0

Rusija vykdo agresiją prieš Ukrainą. Karas pradėtas 2022 metų vasario mėn. 24d. 5 val. ryto ir tęsiasi jau devyniolikta para.

Kovo 14d. 09.40 Rusija ir Ukraina pirmadienį ketina surengti trečiąjį derybų raundą, Maskvos invazinėms pajėgoms tęsiant puolimą provakarietiškoje kaimyninėje valstybėje.

Derybos rengiamos rusų kariams artėjant prie Ukrainos sostinės Kyjivo ir toliau nepaliaujamai bombarduojant apsiaustą pietinį Mariupolio uostamiestį, kur per puolimą, kaip skelbia vietos pareigūnai, jau žuvo beveik 2 200 žmonių.

Ukrainos ir Rusijos atstovai pirmadienį surengs vaizdo konferenciją, informavo ukrainiečių prezidento patarėjas ir Kremliaus atstovas spaudai.

Pasak ukrainiečių derybininko Davydo Arachamijos, derybos prasidės 8 val. 20 min. Grinvičo (10 val. 20 min. Lietuvos) laiku.

„Mūsų tikslas – kad šioje kovoje, šiame sudėtingame derybiniame darbe Ukraina gautų reikalingą rezultatą… taikai ir saugumui“, – anksti pirmadienį sakė Ukrainos prezidentas Volodymras Zelenskis ir pridūrė, kad abi šalys kalbasi kasdien.

Anot jo, derybų tikslas – „padaryti viską, kad būtų surengtas prezidentų susitikimas“.

„Sutikimas, kurio, esu tikras, laukia žmonės“, – pridūrė V. Zelenskis.

Rusų delegacijos narys, Valstybės Dūmos deputatas Leonidas Sluckis sekmadienį valstybinei televizijai RT sakė, kad matoma „reikšminga pažanga“.

Kyjivo ir Maskvos derybose kol kas nepavyko sutarti dėl paliaubų ir nematyti ženklų, kad Rusijos pajėgų puolimas silpnėtų.

Sekmadienį Rusijai raketomis smogus netoli NATO narės Lenkijos sienos esančiam ukrainiečių poligonui, žuvo mažiausiai 35 žmonės ir dar daugiau kaip 130 buvo sužeisti.

V. Zelenskis pirmadienį vėl paragino NATO įvesti neskraidymo zoną virš jo šalies po atakos šalia vakarinio Lvivo miesto.

„Jei neuždarysite mūsų dangaus, tik laiko klausimas, kada Rusijos raketos nukris jūsų teritorijoje, NATO teritorijoje“, – netrukus po vidurnakčio paskelbtame vaizdo kreipimesi sakė V. Zelenskis.

Vašingtonas ir Europos Sąjungos šalys siunčia Ukrainai finansinę bei karinę pagalbą ir ėmėsi prieš Rusiją beprecedenčių ekonominių sankcijų. Tačiau Jungtinės Valstijos atmetė tiesioginės intervencijos galimybę, prezidentui Joe Bidenui (Džo Baidenui) įspėjus, kad NATO įsikišimas reikštų „Trečiąjį pasaulinį karą“.

J. Bidenas sekmadienį kalbėjosi telefonu su Prancūzijos prezidentu Emmanueliu Macronu (Emaniueliu Makronu). Abu lyderiai „akcentavo savo įsipareigojimą patraukti Rusiją atsakomybėn už jos veiksmus ir palaikyti Ukrainos vyriausybę bei žmones“, nurodė Baltieji rūmai. (BNS)

Kovo 14d. 08.50 Rusijos okupacinės pajėgos smogė „Antonovo“ gamyklai Kijeve ir gyvenamajam namui. Apie tai praneša ukrainiečių interneto portalas Censor.NET. Į sprogimo vietą atvyko ugniagesiai, paramedikai ir kitos tarnybos. Pirminiais duomenimis, žuvo du žmonės, 7 patyrė įvairaus sunkumo sužalojimų. Apie 70 žmonių buvo evakuoti iš sprogimo vietos gyvenamajame name.

Kovo 14d. 08.05 Ukrainos heneralinis štabas teigia, kad praėjusią parą šalies ginkluotosios ajėgos atakavo Rusijos užnugario infrastruktūą.

Apie tai, pasak agentūras Unian.ua kovo 14 d. 6 val. pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas savo pateiktoje Rusijos invazijos santraukoje.

“Ukrainos ginkluotosios pajėgos sudavė triuškinančius smūgius galinei užnagarinei priešo infrastruktūrai (lauko bazėms ir sandėliams), kad pažeistų priešo logistinę sistemą Ukrainos teritorijose, kurias laikinai okupavo įsibrovėliai”, – sakoma pareiškime.

Taip pat vakar Ukrainos ginkluotųjų pajėgų oro pajėgų grupė skelbia praėjusią parą pašovusi keturis lėktuvus, tris sraigtasparnius ir nepilotuojamus orlaivius (informacija tikslinama).

Kovo 14d. 08.30 Pirmadienį vaizdo ryšio priemonėmis įvyks Ukrainos ir Rusijos derybos, sekmadienį vakarą pranešė Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio patarėjas ir derybų grupės narys Mychailo Podoliakas.

Jo pranešimas, paskelbtas socialiniame tinkle „Twitter“, patvirtino ankstesnį Rusijos prezidento atstovo spaudai Dmitrijaus Peskovo pareiškimą. (BNS)

Kovo 14d. 07.00 Ukrainos Černobylio atominėje elektrinėje (ČAE), kur 1986 metais įvyko didžiausia pasaulyje branduolinė katastrofa, atkurtas elektros tiekimas, kuris buvo nutrauktas, kai Rusijos pajėgos užgrobė objektą pirmosiomis invazijos dienomis, sekmadienį pranešė Kyjivo energetikos pareigūnai.

„Šiandien dėl neįtikėtinų [Ukrainos energetikos] specialistų pastangų mūsų atominės energetikos inžinieriams ir elektrikams pavyko grąžinti elektros tiekimą Černobylio atominei elektrinei, kurią užgrobė Rusijos okupantai,“ – pranešė Ukrainos energetikos ministras Germanas Galuščenko.

„Mūsų Ukrainos energetikos inžinieriai, rizikuodami savo sveikata ir gyvybe, sugebėjo išvengti galimo branduolinės katastrofos pavojaus, kėlusio grėsmę visai Europai,“ – pridūrė jis.

Kovo 10 dieną Ukrainos valdžia paskelbė, kad Černobylio elektrinė liko be išorinio energijos tiekimo ir kad jos sistemoms elektrą tiekia tik komplekse esantys atsarginiai dyzeliniai generatoriai.

Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA) pranešė, kad „jokio kritinio poveikio saugumui nebuvo“.

1986 metų sprogimas nusinešė šimtus gyvybių ir paskleidė radioaktyvų debesį į vakarus visoje Europoje.

Kovo 4 dieną Rusijos pajėgos taip pat apšaudė ir užėmė Zaporižios atominę elektrinę – didžiausią Europoje atominę elektrinę. Apšaudymo metu prasidėjo gaisras, kuris sukėlė nerimą Europoje dėl galimos branduolinės katastrofos.

Rusijos inžinieriai praėjusią savaitę atvyko į Zaporižią patikrinti radiacijos lygio.(BNS)

Jums gali patikti

Komentarai

Comments are closed.

Dagiau iš temos: Pasaulis