0

Dalinkitės

Rusija tęsia karinę agresiją prieš Ukrainą, pradėtą 2022 m. vasario 24 d. Kijyvui grįžtant į daugmaž normalų gyvenimo ritmą, aršiausi mūšiai vyksta šalies rytuose, kur pirmą kartą nuo karo pradžios apsilankė prezidentas Volodymiras Zelenskis.

***

Donbase Ukrainos gynėjai per 24 valandas atrėmė 14 Rusijos okupantų išpuolių, o kovos tęsiasi dar trijose vietovėse. Apie tai pranešė Jungtinių pajėgų grupuotė socialiniame tinkle “Facebook”.

“Jungtinių pajėgų grupuotė toliau vykdo gynybinę operaciją konkrečioje atsakomybės zonoje Donecko ir Luhansko kryptimis. Visoje sąlyčio linijoje priešas naudoja kovinę aviaciją, daugkartinius raketų paleidimo įrenginius, stambaus kalibro artileriją, tankus, įvairių sistemų minosvaidžius, raketų ir bombų smūgius nukreipdamas į civilinę infrastruktūrą ir civilių gyvenamuosius rajonus”, – rašoma pranešime.

Rusijos okupantai apšaudė 46 Donecko ir Luhansko sričių gyvenvietes, sunaikino ir apgadino 62 civilinius objektus: 59 gyvenamuosius namus, elektros pastotę ir kultūros namus.

“Dėl šio apšaudymo vien Donecko srities Pokrovskio ir Bachmutsko rajonuose žuvo mažiausiai 3 civiliai gyventojai ir dar 2 buvo sužeisti. Duomenys apie likusią Donecko ir Luhansko sričių dalį vis dar tikrinami”, – teigiama pranešime.

***

Ukrainos prezidentas Volodymiras Zelenskis sekmadienį padėtį Dobaso regione apibūdino, kaip “labai sunkią” ir sakė, kad daroma viskas, idant būtų apgintas Severodonecko miestas.

Rusijos smūgiai sunaikino visą svarbiausią miesto infrastruktūrą, 90 proc. namų apgadinta, nėra jokio ryšio, vyksta nuolatinis apšaudymas.

Teleėmaratono eteryje V. Zelemnskis sakė: “Rusija per daug priartėjo prie Severodonecko. Ji sutelkė pernelyg dideles pajėgas mūsų Donbase. Per daug gerai pasiruošta puolimui”.

V. Zelenskis pavadino labai simbolišku tą faktą, kad Rusijos kariuomenė savo mėginimą užimti Severodonecką pradėjo nuo įžengimo į viešbutį “Mir”. “Mir” iš tiesų yra pirmasis Rusijos taikinys. 2014 m. atėmę iš mūsų taiką, okupantai nori atimti ir visa kita. Tiesiogine prasme viskas. Jie nenori mums palikti nei laisvės, nei namų, nei gyvybės”, – pridūrė jis.

Pasak valstybės vadovo, dėl Rusijos smūgių Severodonecke jau sugriauta visa svarbiausia miesto infrastruktūra, apgadinta 90 proc. namų, daugiau kaip du trečdaliai miesto gyvenamojo fondo visiškai sugriauta, mieste neveikia susisiekimas, vyksta nuolatinis apšaudymas.
Jis pabrėžė, kad nėra dienos, kad nebūtų ieškoma daugiau ginklų, modernesnių ginklų Ukrainos žemei ir žmonėms apsaugoti.

“Esu dėkingas kiekvienam, kuris gina Severodonecką ir rodo okupantams, kad pasaulis vis dar bus mūsų. Visoje mūsų valstybėje, visame Donbase ir, žinoma, Severodonecke”, – pridūrė valstybės vadovas.

Kaip pranešė UNIAN.ua, pasak gynybos ministro pavaduotojos Annos Malyar, šiuo metu prie Severodonecko, Luhansko srityje, tęsiasi įnirtingi mūšiai. Situacija mieste yra dinamiška, todėl apie kokius nors rezultatus kalbėti negalima.

