Neturintiems galimybių paso nuo rugsėjo 13-osios įsigaliosiantys ribojimai ne visiems verslams teikia užtikrintumo dėl ateities. Turgaus prekeiviai mano, kad lankytojų netrukus sumažės, ypač žinant tai, kad didelė dalis jų lankytojų yra senjorai. Kai kurie jau pastebi ir netrukus griežtėsiančių apskaitos reikalavimų poveikį.
Vidudienį sostinės Halės turgavietėje odine galanterija prekiaujanti Teresa sako šiomis dienomis sulaukianti pirkėjų antplūdžio, tačiau baiminasi, kad po mėnesio skyrių teks uždaryti. Ji pati – pasiskiepijusi, naudojasi galimybių pasu, tačiau mano, kad lankytojų srautas nuo rugsėjo 13-osios sumažės – nuo šios datos įsigalios apribojimai nepasiskiepijusiems, neturintiems neigiamo testo rezultato ar nepersirgusiems COVID-19.
„Padaugėjo žmonių, gal bijo, kad uždarys ir negalės patekti. Iš anksto ir batų klausinėja, žieminių dalykų“, – sakė LRT RADIJO kalbinta odinės galanterijos pardavėja.
Panašios nuotaikos ir šviežios mėsos skyriuje, kur prekeivė Lilija sakė neabejojanti, kad žmonių nuo rudens sumažės. Tiesa, ne visi LRT RADIJO Halės turguje kalbinti darbuotojai žino, kad nuo rugsėjo 13-osios laukia permainos. Patekti į didesnes nei 1500 kvadratinių metrų ploto prekybos vietas bus galima tik turint galimybių pasą, Halės turgavietės plotas – daugiau nei 5000 kvadratinių metrų.
Šiandien patekti į Halės turgaus paviljoną galima per dešimt įėjimų. Norint užtikrinti galimybių paso kontrolę, tektų samdyti aštuonis naujus darbuotojus, skaičiuoja turgavietės vykdomasis direktorius Leonas Jucys.
„Mes turime dešimt įėjimų ir išėjimų, prie kiekvieno pastatyti po darbuotoją mes neturime prabangos. Ir kaip tai padaryti, tegul pasako tie, kurie įveda tokius ribojimus. Reikia pripažinti, kad dauguma turgavietėje apsilankančių yra senjorai, senyvo amžiaus žmonės – kad jie turi išmaniuosius įrenginius kaip telefonai, aš labai abejoju. Mes pažįstame savo klientą. Bus labai komplikuota, galimybių pasas dar ne viskas – reikia nustatyti ir tapatybę, irgi problema“, – sakė L. Jucys.
Halės turguje per dieną apsilanko tarp 300-400 žmonių. Pašnekovas naujų ribojimų kontekste sako matantis neatitikimų.
„Toks paradoksas gaunasi – Vyriausybė pasakė, kad be galimybių paso renginiuose gali dalyvauti 500 žmonių, o čia to skaičiaus net nesiekia ir pilnai galima būtų nereikalauti galimybių paso. Srautai tikrai nedideli, dabar tiek žmonės išsidaliję ir po prekybos centrus, ir po mažas parduotuves, kad mums čia katino ašaros belieka“, – kalbėjo turgavietės vadovas.
L. Jucys sako, kad kai kurie prekeiviai jau nusprendė nutraukti veiklą ne tik dėl COVID-19, bet ir dėl netrukus griežtėsiančių apskaitos reikalavimų.
„Dar viena bomba ruošiama Mokesčių inspekcijos ir Maisto ir veterinarijos tarnybos – tai yra elektroninis prekių vedimo žurnalas, kuris irgi turi įsigalioti nuo rugsėjo mėnesio. Įsivaizduokite, kad prekybininkas, kuris prekiauja maisto produktais, turi vesti elektroninį žurnalą – kiek gavo produkcijos, kiek pardavė, likučius įnešti ir viską elektroniškai nutransliuoti į Mokesčių inspekciją. Taip daroma, nes atseit daug pažeidimų yra, nemušama į kasą. Ir kaip jūs manote – iš skerdiena prekiaujančių mėsos pardavėjų liko šeši žmonės, o anksčiau prekiaudavo 30-imt. Tie žmonės nieko neprašo, jie ateina, sukuria savo darbo vietą, išlaiko save ir šeimos narius, tiesiog mikroįmonėlės“, – teigė pašnekovas.
Halės turgavietėje kasdien dirba apie 110 tokių mikroįmonėlių. Vykdomasis direktorius L. Jucys sako, kad turgavietė pasiruošusi laikytis Vyriausybės nustatytų įpareigojimų, tačiau dėl to patirs nuostolių. Pasak jo, jeigu taisyklės nepasikeis, turgavietėje veikiausiai teks palikti du įėjimus, prie kurių būtų tikrinamas galimybių pasas, tačiau pašnekovas neabejoja, kad dalį pirkėjų tai atbaidys.
Visas reportažas – LRT RADIJO laidos „Ryto garsai“ įraše.
Šaltinis: LRT.LT