0

Birželio 5 d., Tarptautinę aplinkos apsaugos dieną, Lietuvos Respublikos Prezidentūroje įvyko Prezidento Valdo Adamkaus gamtosauginės premijos įteikimo ceremonija. Premija šiemet buvo įteikta mokslininkei, išradėjai, profesorei dr. Tatjanai Paulauskienei už inovatyvių ir aplinkai draugiškų technologijų, skirtų naftos teršalų valymui iš vandens, kūrimą ir kitus pasiekimus.

Renginyje sveikinimo žodį tarė Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda. Prezidentas pirmiausia priminė, jog premija pavadinta Valdo Adamkaus vardu neatsitiktinai, pagerbiant jo pasiekimus aplinkosaugos srityje, ir pabrėžė, jog nors aplinka rūpintis šiandien yra madinga, šis rūpestis turėtų išlikti amžinas.

„Gerai, kad tai tapo populiaru, bet kartais populiarūs dalykai šiandien prisimenami, o rytoj pamirštami. Aplinka negali būti tokia mada. Mūsų įsipareigojimas aplinkai turi būti amžiams – tai bus nuolatiniai namų darbai, kuriuos turėsime atlikti, kad užtikrintume gyvenimą ne tik sau, bet ir savo palikuonims“, – sakė Prezidentas G. Nausėda, pastebėjęs, jog išrinktoji laureatė gali tapti puikiu įkvėpimu jaunimui, paskatinti sekti jos pavyzdžiu.

Premijos įteikimo ceremonijoje kalbėjo ir Prezidentas Valdas Adamkus, pasidžiaugęs, kad dėmesys gamtosaugai sukūrė gražią tradiciją teikti kasmetinę premiją.

„Saugodami aplinką, visada turės kartu dirbti mokslo centrai ir universitetai, valstybinės įstaigos ir visuomeninės organizacijos. Ir, žinoma, talentingi mokslininkai – tokie, kokią šiandien sveikiname. Profesorė Tatjana Paulauskienė ir jos pastangos padėti pasauliui tapti švaresniam, saugoti mūsų Baltiją, padėti pasauliui spręsti aplinkosaugos klausimus. Daug metų tokie rūpesčiai buvo mano tiesioginis darbas. Todėl kreipiuosi į Tatjaną su nuoširdžia pagarba kaip į pačią tikriausią kolegę: ačiū Jums už tai, ką darote. Ir ačiū visiems, kurie šiuo rūpesčiu dalijasi su Jumis”, – savo kalboje T. Paulauskienei dėkojo V. Adamkus.

Baltijos jūros lopinėlis – privilegija ir atsakomybė

Vienas iš premijos komiteto narių, eurokomisaras Virginijus Sinkevičius, pirmiausia kreipėsi į Prezidentą Valdą Adamkų, išsakydamas užuojautą jam dėl Lietuvos buvusios pirmosios ponios Almos Adamkienės netekties, ir pažymėdamas, jog Valdas ir Alma Adamkai – pavyzdžiai žmonių, kurie gindavo silpniausius, tarp jų ir gamtą, kuri dažnai irgi reikalauja globos ir išskirtinio dėmesio. Aptardamas premijos skyrimą, eurokomisaras pastebėjo, jog laureatės vizija dėl Baltijos jūros – itin įkvepianti.

„Ta vizija apima pirmiausia sukurti švarią ir saugią aplinką – po dvidešimties metų turėti sveiką Baltijos jūrą, jungiančią regionus ir kuriančią žmonių gerovę. Išties, tokie viltingi žvilgsniai į ateitį yra artimi man. Manau, artimi kiekvienam lietuviui, kuris didžiuojasi tuo mažu lopinėliu Baltijos. Todėl pirmiausia kiekvienas turime pagalvoti apie savo indėlį į tą ateitį dėl Baltijos jūros. Nes su šia privilegija, turėti tą mažytį priėjimą prie Baltijos, taip pat ateina ir sunki atsakomybė“, – kalbėjo V. Sinkevičius ir priminė daugybę iššūkių – jūros taršą, karines atliekas dugne, prastas nuotekų valymo sistemas, intensyvią žvejybą, jūros dalinimąsi su Rusija.

Reikia spręsti priklausomybę nuo naftos

Renginyje žodį tarė ir Lietuvos Respublikos aplinkos ministras Simonas Gentvilas. Jis priminė, jog Lietuvai yra tekę patirti įvairių skaudžių nelaimių, pavyzdžiui, kai 1981 m. Klaipėdoje tanklaivis išliejo net 16 tūkst. tonų naftos. Nelaimės vyksta iki šiol, pavyzdžiui, kai 2020 m. Kalėdų išvakarėse Būtingės terminale išsiliejo naftos teršalai.

