Prezidentas Gitanas Nausėda sekmadienį pareiškė užuojautą dėl jūreivio, pasipriešinimo sovietų režimui dalyvio Simo Kudirkos mirties.
„Skaičiau knygą apie šį nepaprastą žmogų ir mačiau filmą „Šuolis“. Neįtikėtino stiprumo bei giedro požiūrio į gyvenimą, išskirtinio humoro jausmo asmenybė. Simas Kudirka simbolizuoja kartą, kuri nesusitaikė su sovietinio režimo primestomis taisyklėmis, nenorėjo vaidinti jam skirto visuomenės sraigtelio vaidmens ir demonstratyviai atsuko sistemai nugarą. Jis padrąsino ir kitus padaryti lygiai tą patį“, – rašoma šalies vadovo užuojautoje.
Simas Kudirka buvo Lietuvos kovos už laisvę simbolis, 2008 m. jis apdovanotas Vyčio Kryžiaus ordino Komandoro kryžiumi.
***
Šis jūreivis-radistas 1970 m. lapkričio 23 d., vykstant JAV ir Sovietų Sąjungos žvejybos organizacijų vadovų susitikimui, kuris buvo surengtas JAV teritoriniuose vandenyse, pabandė pabėgti iš SSRS į Ameriką.
Iš Klaipėdos refrižeratorių laivyno plaukiančios bazės „Tarybų Lietuva“ jis paslapčia perėjo į JAV kranto apsaugos laivą „Vigilant“ ir paprašė politinio prieglobsčio.
Dėl biurokratiško požiūrio, JAV kranto apsaugos pareigūnų į laivą įleistų sovietinių pareigūnų sulaikytas ir prievarta grąžintas į SSRS laivą.
Šį incidentą JAV paviešino amerikiečių laive buvęs latvių kilmės jūreivis. JAV ir sovietinių pareigūnų veiksmus smerkė didžiausi JAV dienraščiai, JAV lietuviška spauda, televizijos ir radijo stotys, ypač „Amerikos balsas“, vyko protesto demonstracijos.
Ilgą laiką jis buvo kovos dėl Lietuvos laisvės simbolis. 1971 m. gegužės mėn. nuteistas 10 m. kalėti. Kalėjo Pskove, Mordovijos lageriuose.Visgi, jam pavyko patekti į šalį, kurioje jis norėjo gyventi.
Jo motinai, gimusiai JAV, atgavus JAV pilietybę, JAV administracijos pastangomis 1974 m. S. Kudirka iš kalėjimo buvo išleistas ir su šeima išvyko į JAV. Ten dalyvavo JAV lietuvių organizacijų veikloje, skaitė paskaitas apie komunistinį režimą Sovietų sąjungoje. Lietuvai 1990 m. atkūrus nepriklausomybę, 2000 m. grįžo į Lietuvą.