0

Marius Jokūbaitis, LRT RADIJO laida „Aktualijų studija“, LRT.lt2021.08.18 11:01

Pasikėsinimo į Užsienio reikalų ministerijos (URM) duomenų bazes metu nebuvo pavogti įslaptinti duomenys, teigia Prezidentūros vyriausiasis patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Darius Kuliešius, tačiau galėjo būti pasisavinta dalis neviešos informacijos.

LRT RADIJUI patarėjas D. Kuliešius sakė, jog duomenų vagysčių atvejais įgyta informacija, kai į tai įsitraukusios priešiškos valstybės, įprastai yra apdorojama ir vėliau panaudojama melagienoms skleisti. Tačiau, jo teigimu, URM nekomentuojamo įsilaužimo į pašto serverius metu nebuvo pavogti slapti duomenys.

„Pavogta elektroninė informacija paprastai yra transformuojama, verčiama į melagienų turinį, tuomet laukiama tinkamos progos, tinkamo momento, pagalbininkų, kad ją paskleisti ir įvykdyti reikalingą platesnio momento informacinę ataką. Šio incidento metu įslaptintų duomenų, mūsų vertinimu, pavogta nebuvo, nebuvo įsilaužta į įslaptintus tinklus, jų apsauga yra atitinkanti reikalingus saugumo standartus“, – laidoje „Aktualijų studija“ sakė D. Kuliešius.

Jis pridūrė, kad „nevieša elektroninė informacija, tikėtina, galėjo būti pavogta“. Dėl to buvo reikalinga informuoti visuomenę ir partnerius, jog būtų galima prevenciškai užkardyti kelią dezinformacijos platinimui.

URM neneigia, kad prieš ją bandyta surengti kibernetinę ataką, tačiau daugiau detalių nepateikia.

Kiek vėliau prezidentas Gitanas Nausėda interviu delfi.lt sakė, jog „yra tam tikrų požymių, kurie rodo, kad tam tikra informacija nutekėjo ir tai yra informacija su grifu „slaptai“.

Šiuo metu nutekintų duomenų forumuose siūloma įsigyti esą iš URM praėjusių metų rudenį pasisavintus duomenis. Minimas laiškų kiekis yra daugiau kaip 1,5 mln. Forume šį antradienį paskelbtas vienam iš Krašto apsaugos ministerijos tarnautojų išduotas leidimas dirbti su slapta informacija, konfidencialūs Europos Komisijos dokumentai, Valstybės saugumo departamento naujienlaiškis – tarnybinio naudojimo dokumentas, kiti laiškai.

D. Kuliešiaus vertinimu, minimas išpuolis „tęstinė kibernetinė-informacinė ataka su tikslu platinti melagienas“, jis yra „pakankamai pagrįstai sietinas su Rusijos specialiųjų tarnybų veikla“.

Įsilaužėliai teigia turintys diplomatinių susirašinėjimų, susijusių su „Nord Stream 2“, santykių su Taivanu, Kinija, Baltarusija. D. Kuliešiaus teigimu, įslaptintų tinklų duomenys prarasti nebuvo, todėl „pasitikėjimo tikrai neprarasime“.

„Svarbu iš anksto žinoti, kad informacinės atakos gali atsirasti ir kad tai nebūtų siurprizas, nesukeltų ažiotažo ir susipriešinimo. Šiuo tikslu jau gerą savaitę dirbdami, aš manau, tas įtampas esame nuėmę“, – komentavo patarėjas.

Visas pokalbis – LRT RADIJO laidos „Aktualijų studija“ įraše.

Šaltinis: LRT.LT

Jums gali patikti

Komentarai

Comments are closed.

Dagiau iš temos: Lietuva