Pekinas ketvirtadienį išreiškė „didelį susirūpinimą“ dėl antivyriausybinių protestų ir riaušių Saliamono Salose, kurių sostinės Honiaros Kinų kvartale buvo padegta pastatų.
„Reiškiame didelį susirūpinimą dėl išpuolių prieš kai kuriuos Kinijos piliečius ir organizacijas“, – sakė Užsienio reikalų ministerijos atstovas Zhao Lijianas (Džao Lidzianas) ir pridūrė, kad Pekinas paragino vyriausybę „imtis visų būtinų priemonių“ Kinijos piliečiams apsaugoti.
Honiaroje ketvirtadienį buvo padegti keli pastatai, tūkstančiams demonstrantų antrąją antivyriausybinių protestų ir riaušių dieną užplūdus miesto Kinų kvartalo rajoną.
Liudininkai ir vietos žiniasklaida pranešė, kad minios nepaisė išvakarėse vyriausybės paskelbtos komendanto valandos ir išėjo į gatves. Tiesioginiuose vaizduose iš Honiaros buvo matyti keli pastatai, paskendę liepsnose, o virš sostinės kilo tiršti juodi dūmai.
Honiaros kinų bendruomenės valdomos įmonės buvo apiplėštos ir padegtos. Reaguodama Kinijos ambasada išreiškė „rimtą susirūpinimą“ Saliamono salų vyriausybei.
„[Ambasada] pareiškė protestą, prašydama Saliamono salų imtis visų būtinų priemonių sustiprinti kinų įmonių ir jų darbuotojų apsaugą“, – nurodė diplomatinė atstovybė išplatintame pareiškime.
Saliamono Salų premjeras Manassehas Sogavare (Manasehas Sogavarė) patikino, kad jo vyriausybė kontroliuoja padėtį.
„Šiandien kreipiuosi į jus, kad jus visus informuočiau, jog mūsų valstybė saugi – jūsų vyriausybė dirba ir toliau vadovauja šaliai“, – sakė premjeras ir pridūrė, jog už neramumus atsakingi asmenys „pajaus visą įstatymo galią“.
Pranešama, kad smurtauja protestuotojų grupė, šią savaitę atvykusi į Honiarą iš kaimyninės Malaitos salos.
Manoma, kad šie žmonės nepatenkinti tuo, ką vadina centrinės vyriausybės nesirūpinimu, taip pat šalies 2019 metų sprendimu diplomatiškai palaikyti ne Taivaną, o Kiniją.
Daug Malaitos bendruomenių užmezgė glaudžius ryšius su Taibėjumi, o salos administracija ne kartą skundėsi dėl draugystės su Kinija.
Įtampa tarp salų kėlė neramumus ir privertė dislokuoti australų vadovaujamas taikos palaikymo pajėgas, buvusias čia nuo 2003 iki 2017 metų.
Ketvirtadienį Australijos premjeras Scottas Morrisonas (Skotas Morisonas) paskelbė, kad gavus pagalbos prašymą iš M. Sogavare į Saliamono Salas siunčiamos australų policijos ir karinės taikos palaikymo pajėgos.
Po 2006 metų visuotinių rinkimų šalyje vyko riaušės. Pasklidus gandams, kad ryšių su Pekinu turinčios kompanijos suklastojo rezultatus, buvo nušluota didelė Honiaros kinų kvartalo dalis.
Honiaroje įsikūrę įstatymų leidėjai iš Malaitos šią savaitę paskelbė pareiškimą ir paragino protestuotojus iš jų salos susilaikyti nuo smurto.
Redaktorė Rūta Androšiūnaitė