Pirmadienį įsigaliojus pakeitimams dėl galimybių paso, neskiepytų ar COVID-19 nepersirgusių darbuotojų darbdaviai prašo testuotis kas 48 valandas už savo pinigus. Sveikatos apsaugos ministerija pažymi, kad privalomo testavimo tvarka tam tikrų sričių darbuotojams nepasikeitė. Testuotis užtenka kas 7–10 dienų, o testų kainą vis dar apmoka valstybė. Tačiau tvarka gali keistis rudenį.
Nuo pirmadienio nebekompensuojant koronaviruso testų galimybių pasui gauti, socialinėje erdvėje ėmė plisti įrašai, neva darbdaviai verčia darbuotojus, kurie nėra pasiskiepiję ar persirgę COVID-19, testus darytis kas 48 valandas ir už juos susimokėti iš savo kišenės, nors iki šiol privalomas testavimas tam tikrų profesijų atstovams būdavo kas 7–10 dienų, o jų kainą kompensuodavo valstybė.
Taip pat skaitykite
2021.08.16 07:06
Koronaviruso testai galimybių pasui gauti tampa mokami
Sveikatos apsaugos ministerijos specialistai ramina, kad informacija dėl privalomo testavimo kas 48 valandas yra klaidinga, o anksčiau galiojusi tvarka vis dar nėra pakeista.
„Privalomi periodiniai sveikatos patikrinimai turi būti atliekami kas 7–10 dienų. Ši prievolė galioja tik tuo atveju, jei žmogus yra nepersirgęs ir nepasiskiepijęs nuo COVID-19 ligos“, – rašoma ministerijos atsakyme.
Taip pat pažymima, kad ir toliau periodiškai testuotis nepasiskiepiję ar COVID-19 nepersirgę privalo sveikatos priežiūros įstaigų, socialinių paslaugų įstaigų, švietimo įstaigų, vaikų stovyklų, vaistinių darbuotojai, tarptautinius krovinius vežantys vairuotojai, asmenys, vairuojantys viešąjį ar kitą keleivinį transportą; laisvalaikio ir (ar) pramogų, kultūros, meno sričių darbuotojai, viešojo maitinimo paslaugas teikiantys asmenys, asmenys, dirbantys mažmeninės prekybos srityje, viešojo administravimo subjektų darbuotojai, profesinę karo tarnybą atliekantys asmenys, asmenys, atliekantys veiklą, susijusią su užsieniečių antplūdžio, dėl kurio paskelbta valstybės lygio ekstremalioji situacija, valdymu.
Nuo rugsėjo 13 dienos periodiškai tikrintis dėl COVID-19 turės ir nepersirgę arba nuo COVID-19 nepasiskiepiję gamybos įmonių darbuotojai.
„Tyrimus atlikti galima mobiliuosiuose punktuose, registracija vykdoma telefonu per karštąją liniją 1808 arba pildant elektroninę registracijos formą adresu 1808.lt. Tyrimai yra apmokami valstybės biudžeto lėšomis“, – pažymi SAM.
Vis dėlto tvarka gali keistis rudenį. Kaip LRT.lt teigia SAM atstovė Aistė Šuksta, Vyriausybė rudens sesijoje Seimui teiks įstatymo pakeitimo projektą, kuriuo bus siūloma, kad už privalomą testavimą mokėtų pats darbuotojas arba darbdavys.
Profsąjunga: kai kurie prašo testuotis ir kasdien
Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė sako sulaukianti užklausų darbuotojų, teigiančių, kad darbdaviai darbuotojus verčia testuotis netgi kasdien.
„Praėjusią savaitę gavome skundų, kad darbdaviai net kiekvieną dieną prašo darbuotojų testuotis. Tai yra visiška nesąmonė. Nežinau, ar darbdaviai nesuprato informacijos, ar Vyriausybė išleido nutarimą ir detaliai nepaaiškino, kas pasikeitė“, – svarsto I. Ruginienė.
Seimui rudenį ruošiantis svarstyti siūlymą nebekompensuoti periodinio darbuotojų testavimo išlaidų, I. Ruginienė tikina, kad testų kainą turėtų dengti darbdavys. Taip pat jis turėtų leisti darbuotojams testus pasidaryti ne laisvalaikiu, o darbo metu.
„Jeigu mūsų tikslas yra sudaryti saugias darbo sąlygas, tai Darbuotojų saugos ir sveikatos įstatyme aiškiai parašyta, kad už tai atsakingas darbdavys, kuris organizuoja procesą ir jį apmoka. Testavimo kaina jokiu būdu negali nugulti ant dirbančiųjų pečių. Juk testą darbuotojas darosi ne dėl to, kad nueitų į barą ar kiną, bet kad galėtų atlikti darbo funkcijas“, – aiškina darbuotojų atstovė.
Arlauskas: taip atsitikti galėjo dėl nežinojimo
Savo ruožtu Lietuvos darbdavių konfederacijos vadovas Danas Arlauskas mano, kad darbdaviai prašo darbuotojų testuotis dažniau, nei reikia, dėl nežinojimo.
„Gali būti, kad darbdaviai tai daro dėl nežinojimo, ypač mažose įmonėse, kur nėra personalo skyriaus, renkančio informaciją“, – svarsto darbdavių atstovas.
Paklaustas, kas turėtų sumokėti už darbuotojų periodinį testavimą, jeigu Seimas nuspręs pakeisti dabar galiojančią tvarką, D. Arlauskas pažymi, kad už testą turėtų susimokėti darbuotojas.
„Juk yra suteikta galimybė skiepytis, todėl darbuotojas visada gali tai daryti ir nereikės testuotis. Nereikia pamiršti, kad darbuotojas yra ir pilietis, kuris turi turėti atsakomybių. Todėl, jeigu darbuotojas nenori skiepytis, yra protingesnis už kitus, tai tegul susimoka už testavimą iš savo lėšų“, – siūlo D. Arlauskas.
Jeigu darbuotojas nenori skiepytis, yra protingesnis už kitus, tai tegul susimoka už testavimą iš savo lėšų.
D. Arlauskas
Jis taip pat pažymi, kad įmonėms, kuriose yra daug neskiepytų darbuotojų, sumokėti už visų darbuotojų testavimą būtų sunku finansiškai: „Reikės tartis, nes, jei kiekvieną darbuotoją reikėtų testuoti, tai įsivaizduokite, kokios būtų išlaidos.“
Šaltinis: LRT.LT