„Mes kaip industrinė visuomenė, gyvename su rizika, kurią turime valdyti. Visų pirma, priklausomybę nuo naftos, nuo globalios prekybos, o kartu ir turėti sprendinius, kurie gelbėja nuo potencialių nelaimių. Todėl be galo džiugu matyti šiandien komisijos nominuotą profesorę, kuri sugeba komercializuoti idėją, kartu su vietos universitetu ir uostu taikyti ją jau šiandieninėse gelbėjimo operacijose bei kalbėti apie mūsų atsakomybę dėl Baltijos jūros taršos, kuri yra viena didžiausių pasauliniu mastu. Esame tvirtai apsisprendę nebeplėtoti naftos gavybos mūsų telkiniuose“, – pažymėjo S. Gentvilas.

Laureatė: tikiu, kad sukursime švarią ir saugią aplinką

Dėkodama už įvertinimą premijos steigėjams ir už palaikymą visai akademinei bendruomenei, prof. dr. T. Paulauskienė išreiškė viltį, kad darbai aplinkosaugos srityje atneš didelę naudą visai Europai. „Prieš keletą metų visa Europa, įskaitant ir Lietuvą, pasirinko žaliąją kryptį ir ambicingą siekį iki 2050 metų tapti klimatui neutraliu kontinentu. Aš tikiu, kad bendromis pastangomis mes sukursime švarią ir saugią aplinką, o Baltijos jūra bus sveika, jungianti regionus ir užtikrinanti žmonių gerovę“, – kalbėjo premijos laureatė, kurią apdovanojimui nominavo Klaipėdos universiteto Jūros technologijų ir gamtos mokslo fakultetas.

Vienas iš premijos steigėjų, Prezidento V. Adamkaus bibliotekos-muziejaus direktorius Arūnas Antanaitis, pažymėjo, jog šis įvertinimas yra paremtas Jungtinių Tautų teikiamais apdovanojimais „Champions of the Earth“ („Žemės čempionai“), kurie skiriami asmenims, jų grupėms ir institucijoms, kurios transformuoja ekonomiką kurdamos naujas ir tvarias technologijas, kovoja su neteisingumu aplinkosaugos srityje, gina gamtinius išteklius ir kuria tvaresnę ateitį.

„Valdo Adamkaus Premija yra teikiama už asmens nuopelnus Lietuvos aplinkosaugai ir pastangas pagerinti ir atstatyti šalies gamtinę būklę. Kasmet mes laukiame nominacijų mokslo, visuomenės, politikos ir verslo srityse.  Šiemet premija skiriama prof. T. Paulauskienei už inovatyvių ir aplinkai draugiškų technologijų, skirtų naftos teršalų valymui iš vandens, kūrimą, ekologinį visuomenės švietimą, bei už pasiekimus ir lyderystę ekologijos ir aplinkotyros mokslų srityje“, – paaiškino A. Antanaitis, papasakojęs, jog šiemet iš viso buvo nominuota 16 asmenų, o laureatei bus įteikta 5000 eurų bei skulptoriaus Kęstučio Dovydaičio skulptūra.

Prezidento Valdo Adamkaus gamtosauginę premiją įsteigė Prezidento Valdo Adamkaus biblioteka-muziejus ir JAV esantis Danos Gedvilienės fondas. Jo valdytojas ponas Gabrielius Gedvila ilgesniam premijos gyvavimui paskyrė 100 tūkst. JAV dolerių. D. Gedvilienės fondą globoja  Lietuvių fondas. Premija teikiama už asmens nuopelnus Lietuvos aplinkosaugai ir pastangas pagerinti ir atstatyti šalies gamtinę būklę.

Laureatą renka premijos komitetas, kurį sudaro skirtingoms sferoms atstovaujantys savo sričių profesionalai: prof. Birutė Galdikas (žymi Kanados lietuvė, antropologė ir ekologė, VDU Garbės daktarė), dr. Nerijus Jurkonis (VDU Botanikos sodo direktorius, VDU Aplinkotyros katedros dėstytojas), dr. Visvaldas Varžinskas (KTU Pakavimo inovacijų tyrimo centro direktorius), Donatas Puslys (žurnalistas, Vilniaus politikos analizės instituto (VPAI) Medijų ir demokratijos programos vadovas), Europos Komisijos narys Virginijus Sinkevičius (Europos Komisija, Aplinkos, vandenynų ir žuvininkystės sritys), Arūnas Antanaitis (Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekos-muziejaus direktorius).

Jums gali patikti

Komentarai

Comments are closed.

Dagiau iš temos: Lietuva