0

Viduržemio jūros rytuose įsikūrusį Kiprą daugelis įsivaizduoja kaip pajūrio poilsio kryptį, todėl ne vienas keliautojas atvykęs nustemba salos viduryje išvydęs kalnus, portalui LRT.lt sako čia gyvenanti ir keliones organizuojanti Ugnė Gudeliauskaitė. Anot jos, ši šalis gali pasiūlyti kur kas daugiau nei vien maudynes Viduržemio jūroje: „Kipras nėra didelė sala, tačiau įvairovės čia tikrai netrūksta.“

Šis pasakojimas – straipsnių ciklo „Kelionių kompasas“ dalis. Įvairiausiose pasaulio vietose gyvenantys lietuviai dalijasi rekomendacijomis, ką verta aplankyti jų krašte, ir pasakoja apie turistų dar neatrastas vietas.

Tradicinių gyvenviečių žavesys

Lietuvė pasakoja, kad salos viduryje esančioje Trodo kalnų sistemoje yra ir aukščiausia Kipro vieta – žymusis Olimpo kalnas. O netoli jo įsikūręs didingas, savo prabanga žavintis Kykos vienuolynas.

Pašnekovė į savo lankytinų vietų sąrašą rekomenduoja įtraukti ir kalnų papėdėse įsikūrusias tradicines gyvenvietes. Kiekviena jų turi savo charakterį ir yra apipinta mitais bei legendomis.

„Omodas – vyno ir pūsto stiklo dirbinių kraštas, Kakopetrija – apsupta persikų ir nektarinų plantacijų. Čia galėsite įsigyti ir paskanauti tradicinio džemo. Lanija – tai menininkų gyvenvietė, kurioje gausu meno dirbtuvėlių, o gatvelės ir namai puošti įvairiais meno kūriniais“, – vardija U. Gudeliauskaitė.

Nuo laukinių įlankų iki slėnių

Laukinės gamtos gerbėjams pašnekovė pataria skirti laiko ne tik Trodo kalnams, bet ir į Akamo nacionaliniam parkui – draustiniui, kurio pakrantės nusėtos uolomis.

„Laukinės įlankos, tarpekliai ir nepakartojama panorama tiesiog atima žadą. Nepraleiskite progos aplankyti Avako Gorge tarpeklio, Adonio vonių bei nuostabios Žydrosios lagūnos“, – rekomendacijomis dalijasi lietuvė.

Anot kelionių organizatorės, Kipre yra ir ne tokių garsių vietų, į kurias turistai užsuka rečiau. Tiesa, norint jas aplankyti reikėtų keliauti savarankiškai automobiliu arba rinktis individualias ekskursijas, organizuojamas nedidelėms grupėms, nes turistiniams autobusams prie jų sudėtinga arba neįmanoma privažiuoti.

„Vienas iš rekomenduojamų perliukų – tai Pafo regione esantis Prestos paplūdimys. Tai nedidelė smėlio įlanka, apsupta įspūdingų baltų uolų, o netoliese iš vandens kylanti arka – vienas gražiausių gamtos objektų, ypač saulei leidžiantis.

Kipre taip pat gausu apleistų paslaptingų objektų, kurie nėra įtraukti į pažintinių kelionių maršrutus. Vienas jų – Souskiou gyvenvietė, kuri buvo apleista Kipro graikų ir turkų konflikto metu. Tai Pafo regione esantis kaimelis, įsikūręs viename įspūdingiausių slėnių“, – komentuoja U. Gudeliauskaitė.

Pramogos ir vaikams, ir suaugusiesiems

Pašnekovė pažymi, kad Kipre galima rasti ir įvairių pramogų tiek vaikams, tiek suaugusiesiems. Su vaikais ji rekomenduoja aplankyti vandens pramogų parką Pafe, Limasolyje arba Aja Napoje, taip pat didžiausią Kipro zoologijos sodą Pafe bei jūrų muziejų Protare.

„O Aja Napoje yra puikus „Lunos“ parkas visai šeimai. Kalnuose įsikūręs virvių parkas „Sparti“, o netoli Aja Napos galima aplankyti botanikos sodą. Suaugusiesiems gausu vandens pramogų: greitaeigiai kateriai, parašiutai, nardymo paslaugos ir panašiai“, – vardija tautietė.

Oras palankus kelionėms visus metus

Lietuvės pažymi, kad oficialus sezonas Kipre trunka nuo balandžio 1-osios iki lapkričio 1 dienos. Karščiausiais mėnesiais – liepą ir rugpjūtį – temperatūra kartais viršija ir 40 laipsnių, tad pašnekovė rekomenduoja atostogoms verčiau rinktis laiką nuo rugsėjo antros pusės iki spalio vidurio.

