0

Dalinkitės

Rusija tęsia karinę agresiją prieš Ukrainą, kurią pradėjo dar 2014 netais, o atnaujino 2022 m. vasario 24d.Aršiausi mūšiai ir toliau vyksta rytiniuose šalies rajonuose. Pastarosiomis savaitėmis rusai siekia užimti strategiškai svarbų Severodenocko miestą ir čia verda karščiausios kautynės. Pranešama, kad Ukrainai gavus naujos ginkluotės jos uostų blokada gali silpnėti.

***

Analitikai nėra vieningos nuomonės dėl kontrolės Severodonecke, tačiau sutaria dėl atkaklių mūšių mieste. Rusijos pajėgos kontroliuoja didžiąją dalį Severodonecko, nors tiksli padėtis mieste lieka neaiški, – raneša amerikiečių Karo tyrimų institutas (ISW) naujoje santraukoje.

Pasak analitikų, miesto kontrolė dažnai pereina iš rankų į rankas.

Tuo pat metu Rusijos kariuomenė toliau nesėkmingai bando nutraukti Ukrainos komunikacijas į šiaurės rytus nuo Bachmuto.

Kaip dieną prieš tai sakė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, ukrainiečių gynėjai nesitraukia iš savo pozicijų Severodonecke, mieste tęsiasi įnirtingi gatvių mūšiai.

Kaip pranešė UNIAN, anksčiau Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas teigė, kad Severodonecko kryptimi priešas apšaudė ukrainiečių pozicijas minosvaidžiais ir artilerija.

ISW mano, kad Ukrainos ginkluotųjų pajėgų kontratakos Severodonecke pritrauks daugiau Rusijos kariuomenės dėmesio, todėl jų pozicijos bus pažeidžiamos kitomis kryptimis.

ISW žamėlapis

***

Rusijos okupantų vykdoma Ukrainos uostų blokada gali susilpnėti, nes iš Ukrainos pakrančių pasitraukė Rusijos karo laivai. Karo tyrimų institutas (ISW) apie tai pranešė savo analizės santraukoje.

“Ukrainos karinis jūrų laivynas pranešė, kad nustūmė Rusijos Juodosios jūros laivyną daugiau kaip 100 km nuo Ukrainos krantų, o tai greičiausiai sumažins Rusijos blokados spaudimą pietiniams Ukrainos uostams”, – prognozavo analitikai.

Institutas citavo Ukrainos karinio jūrų laivyno ir Didžiosios Britanijos žvalgybos pranešimus, kad Rusijos karinis jūrų laivynas priverstas keisti taktiką Juodojoje jūroje ir labiau pasikliauti pakrančių gynybos sistemomis “Bal” ir “Bastion” okupuotame Chersone ir Kryme, taip pat stiprinti savo oro gynybos priemones Gyvačių saloje (Zmeinyj).

ISW taip pat atsižvelgė į Ukrainos gynybos ministerijos pranešimą, kad Rusijos kariai į Krymą perkėlė papildomus priešlėktuvinės gynybos divizionus su kompleksais S-300.

“Apibendrinant šiuos pranešimus galima daryti prielaidą, kad Ukrainos karinio jūrų laivyno spaudimas ir priešlaivinės raketos, kurias perdavė JK ir kitos valstybės, privertė Rusijos grupuotę Juodosios jūros šiaurės vakaruose labiau pasikliauti pakrantės ir oro gynyba, nes ji buvo nustumta nuo Ukrainos krantų”, – sakė analitikai.

“Tikėtina, kad Ukraina bandys pasinaudoti šiais laimėjimais, kad sumažintų ekonominį spaudimą dėl Rusijos vykdomos Ukrainos uostų blokados, ir sieks papildomos ekonominės paramos Vakaruose, taip pat galbūt atvers naujus tarptautinės pagalbos Ukrainai kelius”, – prognozavo ISW ekspertai.

Anksčiau UNIAN.ua praneė, kad Rusijoje tęsiasi panika dėl Ukrainos gautos sunkiosios ginkluotės: Juodojoje jūroje sumažėjo laivų. Gegužės pabaigoje keli laivai pasitraukė į laikinai okupuoto Krymo teritoriją. Tiesa, pranešimų apie rusų laivų atsitraukimą būta ir anksčiau – iškart po to, kai ukrainiečiams pavyko paskandinti priešo laivyno flagmaną – raketinį kreiserį “Moskva”.

Atkreipotinas dėmests, kad Odesos karinės administracijos vadovas Serhijus Bratčiukas anksčiau patikino, jog Ukrainos gautų raketų pakaktų nuskandinti visą Rusijos Juodosios jūros laivyną.

***

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas) pirmadienį patikimais pavadino pranešimus, jog Rusija vagia grūdus iš Ukrainos, kad juos perparduotų, nors Maskva blokuoja rusiškų kukurūzų eksportą.

„Yra patikimų pranešimų,.. kad Rusija grobia eksportui skirtus Ukrainos grūdus, idant juos parduotų savo naudai“, – sakė A. Blinkenas Valstybės departamente vykusioje konferencijoje, skirtoje aptarti apsirūpinimo maistu klausimams, kylantiems dėl Rusijos invazijos į Ukrainą.

„Dabar Rusija taip pat kaupia savo eksportui skirtus maisto produktus“, – pridūrė A. Blinkenas, vardydamas staigaus kviečių ir kitų grūdų kainų augimo ir gresiančio jų trūkumo pasaulyje priežastis.

Karas „daro pražūtingą poveikį pasauliniam apsirūpinimui maistu, nes Ukraina yra vienas iš pasaulio aruodų“, sakė JAV diplomatijos vadovas.

Leidinys „The New York Times“ pirmadienį pranešė, kad iš Rusijos kontroliuojamų uostų išplaukė keli krovininiai laivai su kroviniais, kuriuos JAV pareigūnai pavadino „vogtais ukrainietiškais grūdais“.

Leidinio teigimu, Jungtinės Valstijos apie šiuos krovinius įspėjo 14 šalių, daugiausia Afrikoje, nes daugelis jų yra priklausomos nuo grūdų importo ir jau dabar susiduria su dideliais tiekimo apribojimais.

A. Blinkenas pareiškė, kad Rusijos karinis jūrų laivynas, siekdamas „šantažuoti“ pasaulį, kad šis palaikytų Maskvos sukeltą karą, neleido grūdų vežėjams išplaukti iš Juodosios jūros Odesos uosto.

„Šiuo metu dėl Rusijos karinių jūrų pajėgų blokados Juodojoje jūroje Ukrainos derlius negali būti gabenamas į įprastas paskirties vietas“, – sakė jis.

„Apie 20 mln. tonų kviečių yra įstrigę netoli Odesos esančiose saugyklose ir dėl Rusijos blokados Odesos uoste įstrigusiuose laivuose, tiesiog pripildytuose grūdų“, – kalbėjo JAV diplomatijos vadovas.

A. Blinkenas sakė, kad tai yra sąmoninga Rusijos prezidento Vladimiro Putino strategija, kuria jis siekia priversti likusį pasaulį „jam pasiduoti“ ir panaikinti Maskvai taikomas sankcijas.

„Kitaip tariant, paprasčiau tariant, tai šantažas“, – pridūrė A. Blinkenas.

BNS, UNIAN.ua

Jums gali patikti

Komentarai

Comments are closed.

Dagiau iš temos: Pasaulis