0

Prezidentas Gitanas Nausėda pasirašė Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 114, 118, 119, 120 ir 121 straipsnių pakeitimo įstatymą, kuriuo tobulinami nusikaltimų valstybei apibrėžimai, taip pat nustatomos proporcingos bausmės už pačius pavojingiausius nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos konstitucinius pagrindus.

Šalies vadovas prieš metus parengė įstatymo projektą, kuriuo pasiūlė Seimui pataisyti Baudžiamojo kodekso (BK) straipsnius, numatančius baudžiamąją atsakomybę už pačius pavojingiausius nusikaltimus valstybei.

Pasak Prezidento, įstatymo projekto rengimą paskatino nacionalinių žvalgybos institucijų pateikta informacija dėl tęstinių Rusijos pastangų kištis į Lietuvos vidaus reikalus, siekio destabilizuoti demokratinius procesus.

Lietuvos žvalgybos institucijų teigimu, Kremlius siekia išlaikyti įtaką Lietuvoje, todėl imasi iniciatyvų pristatyti Rusiją kaip patrauklią alternatyvą Lietuvos visuomenės pasirinktai vakarietiškai orientacijai.

Nors daugiau kaip trys ketvirtadaliai Lietuvos gyventojų nurodo Rusiją kaip pagrindinę grėsmę nacionaliniam saugumui ir smerkia jos invaziją į Ukrainą, maždaug dešimtadalis šalies gyventojų yra linkę manyti, kad dėl karo Ukrainoje atsakinga ne Rusija, o kitos valstybės.

Prezidento nuomone, egzistuoja rizika, kad tiek prorusiškai nusiteikę Lietuvos piliečiai, tiek Lietuvoje esantys Rusijos piliečiai gali kėsintis į Lietuvos valstybės nepriklausomybę, teritorinį vientisumą bei konstitucinę santvarką. Iš esmės analogiškas grėsmes kelia ir Baltarusija, kurios žvalgybos tarnybos aktyviai verbuoja į Lietuvą atvykstančius Baltarusijos piliečius.

Įstatymu be kita ko ištaisyta BK buvusi akivaizdi teisinio reguliavimo klaida, numatanti neadekvačiai švelnią atsakomybę už dalyvavimą antikonstitucinių grupių ir organizacijų veikloje (laisvės atėmimas iki 10 metų). Atsižvelgiant į tai, kad antikonstitucinės grupės ir organizacijos yra pačios pavojingiausios bendrininkavimo formos, terminuoto laisvės atėmimo bausmės maksimali riba padidinta iki 20 metų, taip pat nustatyta alternatyvi laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmė.

BK pakeitimai užtikrins efektyvesnę itin svarbių valstybės egzistencijai teisinių gėrių – nepriklausomybės, teritorinio vientisumo ir konstitucinės santvarkos – apsaugą ir sudarys prielaidas teismams paskirti teisingas bausmes konkrečiose baudžiamosiose bylose.

The post Prezidentas pasirašė jo iniciatyva priimtus Baudžiamojo kodekso pakeitimus: sugriežtinta atsakomybė už nusikaltimus valstybei appeared first on Kauniečiams kasdienės naujienos.

Jums gali patikti

Komentarai

Comments are closed.

Dagiau iš temos: Lietuva