Savivaldybės ir valstybės sienos apsaugos tarnyba ieško būdų, kaip pagerinti į Lietuvą patekusių neteisėtai sieną kirtusių užsieniečių gyvenimo sąlygas ir patenkinti jų poreikius. Jiems teikiama medicinos pagalba, parama drabužiais, atvyksta autoparduotuvės. Ne vienas migrantas pageidauja psichologo pagalbos. Kai kuriose apgyvendinimo vietose juos lanko dvasininkai.
Evangelikų protestantų pastorė amerikietė Paula Stephens, į Alytų atvykusi prieš 15 metų, ne pirmą kartą bendrauja ir meldžiasi su mieste apgyvendintomis neteisėtai sieną kirtusiomis migrantėmis.
„Norim padėti, čia yra labai sudėtinga situacija. Daug nuomonių, aš žinau, bet visiems reikia maldos, visiems reikia bendravimo ir meilės Jos tiesiog sako, kad mes jūsų labai laukėm“, – LRT TV naujienų tarnybai pasakojo pastorė.
Vyrų bendram pokalbiui ir maldai susirenka daugiau – visi afrikiečiai krikščionys. Evangelikų bažnyčios pastorius vokietis Marianas Kozakas sako, kad per pirmuosius susitikimus klausimų buvo daugiau, dabar migrantai labiau susikaupia maldai.
„Reikia bendravimo jiems. Kad reikia irgi žinot apie meilę, kad Dievas myli juos, kokie jie yra. Dažnai mes galvojam, aaa, jie kitokie, ir mes nežinom, kokie jie yra, bet Dievas viską žino“, – teigė M. Kozakas.
Alytaus miesto savivaldybės vadovai sako pristatę prancūziškai ir angliškai kalbantiems migrantams knygų, taip pat kamuolių. Svarstoma teikti psichologo paslaugą, nes jiems nerimą kelia nežinia dėl likimo.
„Jų psichologinė būklė darėsi prislėgta, buvo ir depresinių požymių, tai, žinoma, jų buvo toks prašymas psichologo konsultacijos, pagalbos“, – sakė Alytaus vicemerė Jurgita Šukevičienė.
Teikiama būtina medicininė pagalba
Pastaruoju metu į migrantų apgyvendinimo vietas rečiau kviečiamos greitosios medicinos pagalbos komandos – mažiau apsimetinėjančių sergančiais. Bet kartą ar porą per savaitę atvyksta mobilios medikų grupės. Teikiama būtinoji pagalba, vaistų nuperka savivaldybė.
Vis dėlto, kai kurių medicinos paslaugų gauti migrantai neturi galimybės.
„Dantys sugedę, tikrai reikalinga odontologo konsultacija, bet ji tiesiog per brangi. Pagal dabartines galimybes, jų konsultuoti specialistams nėra ir skirti gydymo kaip ir neturim galimybės“, – sakė Viktorija Eigirdienė, Alytaus poliklinikos gydytoja.
Galimybė apsipirkti
Migrantai taip pat gali apsipirkti. Į Tribonių užkardą Šalčininkų rajone autoparduotuvė atvyksta kasdien. Verslininkai prekes pristato atsižvelgdami į migrantų pageidavimus.
Verslininkė Irena Prachovskaja pasakojo, kad gyventojai perka ir rūbus, ir maistą.
„Jie prašo pastoviai rūbų. Šlepečių, sportinių kelnių, megztukų vaikams visokiausių. Pirmas dienas jie pirko šprotus, lašišos konservus, didžiulis batonas labai perkamas. Sūriai taip pat perkami“, – sakė ji.
Pasak Tribonių pasienio užkardos vado, migrantai gauna tik sauso maisto davinį. Todėl po stogu įrengė mažą virtuvėlę – čia galima užsikaisti arbatos ar išsivirti sriubos.
„Karšto maisto jie šiai dienai neturi, bet mes organizuot negalim. Išgyvenimui užtenka, o praskraidint nuotaikai prisiperka saldumynų, vaikams ir mūsų pareigūnės nuperka saldainių, pavaišina“, – pasakojo plk. ltn. Remigijus Burba.
Planuojama , kad iki šildymo sezono migrantai iš užkardų ir kitų apgyvendinimo vietų bus perkelti kitur, keisis ir buities sąlygos.
Šaltinis: LRT.LT