Gegužės 29 d. vakariniame pranešime Ukrainos ginkluotųjų pajėgų (UGP) Generalinis štabas pažymi, kad Rytų Ukrainoje Rusijos užpuolikai bando apsupti Ukrainos kariuomenę prie Lisičansko ir Severodonecko ir blokuoja pagrindinius logistikos kelius.

***

Pranešama apie mūšius Charkivo srityje ir naujus miesto apšaudymus bei civilių aukas. UGP taip pat praneša apie surengtus kontrsmūgius pietų kryptimi – Chersono ir Krivij Roho sektoriuose. Okupuoto Chersono statytinių administracija, dirbanti Kremliui, pareiškė, kad sieks integruotis į Rusijos federaciją šiek tiek vėliau, nes tam esą trukdo tebesitęsiantys karo veiksmai.

***

Ukrainos prezidentas V. Zelenskis pirmą kartą nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios lankėsi karo apimtuose šalies rytuose ir nuvyko į Charkivo sritį, iš kurios rusų pajėgos pastarosiomis savaitėmis traukėsi.

Prezidentūra socialiniame tinkle „Telegram“ paskelbė vaizdo įrašą, kuriame matyti neperšaunamą liemenę dėvintis V. Zelenskis, apžiūrintis smarkiai apgriautus pastatus Charkive ir jo apylinkėse.

„Charkive ir jo regione sugriauti 2 229 pastatai. Mes atstatysime, atkursime ir sugrąžinsime gyvybę. Charkive ir visuose kituose miestuose bei kaimuose, į kuriuos atėjo blogis“, – rašoma pranešime.

Ukrainos lyderis liko Kyjive nuo tada, kai Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas vasario 24 dieną užpuolė Ukrainą.

Ukrainos kariai parodė V. Zelenskiui vaizdo įrašą, kuriame matyti sunaikinti sunkvežimiai per lauką vingiuojančiame kelyje.

„Šiame kare okupantai bando išspausti bent kokį nors rezultatą“, – vėliau paskelbtame įraše pareiškė V. Zelenskis.

„Bet jie jau seniai turėjo suprasti, kad mes ginsime savo žemę iki paskutinio žmogaus. Jie neturi galimybių. Mes kovosime ir tikrai laimėsime“, – pareiškė prezidentas.

Jis taip pat susitiko su vietos pareigūnais – Charkivo srities gubernatoriumi ir miesto meru – aptarti regiono atkūrimo programas.

Prezidentas paragino juos „rasti šaunių projektų“ sunaikintoms vietovėms atkurti.

„Tai yra galimybė tokiems rajonams gauti naują veidą“, – pridūrė V. Zelenskis.

***

Ukrainos vyriausybės vadovas Denysas Šmyhalis pareiškė, jog civilių aukų per Rusijos sukeltą karą – dešimtis kartų daugiau nei Ukrainos kariškių.

„Mūsų atveju civilių aukų skaičius dešimtis kartų viršija karių aukų skaičių. Tai rodo, kad Rusijos kariuomenė kariauja ne su mūsų ginkluotosiomis pajėgomis, o su civiliais gyventojais“, – interviu britų visuomeninei transliuotojai BBC sakė D. Šmyhalis.

Jo žodžiais, Rusijos kariai Ukrainoje sąmoningai vykdo karo nusikaltimus, sąmoningai žudo civilius.

„Tai labai lengva įrodyti, nes kai rusai tai vadina „karine operacija“, per karinę operaciją vyksta naikinimas. Paprastai, jei elgiamasi pagal karo taisykles ir tradicijas, karinė infrastruktūra sunaikinama, kariuomenė kariauja su kariuomene“, – pabrėžė Ukrainos ministras pirmininkas.

UNIAN.ua, BNS

Jums gali patikti

Komentarai

Comments are closed.

Dagiau iš temos: Pasaulis