„Temperatūra nesiekia 30 laipsnių, jūra dar šilta, o vakarai gaivesni. Turistų srautas sparčiai sumažėja nuo rugsėjo, spalio. Tam įtakos turi mokslo metų pradžia. Norintiesiems daug keliauti žiema – taip pat tinkamas metas. Turistų nedaug, temperatūra dienomis kartais siekia ir 20 laipsnių šilumos.

Pasitaiko lietingų vėsesnių dienų, bet tuomet sala atgyja – sužaliuoja ir žydi įvairiomis spalvomis. O gegužės mėnesį oro temperatūra labai komfortiška, tačiau jūra dar nėra iki galo įšilusi“, – komentuoja U. Gudeliauskaitė.

Kainos ir transportas

Norint ne tik daugiau pakeliauti ir pamatyti, bet ir skirti laiko ramiam poilsiui prie jūros, būtų optimalu į Kiprą vykti 10–14 dienų, pataria keliones organizuojanti lietuvė.

„Skrydžiai vykdomi kiekvieną pirmadienį ir penktadienį iš Vilniaus į Larnaką ir kiekvieną penktadienį iš Kauno į Pafą. Toks skrydžių grafikas leidžia ne tik derinti ilgesnę viešnagę, bet ir atskristi į vieną oro uostą, o išskristi iš kito. Tai ypač patogu norint daugiau pakeliauti ir pamatyti skirtingas salos dalis“, – sako pašnekovė.

U. Gudeliauskaitė atkreipia dėmesį, kad apgyvendinimo kainos Kipre stipriai priklauso nuo sezoniškumo, taip pat nuo apgyvendinimo tipo ir lokacijos.

„Žiemos ir vasaros kainos gali skirtis net 3–4 kartus. Žiemą apartamentus galima užsakyti nuo 200 eurų savaitei, o tie patys apartamentai liepos ir rugpjūčio mėnesiais gali kainuoti 500–700 eurai savaitei. Su viešbučiais ir privačiomis vilomis situacija panaši.

Ekskursijų kainos taip pat priklauso nuo trukmės bei maršruto. Dauguma pažintinių ekskursijų siūlomos po 30–50 eurų asmeniui. Išvykos laivais – 15–50 eurų asmeniui, individualūs turai – 40–60 eurų asmeniui“, – komentuoja pašnekovė.

U. Gudeliauskaitė pasakoja, kad viešasis transportas Kipre nėra gerai išplėtotas, ypač tarpmiestinis susisiekimas, o taksi paslaugos – gana brangios. Jos nuomone, patogiausia keliauti išsinuomojus automobilį.

„Nedrįstantiesiems vairuoti kaire kelio puse rekomenduoju apsistoti mieste, kur dauguma pagrindinių paslaugų yra pasiekiamos pėsčiomis, o po salą keliauti su ekskursijų grupėmis“, – dėsto tautietė.

Populiariausias patiekalas

Keliaujant po Kiprą, lietuvė rekomenduoja išmėginti ir šios šalies virtuvę. Pašnekovė atkreipia dėmesį į ant griliaus keptą halumio sūrį, kuris valgomas kaip užkandis arba priedas prie pagrindinio patiekalo. Taip pat rekomenduoja paragauti alyvuogių su įvairiomis tradicinėmis užtepėlėmis ir pita.

„Populiariausias patiekalas – jūrų gėrybių, žuvies arba mėsos mezė. Šiam patiekalui reikia skirti daugiau laiko. Mezė – tai žuvies arba mėsos rinkinys, kuris patiekiamas palaipsniui. Pirmiausia – salotos su pita ir įvairiomis užtepėlėmis, vėliau pradedami tiekti patiekalai: pirmiausia vienos rūšies žuvis arba mėsa, tuomet kitos rūšies ir taip toliau.

Rinkinį gali sudaryti dešimt ir daugiau skirtingų patiekalų. Šio malonumo kaina vienam asmeniui – 18–25 eurų. Reikėtų žinoti, kad dažniausiai mezė užsakymai priimami bent dviem asmenims“, – pasakoja lietuvė.

Pašnekovė vardija dar kelis Kipro ypatumus, kuriuos pravartu žinoti susiruošus į šią šalį: eismas Kipre vyksta kaire kelio puse, o kištukiniai lizdai yra angliško tipo. Tiesa, adapterį už kelis eurus galima įsigyti bet kurioje parduotuvėje, priduria U. Gudeliauskaitė.

Ji taip pat pažymi, kad daugumoje degalinių degalus pila darbuotojai, išlipti iš automobilio nebūtina, nebent norite atsiskaityti kortele. Be to, atsiskaitant šiuo būdu parduotuvėse yra nustatyta minimali 5 arba 10 eurų suma. Pašnekovė pataria įsidėmėti, kad kipriečiai niekur neskuba, dažnai vėluoja, o viešasis transportas neturi tikslaus grafiko.

Taip pat skaitykite

Šaltinis: LRT.LT

Jums gali patikti

Komentarai

Comments are closed.

Dagiau iš temos: Lietuva