Prezidentas Gitanas Nausėda Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) ir Tautiškos giesmės dieną susitiko su Lietuvoje viešinčiu Vokietijos Prezidentu Franku-Walteriu Steinmeieriu. Prezidentai aptarė dvišalius santykius, bendradarbiavimą gynybos, saugumo, ekonomikos bei kultūros srityse, situaciją Ukrainoje ir tolesnius atsako Rusijai veiksmus.
Prezidentas Gitanas Nausėda padėkojo Vokietijos vadovui už vizitą šią simbolinę Lietuvai dieną, pabrėždamas, kad Vokietija – artima Lietuvos sąjungininkė.
Dvišaliame susitikime daug dėmesio skirta gynybai. Prezidentas pabrėžė, kad Lietuvos ir Vokietijos bendradarbiavimas šioje srityje pasiekė istorinį lygį – prieš mėnesį Vilniuje oficialiai inauguruota nuolat dislokuojama Vokietijos brigada „Lietuva“. Per mažiau nei dvejus metus nuo sprendimo priėmimo buvo pasirašyti tarptautiniai susitarimai, pradėtos infrastruktūros statybos Rūdninkuose, įsikūrė brigados štabas, atvyko pirmieji kariai. Tai – tvirtas kolektyvinės gynybos įsipareigojimų įgyvendinimo pavyzdys. Prezidentas taip pat akcentavo tolesnio NATO rotacinės oro gynybos modelio įgyvendinimo poreikį.
Pasak Prezidento, glaudus bendradarbiavimas vyksta ir gynybos pramonės srityje – Lietuvos įsigijimų iš Vokietijos vertė jau viršija 2 mlrd. eurų. Lietuva perka „Leopard 2“ tankus, „Boxer“ šarvuočius, „PzH 2000“ haubicas. Šalyje netrukus prasidės ir „Rheinmetall“ amunicijos gamyklos statyba.
Susitikime aptarta padėtis Ukrainoje. Lietuvos vadovas pabrėžė, kad Rusijos karas prieš Ukrainą kelia egzistencinę grėsmę visai Europos saugumo architektūrai, todėl būtina išlaikyti aukštą paramos lygį. Prezidentas padėkojo Vokietijai už didelę karinę ir finansinę paramą Ukrainai. Šalių vadovai taip pat aptarė „Norinčiųjų koalicijos“ veiklą, kurioje aktyviai dalyvauja abi šalys.
Prezidentai aptarė ir tolesnes priemones, kurios leistų sustiprinti spaudimą Rusijai, tarp jų 18-asis ES sankcijų Rusijai paketas, kova su šešėliniu naftos eksportu, naftos kainos ribos peržiūra. Lietuvos vadovas pasveikino Vokietijos sprendimą nuo liepos 1 d. sugriežtinti reikalavimus tanklaiviams Baltijos jūroje.
Susitikime kalbėta ir apie karinį mobilumą – pasak Prezidento, efektyvus pajėgų judėjimas Europoje yra būtinas atgrasymui ir kolektyvinei gynybai. Vien Lietuvos poreikis šioje srityje siekia 3,5 mlrd. eurų, todėl būtina užtikrinti pakankamą strateginės infrastruktūros projektų finansavimą.
Pasitarė ir pirmosios ponios
Pirmoji ponia Diana Nausėdienė kartu su į Lietuvą oficialaus vizito atvykusio Vokietijos Federacinės Respublikos Prezidento sutuoktine Elke Büdenbender apsilankė Ukrainos centre Vilniuje, kur susitiko su Birutiečių sąjungos atstovėmis.
„Jūs lankotės mūsų šalyje ypatingą dieną, kai Lietuva švenčia savo valstybingumo ištakas, primenančias ir mūsų ilgaamžės istorijos dėmenį – bendrystę su Vokietija“, – sveikindama viešnią kalbėjo pirmoji ponia Diana Nausėdienė. Ji pabrėžė, kad šis Vokietijos Federacinės Respublikos Prezidento ir jo sutuoktinės vizitas – stiprus solidarumo ženklas ne tik dvišalių santykių, bet ir bendros atsakomybės už Europos saugumą plotmėje.
Viešnioms kaip gerosios praktikos pavyzdys padedant užsieniečiams sėkmingai integruotis Lietuvoje buvo pristatyta Ukrainos centro veikla ir jo misija būti svetingais namais ukrainiečių bendruomenei. Jau trejus metus centras padeda ukrainiečių bendruomenei išlaikyti savo tapatybę ir integruotis visuose Lietuvos regionuose, įgyvendina kultūrines, įtraukties, socialines, akademinės pagalbos veiklas.
Susitikime taip pat dalyvavo Lietuvos didžiosios kunigaikštienės Birutės karininkų šeimų moterų sąjungos pirmininkė Asta Vaikšnorienė bei šios organizacijos regioninių padalinių vadovės. Buvo aptartas Lietuvos ir Vokietijos bendradarbiavimas dislokuojant Vokietijos Bundesvero brigadą šalyje, padedant vokiečių karių šeimoms jaustis Lietuvoje kaip savo antruosiuose namuose.
„Labai norėtume, kad vokiečių karių šeimos įsitrauktų į Lietuvos gyvenimą, geriau pažintų mūsų kultūrą ir tradicijas, kad stiprėtų lietuvių ir vokiečių ryšiai kultūros, socialinėje srityse“, – sakė ponia D. Nausėdienė.
Birutiečių sąjungos atstovės įteikė poniai Elkei Büdenbender oficialų laišką, kuriuo pakvietė Vokietijos organizacijas bendradarbiauti ir koordinuoti veiklas suteikiant į Lietuvą atvykstančioms vokiečių karių šeimoms visokeriopą palaikymą, užtikrinant sklandžią jų integraciją mūsų šalyje.
Ukrainos centras Vilniuje įsteigtas Lietuvos ir Ukrainos pirmųjų ponių iniciatyva ir siekia sukurti ukrainiečių bendruomenei Lietuvoje skirtą atvirą kultūros, švietimo ir bendruomeninių paslaugų erdvę.
Lietuvos didžiosios kunigaikštienės Birutės karininkų šeimų moterų sąjunga globoja ir rūpinasi Lietuvos kariais, jų šeimomis ir artimaisiais, taip pat telkia ir teikia tarptautinę humanitarinę pagalbą kitų šalių kariams bei jų artimiesiems, pavyzdžiui, Ukrainos kovotojams ir jų šeimoms, Lietuvos kariams Afganistane talkinusiems vertėjams ir jų šeimoms.
Pirmoji ponia D. Nausėdienė yra Lietuvos didžiosios kunigaikštienės Birutės karininkų šeimų moterų sąjungos garbės narė ir aktyvi šios organizacijos veiklų rėmėja.