0

Seimas Viešųjų pirkimų įstatyme įtvirtino išimtis, svarbias šalies gynybos pramonei. Priimtomis pataisomis nustatytos metus galiosiančios išimtys (nuo 2024 m. gegužės 1 d. iki 2025 m. gegužės 1 d.) taikomiems apribojimams dėl nepatikimų tiekėjų dalyvavimo viešojo pirkimo procedūrose tuo atveju, jeigu iš tokių tiekėjų įsigyti komponentai yra naudojami gaminti dronus, kurie būtų naudojami mokslinių tyrimų, eksperimentų, studijų ar eksperimentinės plėtros tikslais ar kaip parama užsienio valstybėms.

„Šiandien turime ieškoti nestandartinių, kartais ir sudėtingų sprendimų, tačiau reikia pažymėti, kad šis įstatymas galios iki 2025 m. gegužės 1 d., tai yra tam tikram laikui priimamas įstatymas ir vien tam, kad mūsų gamintojai galėtų kiek galima daugiau pateikti Ukrainai gynybos priemonių, tai yra dronų“, – pritarti projektui kvietė Seimo narys Vilius Semeška.

Jam pritarė ir kitas parlamentaras – Linas Slušnys: „Tikrai nėra pats tinkamiausias sprendimas, kai turime atverti savo rinką kiniškiems produktams. Bet tai yra vieneri metai. Ir kai šiandien mes negalime nieko pagaminti, neturėdami kažkokių komponentų ir tuos pačius dalykus, arba tuos pačius dronus testavimui ir viskam, pradės gaminti kolegos iš Lenkijos, pradės gaminti kolegos iš Vokietijos ir kitur, ar net Skandinavijos, nežinau kokia ten situacija, mes vėl iš savo ambicijų liksime uodegoje.“

Pasak Seimo Pirmininko pavaduotojo Pauliaus Sudargo, ir Ukraina dronus gamina naudodama kiniškas detales.

„Man praeitą savaitę teko lankytis Ukrainoje, Zaporyžės, Chersonos srityje, stebėti dronistų darbą, kokius žvalgybinius dronus leidžia ukrainiečiai, sparno tipo? Sparno tipo dronus gamina ir amerikiečiai, ir ukrainiečiai, ir lietuviai, ir rusai. Tai yra išvystytos technologijos, dronai  naudojami ir tolimiems skrydžiams, žvalgybiniai, bepiločiai. Kalbant apie „Kopterius“, deja, bet pavadinimas „Mavik“ yra tapęs tiesiog bendriniu. Nieko kito, be „Mavik“ ten artimo nuotolio žvalgyboje net neskraido. Kalbant apie savižudžius dronus, FPV dronus, tai vėlgi, iš nieko kito, kaip iš kiniškų detalių, deja, bet konkurencingo drono šiandien nepagaminsite. Todėl, taikydami tam tikrus savo komponentus, galime gaminti korpusus, įvairius mechanizmus, reikalingus paleidėjus ir taip toliau, mes galime tai gaminti Lietuvoje, tačiau tam tikrų elementų, tam tikrų komponentų, ne kiniškų, šiandien rinkoje už adekvačią kainą nėra. Taigi, nusimačius pereinamąją laikotarpį, politiką po metų, būtent toks sprendimas šiandien yra optimalus“, – sakė P. Saudargas.

Viešųjų pirkimų įstatymo pataisų projektui) pritarė 77, prieš balsavo 3, susilaikė 21 Seimo narys.

 

The post Seimas pritarė gynybos pramonei svarbioms Viešųjų pirkimų įstatymo pataisoms appeared first on Kauniečiams kasdienės naujienos.

Jums gali patikti

Komentarai

Comments are closed.

Dagiau iš temos: Lietuva