2021 10 14
Ketvirtadienį Seimas pritarė Aplinkos ministerijos parengtoms Aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės įstatymo pataisoms, kurios neetatiniams inspektoriams suteikia daugiau teisių ir skatina visuomenę aktyviau įsitraukti į aplinkosauginę veiklą.
„Išlaikę kursus ir testą du kaimynai, iš anksto pranešę pareigūnams, galės išeiti ir tikrinti savo upelius, paežeres, miškus. Brandžioje visuomenėje neabejingi piliečiai turi teisę saugoti savo gyvenamąją aplinką ir gyvąją gamtą kaimynystėje“, – per Seimo posėdį sakė aplinkos ministras Simonas Gentvilas.
Jis atkreipė dėmesį, kad, sulaukę pastiprinimo iš pilietinės visuomenės, Aplinkos apsaugos departamento (AAD) inspektoriai galės susitelkti į specifinių žinių – inžinerijos, teisės, chemijos, biologijos – reikalaujančią valstybinę aplinkos apsaugos kontrolę.
Išklausę mokymo kursą bei išlaikę žinių patikrinimo testą, neetatiniai aplinkos apsaugos inspektoriai įgis įgaliojimus penkeriems metams saugoti gamtą visoje Lietuvoje, atsisakoma perteklinės procedūros kasmet pratęsti inspektoriaus galias. Buvusiems aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnams testo laikyti nereikės.
Neetatiniai inspektoriai galės savarankiškai, be aplinkosaugos pareigūnų patruliuoti, tačiau ne mažiau nei po du. Žvejybos ir medžioklės plotų naudotojai (būrelių, klubų nariai), kurie tapo neetatiniais inspektoriais, savo naudojamoje teritorijoje galės tikrinti čia medžiojančių ar žvejojančių asmenų leidimus, kitus šiai veiklai reikiamus dokumentus.
Neetatiniai aplinkosaugos inspektoriai turės apie pastebėtą pažeidimą nedelsdami pranešti AAD.
Įstatymo pakeitimu taip pat siekiama didinti neetatinių inspektorių, tuo pačiu ir visos aplinkos apsaugos sistemos, skaidrumą ir autoritetą, visuomenės pasitikėjimą jais, todėl neetatiniais inspektoriais negalės tapti už bet kokius nusikaltimus, tarp jų ir padarytus aplinkai, teisti asmenys.
Penkerius metus šių visuomeninių pareigų negalės eiti aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnai, atleisti už tarnybinius nusižengimus, buvę neetatiniai inspektoriai, kuriems galios atimtos dėl jų viršijimo, piktnaudžiavimo, netinkamai atliekamų pareigų.
Įstatymas apibrėžia inspektorių veiklos organizavimo, kvalifikacijos kėlimo ir veiklos vertinimo principus. Patikslintos neetatinių inspektorių galių panaikinimo sąlygos, atsakomybė, nustatyta galių sustabdymo tvarka.
Rengti įstatymo pataisas paskatino pastaraisiais metais sumažėjęs neetatinių inspektorių skaičius ir veiklos aktyvumas. Gyventojų, neabejingų brakonieriams ir kitiems pažeidėjams pagalba, aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnams labai svarbi.
Šiuo metu neetatinio aplinkos apsaugos inspektoriaus įgaliojimus turi 297 asmenys.