme.

Restoranas pažymi, kad jie tik laikosi įstatymų, o diskriminacija atsiranda dėl Vyriausybės sprendimų.

„Mes griežtai laikomės nuomonės, kad diskriminacija kyla dėl Vyriausybės sprendimų, o ne mūsų kaip verslo sukurtų taisyklių. Mes, kaip verslas, esame tiesiog priversti taikyti taisykles, kurias nustato Vyriausybė.

Mes griežtai laikomės nuomonės, kad diskriminacija kyla dėl Vyriausybės sprendimų, o ne mūsų kaip verslo sukurtų taisyklių.

Restorano „Bonocosi“ atstovai

Palaikydami kliento nuomonę, tikimės, kad Vyriausybė atsižvelgs į tokias situacijas ir priims atitinkamus sprendimus“, – sako restorano „Bonocosi“ atstovai.

Pasinaudoti galimybių pasu lieka nedaug laiko

Į LRT.lt kreipėsis vyras taip piktinosi, kad PGR testo galiojimo laikas galimybių pasui gauti yra labai trumpas, todėl juo pasinaudoti praktiškai neįmanoma.

Verta pažymėti, kad PGR testas galimybių pasui gauti galioja 48 val. nuo ėminio paėmimo momento.

Kaip LRT.lt aiškina Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) Administravimo skyriaus vyriausioji specialistė Simona Kalvelytė, jei ėminys į jų laboratoriją pristatomas iki 12 val., atsakymas yra pateikiamas tą pačią dieną, todėl pasinaudoti galimybių pasu asmuo turės daugiau nei parą.

Visgi, jei ėminys pristatomas po 12 val., tyrimo atsakymas bus pateikiamas tik kitą darbo dieną po pietų. Vadinasi, laiko pasinaudoti galimybių pasu bus mažiau.

„Ėminių pristatymo laikas priklauso ir nuo to, iš kokio miesto mobiliojo punkto reikia atvežti. Atlikus tyrimą 10 val. ryto Vilniuje, didelė tikimybė, kad į NVSPL jis bus pristatytas iki 12 val. ir atsakymo sulauksite tą pačią dieną“, – sako S. Kalvelytė.

Ji taip pat pažymi, kad tokia tyrimų rezultatų tvarka yra tik NVSPL: „Kitos laboratorijos gali turėti ir kitokią tvarką, tačiau tyrimai turi būti suvedami per 24–36 val. nuo mėginio pristatymo į laboratoriją“, – sako ji.

Šaltinis: LRT.LT

Jums gali patikti

Komentarai

Comments are closed.

Dagiau iš temos: Lietuva